Slovensko nosí tvár, ktorej sa ostatní boja II.

30.05.2016 / Martin Petro
Marek Hamšík dal Nemcom krásny gól. (photo: SITA/AP Photo/Matthias Schrader)

Marek Hamšík dal Nemcom krásny gól. / (photo: SITA/AP Photo/Matthias Schrader)

Prvý diel tejto série (o ktorej sme nevedeli, že bude sériou) sme napísali v novembri roku 2014 - tesne po výhrach na Ukrajine, so Španielskom a v Bielorusku.

Chválili sme vtedy najmä skvelé výkony slovenskej reprezentácie na ihriskách súperov, kde hrali s pozoruhodným sebavedomím. Písali sme o tom, že zdolať vo futbale jednoliaty organizmus súčasného Slovenska je sakra ťažké pre kohokoľvek. A že je možno trochu škoda, že na EURO postupuje práve teraz toľko mužstiev, pretože tento tím by to zvládol aj v pôvodnom formáte.

Čo sa odvtedy zmenilo?

Rok na to Slováci hypotézu potvrdili priamym postupom – síce z druhého miesta, ale s tým, že iba 5 mužstiev v Európe získalo viac kvalifikačných bodov.

Čo sa od oného prvého článku zmenilo? Vlastne nič. Teda okrem toho, že myšlienka v nadpise je dnes už pevne zabetónovaná do slovenského renomé. Na Kozákovi si vylámali zuby po úradujúcich majstroch Európy aj úradujúci majstri sveta. Po našej verejnej pochvale (pod ktorú sa podpísalo takmer tisíc Slovákov svojim zuckerbergovským „páčikom“) našiel Ján Kozák počas roka a pol iba dvoch premožiteľov v 15 zápasoch.

V tomto článku sa nebudeme zdržovať opisom každého Pekaríka a všetkého ostatného, čo v našom tíme funguje pod súčasným trénerom na jednotku s hviezdičkou. To je téma, ktorá si zaslúži svoj vlastný priestor. V tomto článku chceme iba na chvíľu spoločne zastaviť čas, usmiať sa a užiť si po výbornom zápase v Nemecku ten príjemný pocit, že nám ten futbal teraz naozaj ide.

Bodaj by to vydržalo ešte 6 týždňov.

Druhou pointou článku je zloženie klobúka pred trénerom Kozákom. Je to už u nás taký evergreen a celé to začalo jeho skvelým dvojdielnym profilom (časť Hráč, časť Tréner) v čase, keď ešte nekormidloval slovenský reprezentačný krížnik. Za tie tri roky sa vypracoval na legendu a my nemáme dôvod v ódach na jeho osobu nepokračovať.

Aby sme sa ale neopakovali, bavme sa dnes iba o tom, čo sa mu podarilo vyriešiť v posledných mesiacoch v rámci prípravy na šampionát:

1. Impotencia

V poslednej tretine kvalifikácie - konkrétne v zápasoch v Španielsku, s Ukrajinou a s Bieloruskom – Slováci nestrelili ani gól. Ozývali sa hlasy, že iba superforma Hamšíka dlho zakrývala našu veľkú slabinu, ktorou je neprítomnosť potentného útočníka. Neprajníci kričali, že tých 270 minút bez gólu zopakujeme aj vo Francúzsku, odídeme s hanbou a vrátime sa na zem.

Reakcia Kozáka bola ukážková. Už kvalifikačný klinec zabitý v Luxembursku priniesol 4 strelené góly. Dobre organizovaným Švajčiarom sme nasúkali 3 – všetky dali útočníci. Inému kvalifikačnému prekvapeniu, Islandu, ďalšie 3 a opäť strieľali Mak s Ďurišom. V Írsku sme sa presadli dvakrát, proti Gruzíncom trikrát a v Nemecku opäť obligátna troječka. Iba proti Lotyšom sme vyšli na prázdno, keď sme v chladnom marci bezgólovo remizovali v Trnave.

