Denný sumár bez stresu 12: Nechbože Nedal

18.05.2016 / Denis Bohumil Schvarcz
Marek Bartanus žiaľ neskóroval. (photo: SITA/AP Photo/Dmitri Lovetsky)

Marek Bartanus žiaľ neskóroval. / (photo: SITA/AP Photo/Dmitri Lovetsky)

Denný sumár bez stresu o dianí na ľadoch MS 2016 v hokeji je dnes naposledy so slovenskou účasťou. Škoda. Nebolo pritom ďaleko vysnívané štvrťfinále, naozaj. Okrem SVK - USA 3:2 AOT sa hralo ďalších päť zápasov. CZE - SUI 5:4, LAT - NOR 1:3, BLR - FRA 3:0, RUS - SWE 4:1, CAN - FIN 0:4. 

Víťaz dňa - Bojovnosť slovenského tímu

Verím, že ak ste aj zápas nevideli, že ste o ňom aspoň čítali dosť na to, aby ste vedeli, že si nevymýšľam. Slovenský tím vo svojom poslednom zápase bojoval tak, že sa dnes každý môže pozrieť do zrkadla. Je dôležité oceniť bojovnosť, ktorou sa včera prezentovali. Do poslednej chvíle mali reálnu šancu na postup, ktorým by dosiahli viac, než na čo dnes slovenský hokej má. Hrali bez kŕča, ktorý bol na ich korčuliach dlhé tretiny od tej poslednej s Bielorusmi. 

Bez hráčov, s ktorými turnaj začínali na kľúčových pozíciách (Sersen plus dve tretiny checking line), navyše sa zranil top center Viedenský a aj tak stačilo trocha rozvahy Marka Daňa v oslabení krátko pred koncom aby strelili postupový gól. Za nasadenie a bojovnosť proti Amerike nie je možné kritizovať ani trénera ani hráčov. Na všetko ostatné tu je Internet. Rýchle analýzy ste už zhltli včera, aj my sa postupne ku všetkému dostaneme. 

Neboráci dňa - Marek Viedenský a Maďari 

Marek Viedenský sa včera v zápase zranil a aj to prispelo ku koncu slovenského tímu v Petrohrade. Hral výborne, ako celý turnaj. Ako na jedného z mála útočníkov sa naňho dalo spoľahnúť. Veď aj Jarošov gól "urobil" peknou prihrávkou s prehľadom sebe vlastným. Bez neho by bolo štvrťfinále proti Čechom prakticky neriešiteľné, možno aj dobre, že ho Cígerovci neuhrali. Netreba dávať Jarkovi Nohavicovi inšpiráciu na nový hit, stačí ten minuloročný. Viedenský bol našim najlepším útočníkom a prajeme mu, rovnako ako ostatným zraneným, skoré uzdravenie.

Pohľad na Maďarov sediacich v hľadisku počas zápasu Bielorusov s Francúzmi bol dobrým spestrením inak relatívne nudného duelu. Bielorusi museli uhrať aspoň bod, Francúzom šlo len o prestíž. Podľa toho to aj vyzeralo, bieli Rusi s prehľadom vyhrali na nulu. Maďarov tak poslali do .... do skupiny B na budúci rok spolu s nováčikom z vedľajšej skupiny. Škoda, ja by som bol radšej, keby boli v Ačku vydržali. Zápasy proti nimi by mali oveľa väčší náboj, ako tie s nudnými no občas dobrými Bielorusmi. 

Hajzlík dňa - Corey Perry (CAN)

Určite ste to videli, ak ste pozerali zápas Kanady s Fínmi v televízore. Corey Perry je kapitán Javorov, mal by ísť svojim príkladom. Keď to znamená zámerne nastaviť korčuľu okolo jazdiacemu Patrickovi Lainemu tak, že ten potom kriví úsmev na striedačke v opatere maséra, ďakujem pekne. Samozrejme, ďaleko od puku a pozornosti rozhodcov. Dúfam, že ho nejaká komisia spravodlivosti potrestá a zakáže mu štvrťfinále. Švédov asi dajú aj bez neho, mal by ale pykať. Zákerny anaheimský Duck. 

Tri hviezdy, aj s krátkym vysvetlením

Tretia hviezda - Andrej Stas (BLR)

Tak hrá kapitán. Keď musíte za každú cenu vyhrať za tri body, dá dva góly a je vybavené. Andrej Stas zachránil biedny Bieloruský tím v elitnej kategórii. 

Druhá hviezda - Artemi Panarin (RUS)

Rusi potrebovali vyhrať nad tohto roku slabšími Švédmi aby nemuseli z Moskvy, lepšie povedané, aby nemuseli hrať proti Kanade. To by bol stres ako vyšitý. O všetko potrebné sa postaral najlepší liek na turnaji, Panarin. Ďalší gól a ďalšia prihrávka znamenali, že Rusi si to aj sedemdesiat rokov po vojne rozdajú v bitke o Moskvu s Nemcami. Výsledok bude rovnaký, tipujem. 

Prvá hviezda - Mikko Koskinen (FIN)

Mikko chytil všetkko, čo Kkanaďania poslali jeho smerom. Veľký Fín s čudným brankárskym číslom 19 bol neprekonateľný, zaslúžil sa aj on o debakel, ktorý sa nečakal. Fíni majú teraz nakročené na Rusov v semifinále (ak všetko dopadne podľa papierových predpokladov), som zvedavý či ho v sobotu vyrieši Ovečkin a komanda. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár