Pondelkové Tréneroviny - Máme to za sebou

23.05.2016 / Richard Hanzlik
Majstri z Trenčína. (photo: SITA/Tomáš Somr)

Majstri z Trenčína. / (photo: SITA/Tomáš Somr)

Fajront. Futbalisti dali v piatok večer poslednýkrát oprať špinavé dresy a ráno už mohli odletieť na dovolenky. Ligová sezóna 2015/2016, zakončená historickou účasťou našej repre na Eure vo Francúzsku, je za nami. Ak by som chcel naplniť Nu Spirit mladými freelancermi, urobil by som panelovú diskusiu vedenú Michalom Havranom na tému, čo priniesla posledná sezóna v porovnaní s celospoločenským vývojom v krajine. Tak teda, o čo bola táto sezóna lepšia ako tá minulá? Pretože, ako sa hovorí na tréningoch OVB, iba ten, kto sa posúva, sa niekam dostane. Ten, kto sa neposúva, sa nehýbe, a teda fyzikálne je nemožné, aby sa niekam dostal. A ešte sa tam hovorí, aby ste ráno priniesli poistky a hypotekárne zmluvy svojich kamarátov.

Liga dostala nový štadión, konečne spĺňajúci európske parametre. To samozrejme zdvihlo návštevy Spartaka, ale aj priemer celej ligy. Nepočítal som to, iba dedukujem, keďže aj v Michalovciach sa ľudia vedeli nazbierať. Majstrovský pohár zostáva v rovnakom meste a tiež pohár benzínovej pumpy. Výkony Trenčína sú to, čo by malo celú ligu prinútiť posúvať sa vyššie a vyššie. To, že si aj po predaji hráčov majster udržal svoju dominanciu je naozaj chvályhodné. Radosť majú určite aj na Daňovom úrade v Trenčíne, takže klubu sa darí na obidvoch frontoch.

Zvyšok máme po starom, tak ako to máme na Slovensku radi. Slovan by aj v Nákupných maniačkach dostal kefu od Hornyaka za absolútne nepochopenie témy. Nákupy akože zahraničných hviezd a MVP 1. madagaskarskej ligy na čele s trénerom z Cypru sa kruto nevydarili. Trenčínu boli súperom len v zlomku sezóny. Myjava zažíva svoj vrchol vďaka kvalitnej obrannej hre založenej na protiútokoch. Ako to divákov baví si môžete odčítať z ich návštev. Ale aj tak, užite si Európsku ligu a pozor na hnačky chalani.

Väčší Spartak nakoniec zázrakom a neschopnosťou Žiliny ukopal štvrté miesto. Na viac to nebolo, najmä vďaka všeobecne známemu problému a otrasnej jeseni. Tam by klub prehral aj mp3ku s obrazom. Guľa v Žiline určite pomýšľal na viac, ale keď mu v zime odišli všetci kľúčoví hráči a Belaník vykúpil celú Armaniho kolekciu jar/zima 2032, asi aj on vedel, ktorá bije. Oranjes spod papierničky boli dlho ašpirantom na druholigové výlety vlakom po Slovensku, ale v období od decembra do apríla ťahali takú šnúru, že ani Herko s Dušanom Cinkotom dokopy by ju neprebili. Potom sa Lačný najedol a bolo hotovo.

Dunajská Streda ako jediná ako-tak držala krok s Trnavou v počte fanúšikov, aj keď tí si často štadión mýlili so snemom SMK. Ich pohárové ambície dostali trhlinu v momente, kedy jej hra skončila 20 metrov od pokutového územia. Záverečné kolá boli len potvrdením toho, že niečo mužstvu chýba. A nebude to odchádzajúci kouč Marič. Podbrezová mala naopak záverečný špurt hodný Sagana a z mužstva ohrozeného záchranárskymi vysokohorskými prácami s príplatkom sa dostala na pekné, ale nič neznamenajúce ôsme miesto. Predbehla aj Calex Zlaté Moravce, ktoré dlho držal nad vodou Tawamba. Keď odišiel, boli radi, že sú v lige ešte aj také mužstvá, ktoré sa vedia poslať o ligu nižšie sami.

Skoro aj taká Senica,  ktorá celú jar nevyhrala a získala iba 5 bodov. Keby sa hralo ešte mesiac, nebolo by im všetko jedno. A potom tu máme dvoch nováčikov ligy. Pravda je taká, že okrem divokého východoslovenského prostredia dali prvej lige nič. Okrem istoty, že jeden z nich sa do tej druhej ligy zase vráti. Takmer celú sezónu držala v ruke čierneho Petra Skalica. V poslednom kole sa zázrak nestal, a tak ju o ligu nižšie vyprevadil majster. Povedzme si, že zaslúžene. Aj keď futbal až taký zlý nehrala, najmä na jar, o futbal v tomto meste prevratný záujem nebol. O postupujúcom mužstve z druhej ligy sa ešte nerozhodlo, ale vyzerá to opäť na východniarov.

AS Trenčín - MFK Skalica 2:1, 3000 divákov

Našlo sa pár špekulantov, ktorí si v tomto zápase na tikete leštili svoju dvojku. Predsalen. Skalica body potrebovala, Trenčín mal titul vo vrecku. Ivánku, kamaráde. Ale nestalo sa a Trenčín si svoje majstrovské oslavy nenechal pokaziť. Celý zápas išiel podľa jasného scenára a útoky Trenčína sa valili ako jemné prehánky z predpovede počasia. Skalica síce dokázala vyrovnať, ale všetko už v čase, kedy Michalovce mali tri body vo vrecku, a tak to bola iná radosť. Aby boli oslavy, ako sa patrí, rozhodol Bala zápas v poslednej minúte. Majster poslal nováčika do druhej ligy. Lepší príbeh by nenapísal ani Andy Kraus.

ŠK Slovan Bratislava - ZP Šport Podbrezová 2:2, 528 divákov

Otvorenie Seneckého leta prišlo tento rok o trochu skôr. Zaobstarali ho dve mužstvá na ihrisku  Náhodného tréningového centra. Na Pasienkoch menia trávnik, odroda Golden Delicious by mala byť to, čo delí belasých od titulu. Papavasiliou poslal do hry omladinu, lebo zvyšok tímu buď preradil do Béčka alebo poslal na nútené práce na grécke figové plantáže. Podbrezová dvakrát v zápase viedla, ale Slovan vždy dokázal z tohto parketu nejako vytancovať. Slovan chce do budúcej sezóny budovať mužstvo postavené na víťazných tipoch. To chcel kedysi aj Hodúr s Rákom a všetci vieme, ako to dopadlo, takže pozor na  to.  Šušká sa o Schettovi, ale šanca, že posilní kabínu je okolo 1,4 promile.

FK Senica - Spartak Myjava 1:1, 1866 divákov

Záhorie vs Kopanice. Posledný pokus o víťazstvo Senici nevyšiel. Nuž, táto jar vojde do histórie klubu. Podľa ich končiaceho menežérisa Vrťa sa majú odkiaľ odraziť. To má pravdu, dno je blízko, stačí vystrieť špičky nôh. Obidve mužstvá trocha pošachovali v zostavách, hostia dokonca šetrili niektorých svojich hráčov, aby boli počas letnej dovolenky fit. Vedenia sa ujali žltí, a potom prebrali taktovku tí druhí. V tomto duchu sa vlastne niesol celý zápas. Senica sa snažila, Myjava čakala na jej chyby a zápasu chýbalo to, čo Senici celú jar. Góly. Zapršal aspoň vyrovnávajúci a ďalšie si mužstvá pošetrili do ďalšej sezóny. Na Myjave dúfajú, že aj do predkôl európskeho leta.

FC Spartak Trnava - ViOn Zlaté Moravce 3:2, 4650 divákov

Čo viac si želať v bezvýznamnom zápase, ako otočenie výsledku z 0:2? Obrana Spartaka už mala dovolenky, a tak si Zlaté Moravce vyrážali z betónu až do samostatných nájazdov. Len na rozdiel od Čechov nevypadli. Inak, prečo mužstvo v zápase, kde konečne o nič nejde, hrá autobus? Prvý gól si ľudia v perfektnej atmosfére možno ani nevšimli, po druhom už to začalo byť vážnejšie. Druhopolčasový tlak Trnavy chvalabohu priniesol vytúžené banány a peknú rozlúčku s kápom domáceho kotla. Aj vďaka nemu aspoň na tých tribúnach o niečo išlo aj v poslednom zápase sezóny.

MFK Zemplín Michalovce - MŠK Žilina 3:0, 3984 divákov

Michalovce to mali, ako sa hovorilo v hokejových štúdiách, vo vlastných rukách. Nemuseli počas zápasu na mobiloch kontrolovať, či sa v Trenčíne nestane futbalový zázrak. Do Žiliny sa od úvodu zakusli a bolo vidieť, komu ešte o niečo ide. Napriek tomu, že hostia vystrkovali rožky, dvakrát Kunca a raz Koscelník si na nich natreli peknú vrstvu Nutelly. Nepomohlo ani vylúčenie kapitána hostí po hodine hry a Káčerov účes. Pre toto jeho mama trpela pri pôrode? Klub mohol už cez prvý polčas spustiť predaj permanentiek na ďalšiu sezónu za výhodnú sumu 1000 hrivien.

MFK Ružomberok - DAC Dunajská Streda 3:0, 1088 divákov

Našiel sa Miloš Lačný. Mamina nech si ho vyzdvihne na sekretariáte klubu. Zatiaľ ho tam postráži Jakubko. V súboji utrápených mužstiev mali navrch jednoznačne domáci. Hostia iba občas prejavili záujem ohroziť Hajdúcha. Streleckú nemohúcnosť domácich zachránili dva penaltové okamihy ešte do polčasu, a potom už sa len čakalo, kedy sezóna skončí. Hostia si vydýchli tak, že sme si v Trnave mysleli, že ide búrka.

Gratulujem Trenčínu k titulu, Van Keselovi ku Zlatému Palovi Kopačkovi, hráčom želám pekné dovolenky, čitateľom ďakujem za priazeň a vidíme sa niekedy v lete. Užite si Euro. Ja tam nepôjdem, lebo budem v práci. Ak ma tam chce niekto z vás zobrať, vypýtajte ma od šéfa.

Richard Hanzlik

Richard Hanzlik

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár