Power ranking EURO2016: Začíname!

08.06.2016 / Martin Petro
Nie nadarmo sa volá Ibalginovič. Hlava ho nikdy nebolí, na to vezmite jed. (photo: SITA/AP Photo/Christophe Ena)

Nie nadarmo sa volá Ibalginovič. Hlava ho nikdy nebolí, na to vezmite jed. / (photo: SITA/AP Photo/Christophe Ena)

Power ranking EURO 2016 bude rovnaký ako všetky ostatné power rankingy. 

S jediným rozdielom: Tento bude ešte lepší.

Všetkých 24 účastníkov turnaja sme rozdelili do štyroch výkonnostných košov. Tie, ktoré použila UEFA, sme prerobili, pretože Platini to tam mal celé dopletené (asi ako ten jeho nešťastný systém na vyplácanie úplatkov).

Takže po našom to vyzerá takto.

 

Kôš na odpadky 

Albánsko (A)

Albánske futbalové mužstvo na majstrovstvách Európy? To je niečo ako divadelné hry Mareka Maďariča na obraze verejnoprávnej televízie. Každý vie, že zaberajú miesto niekomu/niečomu neporovnateľne kvalitnejšiemu, no každý ich musí potichu strpieť. Ak by ste sa voči nim otvorene ohradili, môžete skončiť vo väzení. 

Najlepší strelec mužstva: Armano Sadiku z nebezpečného Vaduzu (5 reprezentačných gólov)

Rusko (B)

V mužstve Zbornej je jeden jediný legionár, ktorý dohromady odohral nula reprezentačných zápasov. Je teda jasné, že Rusi do Francúzska donesú typický ruský futbal založený na zle naolejovaných strojových kombináciách a labilnej mentalite bez plánu B. Úplné uzavretie sa pred západom neprinieslo východu nikdy nič dobré. Neveríte? Spýtajte sa Doda Golonku.

Najlepší hráč: ... sa zranil v poslednom prípravnom zápase

Severné Írsko (C)

Slobodní Ľud (Free Folk) severu dostal naozaj nepríjemnú skupinu. Čo je však horšie: ich zadné rady vystužujú bývalí hráči Manchestru United, a to neveští nikdy nič dobré. Tento ostrovný trpaslík sa bude spoliehať hlavne na výkony hráčov hrajúcich v Premier League. Problém je, že takých hráčov má iba štyroch a traja z nich hrajú na tom istom poste.

Zaujímavosť: brankár Alan McAnnus zo svojho priezviska musel vypustiť písmeno C, aby ho Francúzi pustili cez hranice. 

Česko (D)

Pri menách českých futbalistov si až takú zábavu, ako pri hokejistoch, neužijeme. Ale skúsiť to môžeme:

Čech Pudil Suchý Vaclík, Dočkal a Šural. Krejčí Plašil. Škoda. 

Vidíte? Vôbec to nefunguje. A rovnako nebude fungovať ani ich futbal.

Taliansko (E)

Pre niekdajších šampiónov možno trochu šokujúca pozícia, no Taliani sú na tom naozaj nelichotivo. Inak by do zostavy nebrali útočníka s označením Immobile. Skupina E však nie je parkovisko pred Avionom – žiadne preferenčné miesta pre hendikpovaných nemá.

A to som sa ešte nezačal pýtať, kde je Pirlo. Kto bude bez neho, bez Verrattiho a bez Marchisia motorom talianskej zálohy? Nejaká jedna celá šestka z ojazdeného Fiatu?

Island (F)

Nedá sa jednoznačne povedať, že by bol Island herne nebezpečný iba na dostrek svojich gejzírov. To nie. Podarilo sa im napríklad vyhrať v Holandsku. Ale na druhej strane, kto v Holandsku nevyhral, všakže?

Vybrať z krásnej skupiny F niekoho do koša odpadkov mi trhá srdce. To je ako poslať zakoktaného Rada na detektor. Načo? Prečo? Komu tým prospejeme?  

Najlepší hráč: Hodor

 

Kôš tretích kolies

Rumunsko (A)

Preč sú časy, v ktorých hviezdil Hagi, Popescu, Petrescu, Ilie, Mutu, chi Chivu... teda, či Chivu. Rumuni v súčasnosti takýchto pokémonov nemajú. Najznámejší Rumun hráva za Rayo Vallecano, kapitána robí náhradník z Neapola a najlepším strelcom je útočnik z Peczeho Genclerbirligi. S týmto kádrom ťažko niečo...

Wales (B)

Nie je Bale ako Bale a Gareth nie je Christian. Nevydrží pád z budovy, nezafixuje zlomenú chrbticu paličkou od nanuku, neopráši sa po havárií vrtuľníku. Inými slovami, Gareth nie je žiadny Batman a má svoje fyzické limity. Po náročnej sezóne neunesie celý Wales na ramenách sám. A už vôbec nie po tom, čo sa Aaron Ramsey odfarbil na blond.

Ukrajina (C)

Dôležité bude, koľko sa Ukrajine podarí ukrajiť z bodov, ktoré ležia v priestore medzi nimi, Poľskom a Nemeckom. Pre postup z tretieho miesta to nie je práve idylické zoskupenie, no Ukrajina už zažila aj horšie príbehy. Napríklad pred štyrmi rokmi na vlastnej pôde.    

Turecko (D)

Neviem, či Polmesiacovitých trénuje stále ten istý Kabir Bedi, čo je tam už od takej nepamäti, že jeho predchodcom musel byť samotný Osman, no ak dá niekto dohromady milenecký trojuholník Besiktas-Fenerbahce-Galatasaray  (z ktorého majú Turci viac ako polovicu všetkých nominovaných), tak si plným právom zaslúži skončiť aspoň predposledný.  

Írsko (E)

Človek by si na prvý pohľad povedal, že obyčajní Íri budú tým istým príbehom, čo Íri Severní, akurát v zelenom. No na ich zostavu sa treba pozrieť aj sekundárnym pohľadom. Nájdete tam mnoho borcov, ktorí ťahali svoje - aj keď iba priemerné – anglické kluby v elitnej Premiership. Niektorí ich síce ťahali ku dnu, ale aj na to treba šikovnosť.

Rakúsko (F)

Rakúšania hrajú vo veľmi solídnych kluboch. Všelikde po Nemecku, Anglicku, Švajčiarsku (z rakúskej ligy je jediný hráč). Aj mená ich hráčov sú pestré: Zlatko, Aleksandar, Rubin, Ramazan, György. Je teda jasné, že keď chceli miestny futbal podvihnúť, futbalový talent do rodiny lyžiarov potrebovali priženiť.  Vyšlo to. V kvalifikácií neprehrali ani raz, vonku všetko vyhrali. A práve preto sa budú triasť o postup z tretieho miesta. Lebo futbal má logiku asi ako MS v Katare.

 

Kôš druhej šance

Švajčiarsko (A)

Toto málokto tuší, no zatiaľ čo Švajčiari na svetových šampionátoch hrajú výborne (11 zápasov a 5 výhier za posledných 10 rokov), na európskych turnajoch krívajú ako ekonomika Únie, do ktorej sa im tak strašne nechce, lebo veď načo. Toto bude pre Helvétov štvrté EURO a zatiaľ vždy, keď ho hrali, skončili poslední. Ich jediná výhra prišla v zápase, v ktorom o nič nešlo.

Rekord turnaja: najviac mien začínajúcich na písmeno X  

Slovensko (B)

Krajina trénerov, ktorí si natierajú na chleba svetových či kontinentálnych majstrov. Jano Kozák to má s Vladom Weissom momentálne 2 ku 2. Taliani, Španieli, Nemci. Každý z nich už vo svojich uradujúcich časoch ochutnal medicínu slovenských koučov. Niekto aj dvakrát. 

Ozaj. Všimli ste si ako si obaja kolegovia vrátili láskavosť? Starý Vlado pred šiestimi rokmi zobral mladého Jana. Teraz starý Jano mladého Vlada. Vesmír je v rovnováhe. Aspoň teda pokiaľ ho znovu nevykoľajíme nejakým šialeným výsledkom.