Od bodu, kedy sa na Kozáka zniesla kritika, že jeho tím nedáva góly, sa stalo toto:

  • slovenskí útočníci dali 14 gólov v 7 zápasoch. 
     
  • ďalšie 3 pridal Hamšík a jeden Kucka.

  • Michal Ďuriš strelil svoje prvé 4 góly za Slovensko

  • Adam Nemec zdvojnásobil počet svojich gólov za Slovensko

  • šancu dostal Zreľák a dal svoj prvý gól za Slovensko

  • Vittek sa presadil v reprezentácií po 6 rokoch (aj keď mu autorstvo gólu odopreli)

2. Nenahraditeľnosť

Ako ďalšia naša slabina bola vyhodnotená prílišná čitateľnosť zostavy. Keď nehrá Marek, alebo keď hrá horšie, sme vo veľkých problémoch - bez neho sme jednoducho priemerní, hovorí sa na trénerskom zjazde v každej krčme.

Kozák zareagoval tým, že v strede slovenského poľa začal rozdávať dostatočný priestor hráčom ako Duda, Hrošovský, Greguš, Sabo či Gyömbér. Síce z tejto partie iba Ondrej Duda prebral po Marekovi úlohy čisto kreatívneho charakteru, no uznajte, že nájsť typologicky podobného hráča ako Hamšík a ešte k tomu na malom Slovensku, to je ako vyhrať v lotérii.

Všetci menovaní ale obstáli a dá sa povedať, že si v kádri Slovenska zabezpečili slušnú budúcnosť. Až na Saba sa všetci objavia vo Francúzsku a taký Hrošovský sa akútne pýta aj do základu. Greguš je skvelou alternatívou za Kucku, prípadne môže byť funkčný aj ako jeho doplnok. Z Milana Škriniara rastie špičkový stopér a je výborné, že sa do mužstva 30-ročných obrancov prepracoval niekto takto perspektívny.

Tréner experimentoval aj na krajoch obrany, pretože za Pekaríka a Hubočana potreboval pohotovostnú náhradu. Pokus s Gyömbérom síce nevyšiel, no Švento presvedčil, že ako niekdajší krídelník na kraji obrany zaskočiť dokáže.

3. Mentalita

Slováci porazili majstrov sveta, no eufória hráčov bola po tomto zápase podobná tej po výhre s Gruzínskom. Nikto z našich sa netváril, že zjedol futbal. Kapitán Škrteľ okamžite upozornil na to, že je to síce skvelý výsledok pre sebadôveru hráčov, no zrodil sa v príprave, takže prakticky nič neznamená a nesmieme ho preceňovať.

Posun v mentálnom nastavení hráčov je priam hmatateľný. Rovnako aj vplyv trénera Kozáka, ktorý sa počas troch rokov na trénerskej stoličke preslávil ako usmievavý muž pokorných vyjadrení. Kozák s médiami pracuje učebnicovo; preberá tlak verejnosti na seba, je povzbudivý, keď treba, je skromný, keď treba a je ambiciózny, keď treba. Otázky a odpovede zvláda spôsobom, ktorý má svetové parametre. Ak by bol o pár rokov mladší a ovládal cudzie jazyky, celkom určite by o jeho služby prejavili záujem európske kluby.

Podstatné je, že týmto nakazil svoj hráčsky kolektív. Inými slovami, tá partia potetovaných chlapcov s čírami pod ním dospela. Zdá sa, že naši hráči sú nohami na zemi pevnejšie ako 6 rokov dozadu pred Afrikou. Zároveň sa zdá, že ich dôvera vo vlastné sily je väčšia, zdravšia a najmä – prejavuje sa v prvom rade na ihrisku.

Netvrdíme, že EURO dopadne úspechom, no cestujeme tam perfektne pripravení. A ideme tam s tvárou, ktorej sa Európa musí právom obávať.

Martin Petro

Martin Petro

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár