Lucia Haršanyová: Mám oveľa viac kopačiek, ako lodičiek

02.06.2016 / Martin Ferianec
Lucia Haršányová, v modrom. (photo: SITA/Jozef Jakubčo)

Lucia Haršányová, v modrom. / (photo: SITA/Jozef Jakubčo)

Dnes večer sa v dánskom Viborgu odohrá ďalší diel zo seriálu kvalifikácia na ME žien. Dievčence sa kolo seba zrážajú už od pondelka, teambuildingová akcia sa medzičasom presunula zo Slovenska do stredu Dánska. Popri intenzívnej príprave a tréningu si našla čas podeliť sa o svoje myšlienky pocity Lucia Haršanyová. Samozrejme musela padnúť reč aj na to, ako zostať na tom fiktívnom druhom mieste skupiny.

Začneme netradične tradičnou otázkou, kedy a ako si sa ty dopracovala k futbalu?

Autor: Peter Vogele.

Pochádzam z malej dediny Košolná, kde som vyrastala prevažne medzi chlapcami, teda mojimi naj kamoškami boli chalani, čo hrávali futbal.

Pravdepodobne ako väčšina dievčat si teda aj ty začínala s chlapcami v tíme. S kým sa hrávalo lepšie - s chlapcami, alebo v čisto ženských tímoch?

Áno, aj ja som začala v chalanskom družstve, keď som mala 15 rokov vymenila som chalanov za dievčatá nedobrovoľne. Po prvom zápase, ktorý sme vysoko prehrali a hrali zrazu len na polovici ihriska, som s plačom odišla. Chcela sa vrátiť k mojim chlapcom do Suchej nad Parnou.

Nehanbila si sa medzi chalanmi?

Bol to ešte mladý vek aby sme sa medzi sebou hanbili, boli sme deti. Skôr oni sa hanbili predo mnou. Alebo závideli. Vždy som bola VIP hráč, s vlastnou šatňou a sprchou.

Kedy si prišla na to, že by z teba mohlo niečo futbalové byť?

Keď som sa „tenkrát poprvé“ dostala do výberu reprezentácie WU19.

Hrávaš už dlhšie v zahraničí. Najskôr to bolo Rakúsko a momentálne Švajčiarsko. Akými jazykmi rozprávaš? Keď si potrebuješ na ihrisku uľaviť, používaš slovenčinu? Alebo kľaješ takým jazykom, aby aj dotyčná súperka rozumela?

Rozprávam po nemecky a popri spoluhráčkach zo severnej ameriky sa chytám aj na severoameričtinu (angličtinu) Láka ma naučiť sa portugalčinu! Máme príkaz šprechovať na ihrisku len po nemecky ale sem tam mi vyletí aj nejaké "teplé slovenské slovíčko". Keď však potrebujem protihráčke alebo rozhodcom vysvetliť, že ja mám pravdu, dokážem to aj nemecky.

V lete je na Slovensku dievčenské euro do 19 rokov. Plánuješ prísť pozrieť a podporiť mladšie kolegyne?

Rada by som prišla pozrieť a podporiť ale budem už zarezávať vo Švajčiarsku, letná príprava nám začína už 4. júla. Ak sa budú zápasy vysielať v televízii, budem určite sledovať aspoň tak. 

Všetci dúfame, že by sa baby na turnaji mohli zapáčiť aj zahraničným trénerom. Odporúčala by si im prestup do nejakej kvalitnej ligy už v mladom veku?

Je super, že EURO devätnástok sa uskutoční u nás. Mladé hráčky sa môžu konfrontovať s top družstvami a uvidí sa, ktoré hračky sa môžu presadiť. Dúfam, že ich bude čo najviac. Najdôležitejšie pre dievčatá je ale hrávať a posúvať sa vpred. Nie byť talentom a sedieť vo Wolfsburgu, ci Lyone na lavičke.

Kedy je podľa teba ideálny vek na odchod do kvalitného zahraničia?

Nejde ani o vek. U žien je veľmi dôležité zvládnuť prechod medzi juniorskou a ženskou kategóriou, tam sa chytiť. Potom až hľadať na mape zahraničné destinácie.

Prejdime na ženskejšiu tému. Napríklad šatník. Prevládajú v ňom kopačky alebo lodičky?

Nájde sa oboje. Ale kopačky sú s výrazným náskokom vo vedení.

Koľko trvá príprava na zápas vrátane tej vizuálnej?

Samotný zápasový deň je špeciálny a začína sa už prebudením. Dobre raňajky sú základ. Ďalej hudba, prechádzka, prečítam si knihu, citát na nový deň. Špeciálny rituál nemám. Vizuálna príprava je u mňa len gumička na vlasy. Nasledujú kopačky, dres a ide sa! 

Nejaká dobrá rada čitateľkám na predzápasový mejkap? 

Moja sestra je vizážistka a vždy mi radí na zápas a tréning sa odmalovať. Čiže predzápasový make up = žiadny make up.

Ovplyvni výzor priebeh zápasu? Stáva sa, že by baby balil rozhodca alebo protihráč/ka?

Nemyslím si, že by výzor ovplyvnil priebeh zápasu. S tým som sa ešte nestretla. No keď príde pekný rozhodca pred zápasom na kontrolu, alebo po zápase pri podávaní rúk, prečo sa pekne neusmiať?

V repre ste vybudovali skvelú partiu, kedy sa podarí vybudovať aj skvelý úspech?

Partia je neskutočná, beriem ich ako rodinu. Kto sa o ženský futbal zaujíma a chodí na zápasy, vie čo preto robíme, obetujeme a že každým rokom napredujeme. Sme v dobrých zahraničných kluboch, pracujeme na sebe a túžime po úspechu! Verím, že sme na dobrej ceste aby dostavil.

Dnes príde do cesty Dánsko. Čo treba urobiť preto, aby nádej na úspech neostala v platonickej rovine?

Vyhrať!!!

Posledný dvoj zápas ukázal na jednej strane disciplinovanú obranu proti Švédkam na druhej strane totálnu ofenzívu v druhom polčase proti Poľsku? Dá sa to v Dánsku skĺbiť do jednej skvelej 90-minútovky?

Zápas s Dánskom bude iný. Pozorné v defenzíve musíme byt tak či tak a ak chcem vyhrať, musíme streliť gól a byť odvážne dopredu. Zápas doma sme odohrali veľmi dobre, bohužiaľ s nešťastným koncom. Verím, že tréneri ušijú taktiku, ktorú premeníme na víťaznú.

Na záver: Kto bude mať po zápase najprepotenejší dres?

Od nás? Som presvedčená, že každá nechá na ihrisku nielen prepotený dres, ale aj srdce!

My môžeme len držať palce, aby to babám dnes vyšlo. Buďte v strehu na svojich fejsbukoch, online streamoch (alebo ak sa na poslednú chvíľu stane televízny zázrak tak aj pri telke) a fandite našim... Našim čo? ešte stále ste nevymysleli nové pomenovanie, tak vymýšľajte a držte pritom silno palce.

Martin Ferianec

Martin Ferianec

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár