O nie až tak plnom súboji, dvoch vraždách a záchranárskych prácach

09.06.2016 / Vladimír Bilohuščin
Michael Bisping vľado a Luke Rockhold počas UFC 199. (photo: SITA/AP Photo/Hans Gutknecht)

Michael Bisping vľado a Luke Rockhold počas UFC 199. / (photo: SITA/AP Photo/Hans Gutknecht)

Pre fanúšika MMA prišli Vianoce o niečo skôr. Na programe bol vrchol slovenskej sezóny v podobe akcie Full Fight 2. Nezabudnuteľné zážitky nám prinieslo aj UFC 199 a do klietky sa vracia profesionálny wrestling.

Plný súboj dorazil pod Urpín

Banská Bystrica sa zapísala nezmazateľne do histórie zmiešaných bojových umení. V tomto meste sa totiž udial historicky prvý event organizácie Fight Nights na území EÚ. Tá vzala pod svoje krídla turnaj Full Fight 2 a pod názvom ´Fight Nights Global 49´ ho vysielala cez portál UFC Fight Pass do celého sveta. Áno, čítate správne, tento turnaj si mohol pozrieť aj strýko Dana.

Za prestretým stolom sme mali možnosť zhliadnuť celé ruské vedenie organizácie, ktoré si mohlo vychutnať desať profi zápasov, doplnených o dva zápasy amatérov. Práve jeden zo zápasov amatérov priniesol vtipný moment, keď po nepovolenom ´eye poku´ (súper ti pichne do oka – aj bolí, aj nič nevidíš, aj si vytočený do nepríčetna) rozhodca prerušil zápas a nasledovalo ošetrenie. Čo sa ale neprerušilo bola časomiera a tak sme boli svedkami ukončenia kola počas ošetrovania. Vo futbale by to prešlo, ale v zápase MMA a ešte aj pred očami ruských promotérov, to bol veru poriadny trapas. Aspoň že tento duel do sveta nešiel.

Turnaj ako taký bol zorganizovaný na vysokej úrovni, za čo patrí celému tímu pochvala. Čo už bolo troška smutnejšie, boli výkony domácich zverencov, ktorí dokázali zvíťaziť počas galavečera iba dva krát. Konkrétne sa to podarilo Jozefovi Wittnerovi, ktorý ťahá šnúru šiestich výhier a veteránovi ťažkej váhy Krištofovi Nataškovi. Oči fanúšika sa ale upierali na dva hlavné zápasy, v ktorých sa predstavila slovenská špička v podobe Ilju Škondriča a Miroslava Štrbáka. Ich oponenti veľký rešpekt nevzbudzovali, ale ako to už býva s ruskou školou, ani pri slabšom skóre netreba týchto borcov podceňovať.

To sa aj potvrdilo pri mene Gazavat Suleimanov, ktorý čelil Štrbákovi. Pri jeho nástupe totiž moderátor oznámil, že so skóre 3-0 ide o šampióna Moskvy. Áno, tej Moskvy, ktorá ma dva krát viac obyvateľov ako naša vlasť. V samotnom zápase Štrbák dokázal tomuto bojovníkovi konkurovať iba do konca prvého kola, kde schytal tvrdý úder a bolo po zápase. Pre korektnosť doplním, že nešlo iba o nejakú tvrdú ranu, ale o naozaj kruté KO, po ktorom ostal náš reprezentant hodnú chvíľu otrasený. Do šatne ale Štrbák odišiel po vlastných a nás môže tešiť, že neutrpel vážnejšie zranenie.

O hlavný zápas sa postarala slovenská legenda Ilja Škondrič a Soviet Alexey Stoyan. Toho sme v klietke videli po roku a pol a so skóre 3-2 bol papierovo zdolateľný súper. Samozrejme ani v tomto prípade to nebolo zlato, čo sa blyšťalo. Pauza totiž nebola vynútená zranením, ale prípravou na turnaje thajského boxu, v ktorom sa stal svetovým šampiónom. Po tejto správe úsmev na tvári zrazu zmizol. A tak sa stalo, že ľudia čakajúci na pivečko, prišli o hlavný zápas večera. Súboj totiž trval iba 15 sekúnd, keď už v prvej výmene utŕžil Škondrič spŕšku úderov a bolo vymaľované. Nuž, aj takýto býva občas svet MMA.

Na podujatí UFC 199 sme boli svedkami dvoch vrážd

Cez víkend bol na programe aj turnaj UFC 199, na ktorom sa predstavil v hlavnej úlohe Luke Rockhold, ktorému sa v hodine dvanástej postavil britský rodák Michael Bisping a nahradil tak zraneného Chrisa Weidmana. Azda nikto na svete neveril, že to ´The Count´ môže proti rozbehnutému Američanovi dokázať. Už predzápasové vyjadrenia ale naznačovali, že Rockhold tento zápas berie na ľahkú váhu a nepripisuje mu veľkú dôležitosť. Ani sa mu nedalo čudovať, veď v minulosti už Bispinga vo veľkom štýle porazil. Zázraky sa ale dejú a tak sme boli svedkami ďalšieho z príbehov, ktoré napísal sám život. Po obojstranných výmenách prišiel z rúk Bispinga pekný ľavý hák, po ktorom nasledoval hák druhý. To už Rockhold ležal na zemi a po ďalších dvoch ranách sme ho už nachytali ako si dáva ´šlofíka´. Po tomto výkone sa Bisping vyjadril, že si pôjde dať dva tri poháriky, ktoré si určite zaslúži. Do análov sa po tomto zápase určite zapíše aj Bispingov výrok, ktorý by sa nestratil ani v knihách o hladných hrách: „Načasovanie poráža rýchlosť, rýchlosť poráža silu, ale nič nedokáže poraziť osud.“

Ak ste si mysleli, že vražda Rockholda bola iba taká ´slabšia´, tak si vyhľadajte súboj Dan Henderson vs. Hector Lombard. Tento zápas mal taktiež jasného favorita, keď by na 45-ročného Hendersona nestavil nikto ani deravý groš. A predsa sa to zasa podarilo. Hendo zjavne nestarne a ukázal to aj v tomto zápase, keď Lombarda ukončil (doslova) v druhom kole. Zápas sa pritom vyvíjal v prospech Lombarda, ktorý využíval svoju rýchlosť a presnými kombináciami dostával Hendersona pod tlak. Ten ale dokázal zázračne ustáť dva knockdowny a posunúť súboj do druhého kola. A tu to prišlo, jedno z najbrutálnejších KO za posledné obdobie, keď po zachytenom kope vystrelil Hendo lakeť, ktorý dopadol presne na spánok Lombarda. Ten bezvládne dopadol na zem a nejavil známky života. Danovi to ale nestačilo a tak bezbrannému Lombardovi uštedril ešte dva extrémne surové lakte, pri ktorých dopadal na hlavu súpera celou váhou. V normálnom živote by bol takýto útok zrelý na kriminál, v MMA dostal Henderson pochvalu a Lombard pol ročnú maródku.

Profesionálny wrestling prichádza zasa do klietky

Po tom, čo sa, po nezaradení Conora na kartu UFC 200, na verejnosť dostali informácie o veľkých stratách tržieb, musel strýko Dana urgentne plátať vzniknutú dieru. Nie je sa čo čudovať, veď na promo tohto najväčšieho eventu histórie ľudstva vyčlenil 10 miliónov dolárov. Aj keď sú na programe až tri titulové súboje, stále to nestačilo a tak UFC vytiahlo posledný tromf z rukáva a povolalo jednu z najjagavejších hviezd WWE Brocka Lesnara, ktorý už v organizácii úspešne pôsobil a dokázal získať titul šampióna ťažkej váhy. Samozrejme hlavnú úlohu zohrávali financie a pri otázke, koľko za zápas Lesnar utŕži, sme sa dočkali informácie, že na šeku bude veľa núl. Pre Lesnara bude tento súboj extrémnou výzvou, proti nemu sa totiž postaví obávaný Mark Hunt, ktorý ´vypína´ jedného súpera za druhým a bude veľkým favoritom.

Tento zápas priniesol vzrušenie už pri jeho oznámení. Túto informáciu totiž do sveta nevypustilo UFC, ale renomovaný žurnalista Ariel Helwani, ktorý za svoju prácu v oblasti MMA získal niekoľko ocenení a mnohými je považovaný za jednotku v obore. Hlavným predstaviteľom UFC sa to samozrejme nepáčilo a tak nechali Helwaniho počas UFC 199 vyviesť zo štadióna. Keďže Helwani ležal organizácii v žalúdku už dlhšie, naparili mu rovno doživotný zákaz vstupu na podujatia UFC. Vo svojej relácii ´The MMA Hour´ si potom Helwani poplakal a celú situáciu vysvetlil. Organizácia nakoniec vydala vyjadrenie, v ktorom svoje rozhodnutie prehodnotila a tak s najväčšou pravdepodobnosťou o Helwaniho neprídeme. Ja iba dodám, že UFC je súkromná organizácia a je úplne v jej réžii, koho na podujatie vpusti. Chvalabohu to takto nefunguje vo futbale, či hokeji. Obávam sa totiž, že pár jednotlivcov nášho portálu by takúto situáciu riešilo taktiež.

Vladimír Bilohuščin

Vladimír Bilohuščin

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár