Na vlastné buľvy: Slovensko - Taliansko 2:0, príprava WU19 na Euro2016

25.05.2016 / Denis Bohumil Schvarcz a Martin Ferianec
Hymna Talianiek bola zážitkom pre prítomných v the NTC. (photo: Denis Bohumil Schvarcz)

Hymna Talianiek bola zážitkom pre prítomných v the NTC. / (photo: Denis Bohumil Schvarcz)

Leto v znamení EURA sa nám blíži. V roku 2016 dostaneme dvojnásobnú porciu slovenskej účasti na turnajoch toho najlepšieho, čo po starom kontinente behá za loptou. Po seniorskom Áčku si prvý krát porovnajú svoje prednosti so zvyškom Európy mladé dievčatá do 19 rokov. Dobre, skôr mladé ženy. Dokonca pred zrakmi vlastných rodičov kamarátov, frajerov a fanúšikov. Veď sa hrá na Slovensku. 

Žreb EURO WU 19

Zoznam účastníkov je známy už dlhšie: Nemecko, Španielsko, Švajčiarsko, Rakúsko, Holandsko, Francúzsko, Nórsko a naše baby. Rovnako mestá kde sa na dievčenskú omladinu môžete prísť pozrieť: Zlaté Moravce, Senec, Senica a Myjava. Medzi našimi hráčkami prevládali názory, že z hľadiska možnosti na postup zo štvorčlennej skupiny by sa nám najlepšie hostili AUT, SUI a NOR. Aspoň papierovo.

Ale vieme ako to v mládežníckych kategóriách chodí - podobne, ako u nás na Kopaniciach so slivkami. Keď vám vyjde ročník, dobre to vypáli, ale ak nie, zostáva čakať ďalší rok, čo ponúkne úroda. Podobne aj vo futbale môžu prekvapiť na papieri menej zvučné krajiny, ktorým akurát vyšiel super ročník. A tradične silné tímy môžu prekvapiť negatívne. Jasným príkladom sú Švédky. Posledné víťazky vekovej kategórie U19 sa v aktuálnej edícii neprecedili ani cez kvalifikačné sito.

Žreb sa odohral pod dohľadom kvízmajstra „Čo ja viem?“ v utorok a nadelil podľa očakávania tri protivníčky. Ako prvú okúsia dievčatá holandskú trávu. Síce je vychýrená, ale nie po futbalovej stránke medzi mladými babami. Vzhľadom k zloženiu skupiny môže ísť o zápas, aký hrali hokejisti na MS v Rusku proti USA. Ak veríme v postup, je to zápas o postup. Nevieme presne, čo čakať od Holandska. Ale vieme, čo dúfam môžem čakať od slovenského výberu. Tímový duch, bojovnosť, ktorá by mohla na preťažené holandské pľúca stačiť.

Do druhého zápasu priskacká galský kohút, alebo v tomto prípade skôr galské sliepky. Kvalifikáciu hrali tak, že aj v nákupných maniačkách by dostali plný počet. Šesť zápasov, osemnásť bodov a k nim 26 gólov. Vôbec by neprekvapilo, keby hrali v júli finále, minimálne pre nás sú top favoriťky turnaja. Posledný zápas vyzerá na nórsky hrubozrnný železobetón. Vychádzam len zo štatistík, ale mať v kvalifikácii skóre 4:2 a postúpiť z druhého miesta...  

Nad tatrou sa blýska  - Italia, Italia 2:0

Ako sa pripravuje slovenské ženstvo sme boli skontrolovať rovnako včera v Senci pod odborným dohľadom telovýchovného vedúceho. Odovzdám mu preto hneď slovo.

Zápas otvorili, ako sa na medzištátny duel patrí, hymny. Taliansku odspievali devätnástky v bielych dresoch pochytané okolo pliec, na plné pľúca. Okrem toho, že Italia, Italia je krásna futbalová pesnička (avizujem ďalší diel Chartshow, už čoskoro na TakUrčitee), ich výkon si zaslúžil spontánny potlesk publika. A vyhecoval Slovenky k odvete. Nad tatrou sa blýska zaspievali menej falošne, ako mužskí reprezentanti pred svojimi zápasmi. Aspoň myslím.

Prvý polčas sa napriek kategórii U19 odohrával medzi šestnástkami. Taliansku hru smerom dopredu ťahala na ľavej strane hráčka číslo 15, Serturiniová. Krásne meno. Katenačo bolo ale monotónne, orientačne približne 91,3 % prihrávok dopredu smerovalo jej smerom. Fyzicky to síce odrovnávalo na pravej strane obrany našu Kulovú, obrana tlak spoločnými silami (a zvdihnutými práporkami čiarovej rozhodkyne) ustáli.

Dokonca sa penaltou po faule na Fabovú, ktorú premenila ich kapitánka Moťovská, ujali vedenia. Druhý gól ešte pred prestávkou vymyslela naša preťažená obrankyňa. Dlhým centrom do šestnástky našla hlavu MVP stretnutia, legiónárky Fabovej. Lopta preletela ponad bezmocnú brankárku hostí, do kabín šli vysmiate len ženy v modrom.

Druhý polčas sa hral otvorenejšie, ale zvrat nepriniesol. Aj preto, že sa z výkriku "ofsajd" stal running joke. Aj druhá čiarová chcela asi na vlastné oči vidieť, ako sa horkokrvné Talianky rozčuľujú po odpískaní porušenia pravidiel, o ktorom si myslia, že nebolo. Pár ofsajdov videli určite len rozhodkyne a na záver sa aj dočkali výbuchu ako keby ho vyučoval Inzaghi. Talianky viac útočili, no nedali ani penaltu. Serturiniová netrafila bránku a tak sme si do konca zápasu užívali ľúbozvučné talianske pokrikovanie trénera zo striedačky. Všetci, okrem jeho zverenkýň.  Slovensko - Taliansko zaslúžene 2:0. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

Martin Ferianec

Martin Ferianec

Napíš komentár