Recept na Wales

09.06.2016 / Martin Petro
Šesťdesiat percent Walesu sú tieto dve hlavy a štyri nohy. (photo: SITA/Joe Giddens/PA via AP)

Šesťdesiat percent Walesu sú tieto dve hlavy a štyri nohy. / (photo: SITA/Joe Giddens/PA via AP)

Nemám rád zjednodušovanie, ale Wales, to je zo 40% Gareth Bale, z 20% Aaron Ramsey, z 20% tréner Chris Coleman, z 10% solídna defenzíva na čele s Ashley Williamsom, Chrisom Gunterom, Benom Daviesom, Neilom Taylorom a brankárom Hennesseym a z 10% chémia ostatných hráčov.

No Bale, No EURO

Nemám rád zjednodušovanie, ale na tomto sa asi všetci zhodneme: bez Garetha Balea by Wales nemal žiadnu šancu na postup do Francúzska - skončil by v kvalifikácií prinajlepšom štvrtý, tak ako bolo zvykom doteraz.

Už prvý kvalifikačný zápas v Andorre (v Andorre!) musel Bale celý otočiť desať minút pred koncom. Doma s Cyprom prihrával na rozhodujúci gól. Pri všetkých troch zásahoch bol v Izraeli. Jediný gól zápasu dával proti Belgicku a aj na Cypre. Podieľal sa, samozrejme, aj na poslednej výhre s Andorrou.

Iba on sám - svojou osobnou produktivitou - získal pre mužstvo plných 11 kvalifikačných bodov. To je viac ako polovica. A to počítame iba prínos, ktorý je vidno na papieri. Ak hľadáme mužstvo, ktoré je odkázané na svoju najväčšiu hviezdu viac ako Slovensko od Hamšíka, Wales je ideálny kandidát. Čísla to jasne potvrdzujú.

Z 11 kvalifikačných gólov Walesu dal Gareth Bale 7. Z tých štyroch, ktoré dali jeho spoluhráči, prihral na dva. Suma sumarum: Wales dal za desať zápasov bez jeho pričinenia dva góly, z toho jeden Andorre a druhý Cypru, dvom najslabším mužstvám skupiny.

Zo 17 kvalifikačných gólov Slovenska dal Marek Hamšík 5. Z toho zvyšku prihrával na jediný - Robovi Makovi na otvárací gól celej kvalifikácie, ktorý to všetko veselé okolo Kozákovcov naštartoval. Iste, Marek veľa akcií rozbiehal a keby hral v NHL, mal by niekoľko druhých asistencií. Vo futbalovom počítaní je však našim najlepším asistentom Vlado Weiss, ktorý zaznamenal – verte či neverte – dohromady šesť prihrávok (v celej kvalifikácií nemal zo všetkých hráčov nikto viac).

Samozrejme, nie je všetko o skórovaní. Pevnej obrane Walesu sa bez Baleových gólov podarili uhrať napríklad tri bezgólové remízy. Ale to nie sú výsledky, s ktorými sa postupuje na EURO, všakže? Je teda jasné, že ten 40-percentný prínos tímu, ktorý sme naznačili v úvode, bol voči Baleovi hádam aj trochu neúctivý.

Ako ho zastaviť?

Tvrdenie „zastavte Balea, zastavíte Wales“ nie je žiadnou heurékou – toto by vedel Kozákovi poradiť akýkoľvek krčmový manažér po desiatich čapovaných. Až objavenie spôsobu, ako na to a úspešné implementovanie tohto spôsobu do zápasovej praxe z vás urobí skutočného majstra taktického remesla.

Možno pomôže nasledujúca analýza: Wales hráva v netradičnej a nepríjemnej formácií 5-2-3 s dvoma štítovými záložníkmi, ktorí spoluvytvárajú sedemčlenný obranný blok. Keď je mužstvo na lopte, dvaja krajní obrancovia plnia úlohu krídla a zo všetkých hráčov toho nabehajú najviac. Pendlujú hore-dole a doplňujú útočnú trojicu, ktorá má v tomto rozložení takmer absolútnu voľnosť pohybu.

V tomto trojlístku hráva s Garethom Baleom aj Aaron Ramsey, ktorý ho na hrote zásobuje loptami. V tíme Walesu má Aaron oproti pozícií v Arsenale omnoho útočnejšie úlohy – bránenie majú primárne na starosti hráči za ním. Túto trojicu najčastejšie dopĺňal Robson-Kanu, ktorý je, podobne ako Bale, svojím vierovyznaním krídelník.

Je teda očividné, že Wales hrá vpredu väčšinou bez typického útočníka - niečo ako my proti Španielom. Ich (traja) ortodoxní útočníci odohrali v kvalifikácií dokopy iba 430 minút, čo je šialene málo a majoritu zápasov presedeli na lavičke. To vysvetľuje, prečo bolo ich skóre v desiatich kvalifikačných zápasoch diétnych 11:4.

Týmto spôsobom však rozdrvili vonku Izrael, doma porazili Belgicko, vyhrali na Cypre – čo boli kľúčové výsledky pre postup. Na druhej strane, doma s Izraelom sa v pozícií favorita strelecky nepresadili, rovnako tak ani proti Bosne. A ani v jednom zápase proti Andorre sa im nepodarilo vyhrať výraznejším rozdielom (s inou, útočnejšou taktikou). Je teda pomerne zrejmé, čo Walesu vyhovuje náramne a čo naopak vôbec.

Recept Pekarík? Áno aj nie

Vráťme sa k receptu na vynulovanie Balea. Nemôžeme sa spoliehať na to, že sa oňho postará skvele brániaci Peter Pekarík - podľa logiky pravá obrana vs. ľavé krídlo. Bale bude behať prakticky všade, kde bude voľný priestor. Chvíľu ho bude mať na starosti Peter, chvíľu Tomáš Hubočan (alebo iný ľavý bek), inokedy stopéri.

Cesta ako hviezdneho Walesana zastaviť, je zastaviť hráčov, ktorí ho zásobujú. Bale totiž patrí k futbalistom, ktorí sa dajú efektívne vypojiť z hry - v drese Realu túto hypotézu raz za čas potvrdzuje. O Aaronovi Ramseym sme už hovorili. Zvyšnú kreatívu bude mať pravdepodobne na starosti Joe Allen (Liverpool) a Joe Ledley (Crystal Palace), ktorí v tíme Walesu plnia role Kuckov a Hrošovských. Na ich mieste sa môže objaviť aj Andy King (Leicester), prípadne David Edwards (Wolves).

Nikto z menovaných však nemá takú kvalitu, aby ho naša výborne fungujúca záchytná sieť štítových záložníkov nedokázala pokryť. Ak dosiahneme to, že Gareth Bale bude musieť chodiť po lopty spoluhráčom oproti, chrbtom k našej bráne, máme spolovice vyhraté.

Druhým rébusom bude prekonanie obranných hradieb súpera. V tejto časti problému sa musíme spoľahnúť na chvíľkovú genialitu niektorého nášho hráča (všetci vieme ktorého). Wales bude skôr citlivý na rýchlosť, vzduch si dobre stavaní borci zrejme postrážia. Byť Janom Kozákom, volím Michala Ďuriša a skúsim to prvých 70 minút prízemným futbalom. 

Platí to síce vždy, no teraz to bude extrémne dôležité: neinkasovať prvý gól. Nechceme maľovať na stenu čerta, no proti Walesu sa v kvalifikácií nikomu nepodarilo vyrovnať. Pripravme sa pre istotu aj na bezgólovú remízu, ktorá by nebola zlým výsledkom. Cesta do osemfinále totiž povedie skôr cez Rusko, no to si vysvetlíme nabudúce.

Martin Petro

Martin Petro

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár