Poradňa zmäteného fanúšika: Prečo sa nás rowdies boja?

04.06.2016 / Miloš Kubalík
Angličania sa boja slovenských fanúšikov aj po finále slovenského pohára. (photo: SITA/Pavol Machovič)

Angličania sa boja slovenských fanúšikov aj po finále slovenského pohára. / (photo: SITA/Pavol Machovič)

Dobrý deň, v médiách sa objavili informácie, že Angličania sa boja slovenských fanúšikov. Vraj má v deň zápasu medzi Slovenskom a Anglickom počas EURA dôjsť ku krvavým stretom medzi rowdies a podtatranskými chuligánmi. Vraj sa na zápas chystajú tisícky slovenských ultras. Dokonca môžu byť naši krvilační fanúšikovia ozbrojení a nebezpeční. Viete mi to prosím Vás objasniť?

S pozdravom Thomas.

Ahoj Thomas, vďaka. Tiež som niečo také postrehol na svetových monitoroch a preto Ti ďakujem za túto otázku. Rád na ňu poskytnem odpoveď. Nastal čas na filozofické myšlienky, ktoré sú mi vlastné vždy po niekoľkých štamprlíkoch domoviny. Šupol som si teda pár, aby som našiel tie správne odpovede.

Prečo je tomu tak?

Podľa zahraničných análov sa Angličania boja okrem našich hooligánov aj ruských gangstrov, ba dokonca aj bratovražedného boja na nože s Walesanmi. O anglických rowdies idú tie najhoršie chýry. Strach im nie je vlastný a ak je toto naozaj pravda, to už o niečom hovorí. A to o poriadne malej anglickej dolnej končatine. Prečo je tomu tak?

Rowdies totiž na EURO neprídu na rozdiel od našich v plnej sile! To musí byť frustrujúce. Niečo ako keď nám nepríde do hokejového tímu Gáborík. V deň zápasu sa musia hlásiť na polícii totiž tí najbrutálnejší z nich, čo je podľa odhadov okolo dve až tritisíc vyzmizíkovaných hláv. Všetci priekopníci obľúbenej disciplíny „nájdi barovú stoličku a hoď“, musia tak ostať pekne za kanálom. Niektorí možno v kanáloch, či vo vyššie zmieňovaných (doplň rým).

To dosť výrazne ovplyvňuje potenciálny výsledok stretu medzi našimi najlepšími juncami a rowdies B. Podľa informácii Slovenského futbalového zväzu sa na naše zápasy chystá desať až pätnásť tisíc nadšených fanúšikov. Fanshopy zaznamenávajú zvýšené nájazdy a oficiálne suveníry pomaly dochádzajú. Dokonca po MS v hokeji nebol zaznamenaný ani pokles predaja hokejových dresov. Naši fanúšikovia budú teda vo Francúzsku rozmanití, ale hlavne naši.

Rowdies, bojte sa! Vlny slovenských fans budú priam mexické.

Čo je na tom pravdy

Skúšal som zistiť, čo je pravdy na tom, že sa na EURO chystajú okrem iných, aj tisícky slovenských ultras fanúšikovs. Kuloárne informácie hovoria o zvýšenom pohybe v okolí hornej Nitry. Novodobé Kotlebove vlakové hliadky monitorujú jeden z najnebezpečnejších úsekov v republike. Hlásia, že v poslednom období bol zaznamenaný zvýšený pohyb ľudí pochybného charakteru, ktorí prevážajú tovar rôzneho skupenstva z miesta A do miesta B v pravidelnom intervale, a to dvakrát denne.

Pod tovarom rôzneho charakteru rozumej kovové tyče, kusy nábytku, či oplotenia. Vraj na niektorých úsekoch chýbajú aj časti koľají. Miestnym zmizli dva psy. Tu by sme možno našli odpoveď na predpovede o ozbrojených fans v Tvojej otázke. Okrem prípravy boxerov a útočných tyčí, si cvičia zrejme aj vlastné útočné psy!

Po tomto zistení som sa preto obrátil na policajného prezidenta SR s otázkou, či polícia SR zaznamenala zvýšený pohyb a či monitoruje v čase zápasov najnebezpečnejších ultras. Rovnako ako na ostrovoch. Ozvala sa mi jedna veľmi milá hovorkyňa s príjemným hlasom. Vraj situáciu nechávajú plne v kompetencii hliadok. Avšak o prípadnom sledovaní problematických fanúšikov dlaždicového folklóru sa vyjadrila dosť stručne. Vraj sú monitorovaní kamerovým systémom, hlásiť sa však v čase zápasu nikde nemusia. Akým kamerovým systémom sú však monitorovaní, som sa nedozvedel.

Kruté kontroly nepustia

Lístok na ME si skutočne mohol kúpiť každý a tak sa treba pripraviť na všetko. Francúzi sú však pripravení tiež a hlásia prísne kontroly, ktoré budú mať niekoľko stupňov.

1. stupeň

Kontrola vrchného ošatenia – zbavenie prebytočných predmetov ako veľké tašky, dáždniky, veľké plášte, kovové tyče, psy, manželky a podobne.

2. stupeň

Kontrola spodného ošatenia – zbavenie vecí, ktoré prvá kontrola nezistila. Drobné, veľmi dobre schované predmety. Aj na miestach, kam slnko nesvieti. 

3. stupeň

Kontrola lístka – ak ešte ostali nervy a chuť, môžete ísť na futbal.

Po týchto prehliadkach skutočne nehrozí nikomu nič. 

Konšpiračné teórie

Poslednou možnosťou, Thomas, môže byť obyčajná konšpiračná teória. Angličania si pozreli posledné zápasy našich vrátane finále slovenského pohára a už teraz hľadajú výhovorky, ktorými zakryjú hroziace faux pas na turnaji. Či už futbalistov alebo fanúšikov. V oboch prípadoch môžeme mať navrch.

Le résultat môže pre nás znamenať la victorie.

Salut

Miloš Kubalík

Miloš Kubalík

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár