Denný sumár bez stresu 14: Suomi vs Javory

22.05.2016 / Denis Bohumil Schvarcz
Aho dáva práve tretí gól Suomi. (photo: SITA/AP Photo/Ivan Sekretarev)

Aho dáva práve tretí gól Suomi. / (photo: SITA/AP Photo/Ivan Sekretarev)

Denný sumár bez stresu je tu dnes napredposledy. Fínsko porazilo Rusko 3:1 a Kanada Ameriku 4:3 v lepšom zápase, než v aký sme dúfali. Toľko spravodajský súhrn. Poďme sa pozrieť, kto boli najväčšie hviezdy včerajška, kto hral v kŕči a koho môžme komu závidieť.

Víťaz dňa - Fínsky hokej

Aj predtým, ako dnes porazia, alebo neporazia Kanadu vo finále 80. majstrovstiev sveta v hokeji môžme smelo povedať, že aktuálne trendy ľadovému športu udávajú Finové. Suomi sú k dnešnému dňu majstrami sveta v kategóriách U18, U20 a o polnoci môžu byť aj majstrami sveta v kategórii bez rozdielu U, veku a hmotnosti. Ukážkový bol aj spôsob, akým v semifinále premohli ruského medveďa.

V prvej tretine totiž domáci dominovali. Dali skorý gól a búšili, čo im hokejky stačili. Fíni sa ale cez prestávku dali dohromady a od druhej tretiny si začali ísť ako sa hovorí svoje. O dva presilovkové góly Aha a jednu geniálnu prihrávku Laineho neskôr, stále v druhej tretine, vyhrávali 3:1. Stíchli ruské publikum, aktivovali nervové centrá hokejistov a tí sa postupne, minútu po minúte, dostávali do herného kŕča, z ktorého sa už nedostali.

Fínska tvrdohlavá viera vo vlastný systém, "svoju hru", ako sa s obľubou hovorí, sa včera presadila proti najväčšiemu favoritovi turnaja. Výraznými postavami boli dvaja tínedžeri a to predznamenáva, že úspechov Fínskeho hokeja bude pribúdať.

Neborák dňa - Oleg Znarok

Vedeli ste, že Rusi sa nedostali do finále majstrovstiev sveta, ktoré sami organizujú, odkedy sa rozpadol Sovietsky Zväz? Dúfajme, že sa o geopolitickej súvislosti, ktorá vám nenapadne, lebo ste na Sovietsky Zväz dávno zabudli alebo o ňom ani netušili, nedozvie najdôležitejší ruský politik. Mohol by si takú zámienku vysvetliť podobne, ako tú na Kryme, alebo na Ukrajine.

Aj tak si ale fiasko, ktoré zápas o tretie miesto proti Amerike znamená, bude musieť niekto zlíznuť. Nikto iný, ako tréner Znarok to nebude môcť byť. Na semifinále pripravil svojich výborne, prvá tretina bola v réžii Rusov. Ovečkinovci ale nedokázali udržať štýl, ani zareagovať na reakciu Suomi v druhej tretine a v tretej už boli v strese a Fíni relatívne v pohode zápas dohrali.

Dúfajme, že Oleg nebude od pondelka posielať pohľadnice z Vladiwoodstocku.

Tri hviezdy dňa, s krátkym vysvetlením

Tretia hviezda - Mikko Koskinen (FIN)

Dvojmetrový gólman Fínov je najvýraznejšou brankárskou postavou majstrovstiev. Nielen preto, že je vyšší, ako asi všetci korčuliari, keďže Zdeno kočíkuje. Okrem jednej Širokovej dorážky vlastnej strely neprešlo zaňho nič, bez dominantného gólmana sa Rusi s Ovečkinom, Moziakinom a Panarinom poraziť ani nedajú. Suomi takého majú, preto sú dnes vo finále. A aj keď pred štyrmi rokmi nám všetci závideli Laca, Koskinena môžme dnes závidieť Fínom my.

Druhá hviezda - Ryan Ellis (CAN)

Bradatý 25-ročný defender Nashvillu sa ani nestihol po vypadnutí v siedmom zápase playoff série NHL oholiť. Prijachal do Moskvy pomôcť Kanaďanom a svoju úlohu splnil. Strelil v semifinále víťazný gól, strávil na ľade vyše 20 minút a v plus-mínus hodnotení mu svietia dve plusky. Tak hrá posila z NHL, aj Javorom sa evidentne zišla. A my im takú posilu z NHL môžme závidieť.

Prvá hviezda - Sebastian Aho (FIN)

Narodil sa 26. júla 1997, nemá teda ešte ani devätnásť rokov. Aj tak dal v semifinále MS dva góly v presilovkách. Neviem, čo by som ešte dodal. Ten chalan zdá sa, vie z hokeja napriek tomu, že ešte ani poriadne nezarastá, všetko. Fínom môžeme taký talent len závidieť.

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.