Ako (ne)dopadnú finále konferencíí playoff NBA

20.05.2016 / Roman Adámik a Martin Blaho
LeDunk. (photo: SITA/Frank Gunn/The Canadian Press via AP)

LeDunk. / (photo: SITA/Frank Gunn/The Canadian Press via AP)

Ani ja a ani basketbalový tréner Martin Blaho sa tipovaním neživíme a tieto predikcie využívame skôr na sprostredkovanie zaujímavostí o jednotlivých tímoch. Po predchádzajúcom kole play off NBA by sme si možno predsa len trošku serióznej pozornosti zaslúžili. Odhadol som presne 3 zo 4 výsledkov sérií, a tak je momentálne tipovací duel vyrovnaný v pomere 1:1. Tipy opäť prichádzajú až po prvých odohratých zápasoch, no našťastie to môžeme znovu zvaliť na Lowryho s DeRozanom, ktorým to tento rok trvá pridlho v každom kole.

GOLDEN STATE WARRIORS (1) VS. OKLAHOMA CITY THUNDER (3)

Martin Blaho: „Oklahoma 4:3. Aj napriek tomu, že OKC využívajú v zápasoch omnoho menšiu rotáciu hráčov ako GSW a nie sú považovaní za favorita, osobne verím družine okolo Kevina Duranta a Russella Westbrooka. Prídu mi už omnoho vyzretejší po všetkých stránkach, ktoré si úspech proti najlepším tímom ašpirujúcim na titul v NBA vyžaduje. Tiež sú poučení aj zo svojich minulých chýb a presne vedia, čo treba spraviť v takýchto top zápasoch. Hlavne v dôležitých i kritických momentoch, kde sa najviac rozhoduje o výsledkoch. Aj preto cítim, že práve v tejto sezóne by to mohli dotiahnuť opäť do finále a možno až na úplný vrchol. Dôležité bude, aby si základná päťka udržala stabilne dobré výkony, aby lídri zápas čo zápas potvrdzovali svoj status basketbalových superstars. Hlavne vtedy, keď ich bude tím najviac potrebovať. A samozrejme, aby bola aj lavička náhradníkov správne zapojená do zápasov a efektívne využitá priamo v hre.“

Prečo sa Martin mýli?

Lebo Oklahoma to dokáže vybaviť rýchlejšie. Vo finále západu sa stretáva väčšina prvého All NBA tímu, čo by malo priniesť podobný zážitok, aký prinášali zápasy Oklahomy a San Antonia. Má to však jeden háčik. Warriors hrajú v play off, ako keby nemohli prehrať. Prichádza však prvý seriózny súper a ten im hneď aj ukončí sezónu. Z  marketingového pohľadu je asi jedno, či by sa LeBron stretol vo finále proti Golden State, Oklahome alebo San Antoniu. Ak to však bude Oklahoma, budú si môcť hráči éry Michaela Jordana ďalej hladkať ego na tom, že Chicago ‘96 je stále najlepším tímom histórie, a žiadny tím súčasnosti sa mu nemôže vyrovnať. Podceňovanie a zosmiešňovanie súperov ukončí obrovská túžba a vôľa Kevina Duranta a Russella Westbrooka už v šiestich zápasoch.

CLEVELAND CAVALIERS (1) VS. TORONTO RAPTORS (2)

Martin Blaho: „Cleveland 4:2. Vzhľadom na to, aké výkony predvádzal Cleveland proti Atlante, budú aj dve výhry, ktoré Torontu predurčujem, veľkým úspechom. Ak Cavs udržia skvelý útočný rytmus hry, streleckú formu a tímové výkony z druhého kola, bude ich veľmi ťažké zastaviť. Toronto má navyše za sebou v nohách i hlavách už dve 7-zápasové série. Cleveland oproti tomu zatiaľ prechádza play off ako nôž maslom a užíva si basketbal.“

Prečo sa Martin mýli?

Cleveland je v mnohých očiach nesmierne podceňovaný. Za všetky vyberiem názor človeka, ktorý je redaktorom mienkotvorného športového denníka, čo znamená, že by asi mal basketbalu rozumieť: „Je síce pekné, že Cavs hrajú ako tím, ale majú aj kopec šťastia na slabučkú konferenciu. Žiaľ na ‚keby‘ sa nehrá, ale keby boli na Západe, mali by problém byť vôbec na treťom mieste. Doteraz nemali hodného súpera, veľmi sklamala Atlanta, ktorá bola odovzdaná už pomaly pred sériu ...“ Na mieste sú 3 otázky: Vyhrali konferenciu. Tak akých mali mať teda súperov? Golden State hralo proti komu? Koľko výhier by uhral Portland alebo Houston proti Atlante?

Nech je Cleveland akokoľvek nesympatický väčšine milovníkov basketbalu, nemožno mu uprieť basketbalovú kvalitu. Spôsob, akým hráči Cavaliers poslali Atlantu na ryby, nebol výsledkom slabosti Hawks, ale práve výbornej hry Clevelandu. Na strane úradujúceho majstra východu totiž stojí najlepší, a dovolím si tvrdiť, aj najskúsenejší hráč súčasného kolotoča NBA, LeBron James. Jeho vodcovstvo robí z partie hviezd druhého sledu a drevorubačov tím, ktorý zatiaľ prechádza play off najhladšie zo všetkých. Toronto je na tom úplne opačne. Hráči majú v nohách 14 zápasov, čo je číslo, ktoré sa nebude Clevelandu týkať ani pred začiatkom finále. Zraneniami zdecimované Miami, bez dvoch najlepších podkošových hráčov, bolo nútené nastupovať v základe na pozícii päť s nováčikom Justisom Winslowom. To umožnilo stať sa hviezdou dokonca aj takému hráčovi, akým je Bismack Biyombo. Tento pivot má veľkú smolu v tom, že mu zmluva končí až po budúcej sezóne, čo pre neho znamená, že peniaze navyše za pár slušných zápasov proti oslabenému súperovi pravdepodobne nezarobí. Toronto sa malo porúčať už v prvom kole a takto ďaleko ho dotiahla len slušná základná časť a karma z predchádzajúcich sezón. Vo finále konferencie sa však sen najlepšej fanúšikovej základne končí, a rovnako ako prišli tento rok Kanaďania o NHL, prídu aj o NBA. Z úcty k nim by som mal povedať, že poženú svojich miláčikov aspoň k jednej domácej výhre, ale to sa nestane. Cleveland 4:0 po prvé, po druhé, PREDANÉ!

Roman Adámik

Roman Adámik

Martin Blaho

Martin Blaho

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár