Guličky majú budúcnosť

11.06.2016 / Denis Bohumil Schvarcz
Víťazi z Bratislavy, strieborní domáci a bronzoví Nitrania. Jakubák Open 2016 v Brne. (photo: Denis Bohumil Schvarcz)

Víťazi z Bratislavy, strieborní domáci a bronzoví Nitrania. Jakubák Open 2016 v Brne. / (photo: Denis Bohumil Schvarcz)

Existuje veľa spôsobov, ako si skrátiť čas do prvého zápasu EURO 2016. Nám sa podarilo vyslať TakUrčitee Slovenskoo tím na exkluzívny street-artový turnaj v guličkách. Poviem vám, hlinené guličky majú niečo do seba. Ani takmer 30 rokov po poslednom zápase na košickom sídlisku som ich hrať nezabudol a comeback bol priam nostalgický.  

Jakubák Open 2016

Jakubák Open 2016 bol druhý ročník turnaja na jednom z brnenských námestí, nadväzujúci na ročník prvý v deň úvodného výkopu turnaja, na ktorom nejde o žiadne guličky (EURO 2016, keby ste práve vstali z kómy).  Organizuje ho Divadlo Bolka Polívky a najmä preto bolo priam až cťou môcť skrížiť si prsty s majstrom priamo pred jeho divadelným palácom.

Síce sme s Jurajom, nahodení do montériek, (ktoré by ste si mohli kúpiť, aby ste boli pri fandení cool), takmer nestihli prvý zápas, nediskvalifikovali nás. Tesne. Tímov bolo osem, náš posledný na mieste. Tri boli zo Slovenska, päť z Čiech, z toho podľa mňa päť z Moravy. Brnenské divadlá vyslali zástupcov, Slovensko reprezentovali umelci z Bratislavy a Nitry. Inými slovami, zapadli sme. 

Turnaj - podobne ako TakUrčitee - sa neberie príliš vážne. To nám na ňom bolo najsympatickejšie. Zápasy na jednotlivých stoloch s jamkou uprostred väčšinou vyrovnané, víťaz bral vždy jeden bod, porazený nulu. Nazbierali sme tri jednotky a štyri nuly, v poslednom zápase nám (nevedomky) v dramatickom rozstrele do poslednej guličky ušlo semifinále. Síce do dvoch zápasov zasiahli domáci rozhodcovia spôsobom, nad ktorým by Tomáš Berdych vyronil fňuk, nováčikovskú daň nám nevadilo platiť takto bezhotovostne. Dali sme do toho srdiečko, urobili všetko preto. Vyjde to nabudúce. 

Reportérsky: dve z troch medailí a zásobu guličiek na celý rok vyhrali zahraniční účastníci zájazdu. Team Bratislava prvá, Team Povaľač tretí, len Bolek Polívka so svojim divadlom vybojoval stříbro. Všetci medailisti mali na krkoch cenné kovy až do (mojej) záverečnej tesne pred polnocou.

Brno je opak nudy

Očarila ma atmosféra Brna. Od skorého popoludnia sa ľudia zgrupovali v okolí námestia so štyrmi hracími stolmi a malým pódiom, postávali, posedávali, prechádzali sa, fotili s Bohumilom (tým naozajstným). Atmosféra priam filmová, aj keď sa nefilmovalo. Japonci stále len cvakajú, aj keď už nosia smartfóny na tyčiach. 

Večer len znásobil počet ľudí, vravu a pocit zdravého života pulzujúceho mestom. Guličky, ak pomáhajú takto spríjemňovať dni v peknom moravskom meste, majú budúcnosť. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

Napíš komentár