Nemecko (C)

Najťažšie mužstvo turnaja má 80 kilo v priemere. Okrem toho má aj problémy s rasizmom. Nemecká protiimigrantská strana najskôr napadla Boatenga (čoby „suseda, po ktorom nikto netúži“) a najnovšie útočí aj na Mesuta Özila, ktorý sa rozhodol, že navštívi Mekku a neotvára poriadne ústa pri hymne. Spoločnosť Kinder Čokoláde sa hráčov zastala tým, že na svoje najznámejšie čokoládky vycapila detské fotky naturalizovaných Nemcov.      

Španielsko (D)

Všetci ruky hore za Vincenta Del Bosqueho, ktorý išiel na EURO a nezobral: Juana Matu, Santiho Cazorlu, Diega Costu, Fernanda Torresa, Saula Nigueza, Isca, Daniho Carvajala, Javiho Martinéza, Andera Herreru, Paca Alcácera, Albiola, Bernata, Gabiho ani Monreala.

Ale čudujete sa mu po poslednom mundiale, že otvoril okno a pustil menší prievan?

Švédsko (E)

Málokto si ešte pamätá, no Švédi minulý rok vyhrali EURO U-21. Z onoho víťazného mužstva sa medzi mužov prepracovalo do roka a do dňa šesť talentovaných chlapcov, čo je milé. Ak si Zlatan Ibalginovič nájde čas (popri propagácií svojej novej módnej značky), mohol by ich niečo naučiť. Napríklad ako sa tváriť ako niekto, kto zjedol futbal (viď obr.). V tom je to totiž najlepší. 

Portugalsko (F)

Rolando si vo finále Ligy majstrov do sýtosti oddýchol, konečne môže niečo znovu ukázať. Väčšinu zápasov odohrajú Portugalci južne, samoopaľovací krém bude potrebovať iba v zapršanom Paríži, keď budú hrať s Rakúšanmi.

   

Kôš alfasamcov     

Francúzsko (A)

To sa iba zdá, že domáci tím prepol svoj výkon na mladícku drzosť, pretože tam bude pobehovať Pogba, Martial, Coman, Kante a Griezmann. Didi Deschamps je síce stále (na plagáte vo vašej detskej izbe) nestarnúci, no priemerný vek jeho mužstva je 27 rokov. Francúzi sú mediánom všetkých priemerov. O skúsenosti nebude núdza, keď budú potrebovať osemfinálové vyrovnanie v nadstavenom čase.    

Anglicko (B)

Roy Hodgson je jediným manažérom Anglicka, ktorý na veľkom turnaji nevypadol s Albionom na pokutové kopy. Teda, viac ako raz. A aj to iba preto, že na posledných MS vypadol už v skupine.

Anglicko donieslo najmladší tím za posledných 58 rokov. Vysvetlenie je jednoduché: chceli doniesť iba takých hráčov, ktorí si nepamätajú predchádzajúce prúsery.   

Poľsko (C)

Mužstvo okolo Bobyho Lewandulowskeho má nesporne veľkú silu. Dokonalé by to bolo však až vtedy, keby nám počas ich zápasov ponúkli originálny poľský komentár. Neexistuje lepší zážitok z futbalového zápasu, ako keď vám ho komentuje malebný jazyk našich severných susedov. Kto hral FIFU, ten vie, o čom hovorím...

Ta brankova asista napevno vejdže do historii piuky nožnej. Prehrajme tej brance esče raz.

Chorvátsko (D)

Chorváti majú viac záložníkov z Realu Madrid a Barcelony ako Španieli. Tým je asi povedané všetko.

Belgicko (E)

Belgicko naznačilo, akým spôsobom chce uspieť tým, že na turnaj priviezlo osem útočníkov. Tým je takisto asi povedané všetko. 

Maďarsko (F)

Postoj nezaujatého fanúšika na maďarské mužstvo štartujúce na európskom šampionáte je ako  vegetarián prechádzajúci sa na súťaži o najlepší guláš. Najskôr ste plný opovrhnutia, dívate sa s nechuťou, nadávate. Potom privoniate, spozorniete, privoniate znovu a prehodnotíte. Necháte sa uchlácholiť, poviete si prečo nie a... ochutnáte. No a napokon sa otočíte celý na ruby.

Záverom iba toľko: ak to nevyhrajú naši, nech to vyhrajú oni.

Martin Petro

Martin Petro

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár