Denný sumár bez stresu 13: Česká medaila nebude

20.05.2016 / Denis Bohumil Schvarcz
Auston Matthews skóruje v rozstrele proti Čechom. (photo: SITA/AP Photo/Pavel Golovkin)

Auston Matthews skóruje v rozstrele proti Čechom. / (photo: SITA/AP Photo/Pavel Golovkin)

Denný sumár po štvrťfinále MS 2016 už môže byť úplne bez stresu. Slováci sú dávno doma, niektorí už isto vyvaľujú ubolené údy na zaslúženej dovolenke niekde ešte vo väčšom a príjemnejšom teple, ako je keď si sadnede do auta, na ktoré pol dňa svieti jarné slnko. Majstrovstvá budú úspešné pre kvarteto Rusko, Kanada, Fínsko a U.S.A.. Do semifinále sa prebojovali po výsledkoch CZE - USA 1:2 AP, FIN - DEN 5:1, RUS - GER 4:1, CAN - SWE 6:0

Nečakaný víťaz dňa - Yankeeové

Kto by to bol do nich povedal. V utorok ešte trápenie v zápase so Slovenskom, ktorý uhrali LTT. Američania sa ale Čechov nezľakli, pristúpili k nim odvážnejšie, ako k slovenskému výberu. Do hráčov trénera Vujtka ako keby Boh kŕča uderil, preč bola uvoľnená ofenzívna hra zo základnej skupiny. Chytal ten istý, vraj neistý brankár Kinkaid ako proti našim a Česi mu nedali ani jeden gól z hry za 70 minút voľného korčuľovania po moskovskom ľade.

Zo štyroch nájazdov premenili len ten v prvej tretine, pri penaltovom rozstrele už medzierku medzi nohami Kinkaida nenašli. Mladíci z Ameriky jeden puk za Furcha prepasírovali a Česi sa tak pobrali na letisko. Američania, mladý výber ktorý sa celý turnaj nezdal nijak ambiciózny, si zahrá plnú várku desiatich zápasov.

Druhým víťazom sú Kanaďania. Ale nie za výhru proti Švédom, s tou sa tak trochu dosť počítalo. Za taktickú prehru proti Fínom v základnej skupine. S kým by ste radšej hrali semifinále v Moskve? S Amerikou (alebo mladými Čechmi), alebo proti Rusom s Ovečkinom, Panarinom a rasPutinom v hľadisku? Myslel som si.

Bizarná sekvencia dňa - Švédska presilovka

Určite ste to videli v priamom prenose, no včerajšia bizarná presilovka Švédov stojí za zopakovanie. Prehrávali v poslednej tretine 0:4, rozhodcovia sa rozhodli dianie zdramatizovať a poslali dva Javory na hanbu. Švédsky kouč, ktorý si timeout minul v druhej tretine po jednom z gólov (aby o pár sekúnd dostali ďalší), odvolal brankára a poslal na buly šesť Koruniek. Proti trom Kanaďanom!

Dve minúty ich tlačili, prihrávali si, nastreľovali na bránku puky. Skôr si ale zavadzali, Švédov bolo v útočnom pásme jednoducho priveľa. Talbot a obrancovia relatívne s prehľadom ubránili neortodoxnú presilovku, aj po nej to ale bolo zaujímavé. Hra sa totiž neprerušila. Čítate správne, tri minúty korčuľovali šiesti Švédi a piati Kanaďania. Tí aj mali šancu streliť do prázdnej bránky gól, zo dvaja obrancovia severanov si pripísali brankárske zákroky zblokovaním striel. Bola to zábava, jedna z najlepších na turnaji.

Tri hviezdy, aj s krátkym vysvetlením

Tretia hviezda - Vadim Šipačov (RUS)

Keď po prvej tretine prehrávali Rusi s Nemcami 0:1, schyľovalo sa k nečakanej hokejovej kríze. Predstava, že by Nemci dobyli Moskvu vo štvrťfinále bola .. nepredstaviteľná. Národným hrdinom na dnešný deň je Vadim Šipačov. Vyrovnal, prihral na gól na 2:1 a sám obrat poistil tretím. Všetko v druhej tretine. Stres v krajine, kde včera znamená zajtra, opadol po polhodinke, no dobre možno 45 minútach. Vadim si hviezdičku zaslúži. A možno po turnaji dostane jednu aj na vojenskú uniformu. Molodec!

Druhá hviezda - Štvrtý útok Kanady

Max Domi, Mark Scheifele, Mark Stone a Ryan O´Reilly. Nie práve Crosby, Lemieux, Gretzky a Messier. K nim siedmy obranca Matt Dumba. To je zostava písaná v zápise o zápasoch Kanady ako posledný útok a obrana. Na Švédov včera stačili aj sami. Desať bodov (slovom 10) kanadských je dostatočný argument. Štyri góly zo šiestich, zvyšok prihrávky. Forma priam závideniahodná.

Prvá hviezda - Auston Matthews (USA)

Máte osemnásť, na turnaji každý hovorí len o Laineovi (Lainem, alebo o Laine?), pritom jednotka v drafte chcete byť aj vy. Čo by ste urobili? Jasné, vyradili víťaza opačnej skupiny je dobrý nápad. Matthews najprv v druhej tretine vyrovnal aby potom ako jediný dokázal, čo žiaden iný hokejista v nájazdoch, ktoré rozhodli. MuHoTamZasunul. Priezvisko Matthews budeme v reportoch z NHL čítavať už čoskoro, veľmi veľa Čechov má k nemu od včera vzťah. Nie práve ideálny, lebo tak skoro mu to nezabudnú, ale predsa. You go, Auston Matthews!

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.