Legionárske harakiri aj pivečko na terase meter od ihriska. Súhrn skončeného ročníka ženskej futbalovej ligy

09.06.2016 / Martin Ferianec
Reprezentačný tréner a najlepšia ligová strelkyňa. (photo: Juraj Seňor Belák)

Reprezentačný tréner a najlepšia ligová strelkyňa. / (photo: Juraj Seňor Belák)

Prvá júnová nedeľa niečo okolo pol štvrtej popoludní, rozhodca posledný krát pracovne fúkol do píšťalky a sezóna prvej futbalovej ligy žien dokrívala do svojho konca. Baby môžu konečne bookovať Egypt, Bali alebo iné teroristické destinácie. Ak im to prvoligový plat dovolí. Ostatné sa sústredia na dokončenie semestra, celozávodnú dovolenku a tie lepšie na juniorské EURO, ktoré hostíme v júli.

Záver ligy sprevádzala kuriozita. Titul pre najlepšiu strelkyňu odovzdával Dedo Mráz tréner slovenskej ženskej reprezentácie minulú sobotu, deň pred tým, ako to bolo oficiálne. Keby Neveďalová šupla šestku gólov v nedeľnom dueli proti posledným baníčkam od Prievidze, bola by sranda. Že ako by sa predávanie sošky doriešilo. Či kuriérom alebo na dobierku.

Ale poďme pekne od začiatku. Vlastne radšej od konca od posledného miesta v ligovom ročníku najvyššej súťaže futbalistiek, sezóna 2015/16.

Od posledných k prvým

O prvom vypadávajúcom z top ligy sa rozhodlo asi v rekordne krátkom čase. Pred úvodným výkopom prvého kola. Kysucký Lieskovec sa odhlásil a tým dal lige patričný náboj od štvrtého miesta nižšie - hrať o nič. Napriek pocitu, že zachránení sme všetci, sa našiel tím, ktorý sa so svojim jedným bodíkom dobrovoľne rozhodol rozlúčiť s najvyššou súťažou. Baník Handlová oficiálne neoficiálne napísal svoj list na rozlúčku a nechal ho ako býva zvykom na stole. Zväzovom.

Tretie od konca a ôsme od začiatku skončili Selce. Kde sa na ne spýtam, počujem že hrajú tvrdý silový futbal. Moja skúsenosť s dvojnásobným telefonovaním RZP počas ich zápasov by tomu zodpovedala. Na ich obranu, ani za jeden telefonát naozaj nemohli. Stavať ale majú na čom, posledná početná účasť na mládežníckych repre zrazoch dáva prísľub krajšiemu ako ôsmemu miestu.

Séria prehier, veľa zranených, smola v zakončení. Žilina na jar 2016. Na to sa pýta dodať TakUrčitee. Ešte aj top strelkyňu im vyfúkol Bardejov. Ale ony sú tradičný účastník najvyššej súťaže, majú kedy napraviť reputáciu. Chýbali im také tie „Adriánove“ gule. V poslednom kole ich preskočili mojím srdcom milované kopaničiarky. Vystužené o najväčší počet legionárok v histórii sa dostali na solídne šieste miesto.

Nitra bola ako Miro Šatan súťaže - nenápadne, potichúčky ako tichý zabijak skončili na piatom stupienku. Občas výrazne prekvapili, občas ich nebolo vidno, ale piata priečka sa určite počíta.

Mrázikovci, teda vlastne Trenčianske Teplice, majú číslo 4. Asi za tie štyri ženy, ktorými Najkrajšia rodina prispela do ženského  futbalu. Pochvalu majú aj za vyriešenie tribúny pre fanúšikov. Sedieť pri pivku na terase takmer na poliacej čiare, meter od ihriska. Komfort ktorý sa počíta. Migrantskú krízu na futbalový spôsob predviedli Nové Zámky. Ako už bolo raz spomenuté, inšpiráciu berú z južných krajov fortunaligových vôd. Experiment s hráčkami s výraznejším pigmentom cez zimu vzdali. V rámci prerozdeľovania migrantov ich prerozdelili, no netušíme kam. Následne vyvrátili mýtus, ktorým nás kŕmi EÚ, o tom že balkánska trasa je zatvorená. Bábin presne po tejto trase priviedol päť balkánskych futbalistiek. Ani tento experiment neslávil úspech. Po vypadnutí z pohára prešli Zámky na úspornú verziu jarnej časti. Vonku nechodíme, doma to odtrpíme. Čisté harakiri v boji o titul.

Top class sú Bardejov a Slovan

Ten sa obmedzil na mini súboj Bardejova so Slovanom, v ktorom si východniarky povedali, že im stačí stačí Slovenský pohár. Keďže sa niektoré stretnú spolu v júli v modrých a bielych reprezentačných dresoch, ligový primát prenechali belasým. Veď čo ak by im potom na EURO WU19 nechceli urazene prihrať. Slovan tak dosiahol titul. Dievčatá tak odčinili pohárové „double trouble“, keď v priebehu pár májových hodín okúsili finálovú prehru v pohári spolu s nimi aj muži.

Ako ďalej?

Niekedy koncom leta by sa malo nazbierať desať statočných. Skúsia sa vydať na púť ďalšou sezónou. Ideálne by bolo, keby im to vydržalo aj po prihlásení sa do súťaže a úplne ideálne keby nastupovali aj po 15. kole. Nech to má ešte väčšiu úroveň. Postúpili Michalovce (pre tých čo sa Bardejov nezdal dosť ďaleko na východe) a víťaz barážového stretnutia Šaľa – Trenčín. Ak by sa k Michalovciam náhodou pridal Trenčín, mali by sme až štyri kluby, ktoré by mali v najvyššej súťaži mužov aj ženy. Pre tých, ktorí by našli odvahu prísť sa osobne pozrieť na priamy súboj o prvú ligu, výkop je v sobotu o 11:00 v Černobyle. Vlastne v Jaslovských Bohuniciach. Futbalovejší čas sa nemohol nájsť, lebo večer hrajú #SlovenskiSokoli. 

Martin Ferianec

Martin Ferianec

Napíš komentár