Rovno dva silné príbehy z French Open. Andrej Martin a Doktor Ivo Karlovič

26.05.2016 / Martin Petro
Andrej Martin na French Open. (photo: SITA/AP Photo/Christophe Ena)

Andrej Martin na French Open. / (photo: SITA/AP Photo/Christophe Ena)

To ste vedeli? Na French Open tento rok nastúpilo v hlavnej súťaži nenormálnych 52 tridsiatnikov. Je to rekord, ktorý bol prekonaný o priepastných 11 kusov (doterajší rekord držala tohtoročná Australia, kde hralo 41 starých pánov). Krucifix, 30 rokov. Veď toľko sa nestihol dožiť ani legendárny francúzsky pilot z prvej svetovej, Roland Georges Garros, po ktorom dnes nemá kto dediť tantiémy.

Tridsať bude priamo na turnaji tento rok oslavovať Nadal (počas svojho semifinálového zápasu s Djokovičom). Tridsať oslávi tesne pred budúcoročným French Open Murray. Tohtoročný obhajca Wawrinka minulý rok turnaj vyhral v tomto požehnanom okrúhlom veku.

Nie nadarmo sa hovorí, že 30 je v tenise nových 20. Tým sa vysvetľuje, prečo Roger, ktorý bude za pár dní oficiálne na polceste k štyridsiatke, hrá ako 25-ročný.

S vekom súvisí aj prvý z našich dvoch silných príbehov.

Legendárny Karlovič

Prvý Silný príbeh o Ivovi Karlovičovi vznikol v roku 2013, keď sa vystrábil zo zápalu mozgových blán (ktoré spočiatku vyzerali ako mŕtvica), krátkodobej straty pamäte a dočasného ochrnutia, aby tri mesiace po prvých príznakoch vyhral turnaj ATP.

Druhý Silný príbeh u nás vyšiel o Ivovi Karlovičovi v septembri 2015, keď bol 66 nechytateľných podaní od absolútneho rekordu v počte nastrieľaných es – ten vtedy držal jeho krajan, Goran Ivaniševič. Rekord prekonal presne tri týždne po článku. Za ďalších 8 mesiacov si na čele vypracoval 500-esový náskok. Rekord mu asi ostane až do konca vesmíru - Federer naňho stráca viac ako 1000 a druhý aktívny hráč v poradí takmer 3000.

V silných príbehoch o Doktorovi Ivovi pokračujeme a završujeme tak hattrick.

V prvej stovke momentálne nenájdete nikoho, kto by sa narodil pred rokom 1980. Samozrejme, okrem tohto sympatického Chorváta. Doktor akurát okupuje fantastickú 28. priečku a na parížskej antuke sa dostal do tretieho kola. Je to neuveriteľné hneď z niekoľkých dôvodov.

Tento 208-centimetrový obor, najvyšší človek, aký kedy hral tenis, je v prvom rade mašina na servis. Ak nedá eso, je veľká šanca, že sa mu lopta po podaní aj tak vôbec nevráti naspäť... a ak sa na jeho stranu kurtu predsa len vráti, je rada, že sa jej to vôbec podarilo, takže ju Doktor väčšinou pohodlne klincuje na sieti... a ak sa aj vráti razantne, musí byť ešte aj sakra presná, ak z toho chce jeho protivník uhrať fiftín, pretože Doktor má rozpätie krídiel ako pterodaktyl a okrem toho je aj celkom zručný pri volejoch.

Long story short, táto stratégia je deštruktívna na rýchlych povrchoch, not so much on antuka. A uhrať s ňou tri víťazné sety na jednej z najpomalších antúk v hre, v Paríži, má byť pre Karloviča problémom.

Problém to preňho celú kariéru aj naozaj bol. V rokoch 2002-2013 sa iba dvakrát dostal cez prvý zápas a v ďalšom okamžite skončil. Je inšpiratívnym paradoxom, že až po meningitíde, ktorá mala pôvodne ukončiť jeho kariéru v 34 rokoch, sa mu podarilo stanoviť nové kariérne maximum – 3.kolo v roku 2014.

V tomto ročníku svoj strop vyrovnal. Rozdiel je akurát ten, že dnes má 37 rokov, takže sa stal najstarším tenistom za posledných 25 rokov, ktorý sa dostal na grandslame takto ďaleko. Potreboval na to 5 tajbrejkov a v predchádzajúcom zápase na kurte strávil 4 a pol hodiny. Ledva stál na nohách a s vedomím, že v rozhodujúcom sete ho nemôže vyslobodiť ďalší tajbrejk, napokon súpera dokázal brejknúť víťazným úderom.

Je to gigant telom aj srdcom. 

Andrej Martin

- Martin postúpil do tretieho kola?
- Aký Martin? Kližan?
- Ale nie. Andrej.
- Aký Andrej?
- No veď Martin.
- Tak Martin alebo Andrej?
- Andrej Martin.
- Akože obaja?
- Och!

Pri tom hype, ktorý okolo seba seje Cibulková s Kližanom, musíte dokázať niečo obzvlášť tenisovo závažné, aby sa o vás rozprávalo viac. Andrejovi Martinovi sa to podarilo.

Andrej pred týmto French Open vyhral na úrovni ATP jeden zápas z piatich (slovom: 1 z 5). Prvý hral už v roku 2010 a prehral. Ďalší o tri roky, svoj jediný grandslamový, znovu prehral. V roku 2014 pri ďalšom pokuse takisto neuhral ani set. Zlomil to až túto sezónu v Ekvádore, keď sa dostal prvýkrát do druhého kola, v 26 rokoch.


Nebola to ani veľmi smola, Andrej sa o ATP úroveň nijak zvlášť nezaujímal. Na priamu miestenku nemal ranking a do kvalifikačných turnajov sa prihlásil iba 11-krát za celú kariéru. Hral si svoje na challengeroch, šesťkrát tam dokázal vyhrať titul - väčšinou sa mu darilo v Taliansku a Česku. Občas si odskočil do Južnej Ameriky, občas úspešne, občas neúspešne.

Nikdy to nevytiahol do prvej stovky, akurát tak tesne pred jej dvere, kde je vlastne aj teraz, akurát nie vyslovene tesne. Na tento grandslam išiel ako vždy: proste skúsiť šťastie. Aktuálnu sezónu mal skôr podpriemernú ako priemernú – iba 5 krát sa mu podarilo nevypadnúť hneď v prvom kole.

Aj teraz prehral v kvalifikačnom predkole, podobne ako 14-krát predtým. No usmialo sa naňho šťastie a vyžrebovali ho ako lucky losera. Bolo to ako vyhrať v lotérií 16 tisíc euro (14 zarobil na kurtoch za dve kvalifikačné výhry).

Ďalšou dobrou správou bol žreb hlavného turnaja. Daniel Muňoz-De La Nava je hráč, ktorého by mal Andrej stretávať skôr na challengeroch. Svoju obrovskú príležitosť chytil za pačesy, Španiela prevalcoval a svoju výplatu zdvojnásobil.

Druhé kolo už malo byť jeho stopkou. Lucas Pouille je talentovaná mladá puška, ktorému raz predpovedajú možno aj svetovú desiatku. Má z tohto roka kopec dobrých výsledkov – vyberáme finále v Bukurešti a semifinále na ATP 1000 v Ríme, kde zlikvidoval napríklad Davida Ferrera. Okrem toho, domáci Francúzi tu majú vždy skvelú podporu.

Papierový favorit však zhorel. Výhra Andreja Martina 3-0 na sety bola ako z iného sveta. Za týždeň v Paríži zarobil toľko, čo za posledných 26 mesiacov pri obchádzaní challengerov a občasných pokusoch nazrieť medzi elitu. Jeho radosť bola nefalšovaná, vďaka Bohumilovej duchaprítomnosti z nej máme skvelú momentku.

V treťom kole si Andrej zahrá s Milošom Raoničom, hráčom svetovej desiatky. Nemá zmysel špekulovať, ako to dopadne a ako veľmi teoretické sú jeho šance. Tento turnaj bude preňho životný a dúfajme, že ho nakopne. Bolo by skvelé mať v prvej stovke ďalšie slovenské meno.

Martin Petro

Martin Petro

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár