Z miesta činu: Draci opití šťastím a smutní sokoli

12.06.2016 / Lukáš Kendra
Tesne pred prvým výkopom Wales - Slovensko na EURO 2016. (photo: SITA/AP Photo/Hassan Ammar)

Tesne pred prvým výkopom Wales - Slovensko na EURO 2016. / (photo: SITA/AP Photo/Hassan Ammar)

Keďže sa vo Francúzsku štrajkujú takmer všetci od smetiarov cez železničiarov až po pracovníkov letiska, ako správni futbaloví priaznivci sme sa vydali na EURO 2016 v oficiálnom aute šampionátu Kia Sportage v piatok o 6:30 ráno. Dorazili v sobotu v noci okolo 2:00. Cestovali sme v neobyčajnom vozidle, vďaka ktorému sme sa ocitli v srdci hry a dostali sa na miesta, ktoré sa sprístupnili len našej Kii.

Šťastní draci, smutní sokoli

V Bordeaux, v meste futbalu a vína, sa nachádzalo množstvo fanúšikov slovenských sokolov, ale avšak tých vo veľkom počte prekryli waleskí draci.

Vzhľadom na možné teroristické útoky sa bezpečnosť vo Francúzsku veľmi sprísnila. Kto však čakal katastrofické scenáre z médii, napríklad že fanúšikovia musia byť na štadióne už tri hodiny pred výkopom, aby zápas vôbec stihli, musel byť veľmi prekvapený. Nekonali sa detektory kovov a pravdupovediac bol aj veľký rozdiel medzi pracovníkmi ochranky. Niektorí poslali človeka si odložiť aj tablet do skriniek, iní nechali prejsť človeka aj s dáždnikom. Nakoniec nebol najdlhší rad pred turniketmi, ale na pivo.

Všetci fanúšikovia nepochybne poznali každého zo slovenských futbalových protagonistov na ihrisku, viete ale, že na ploche bol ešte jeden dôležitý Slovák? Nórskemu rozhodcovi priniesol loptu 10-ročný Andrej Ištok zo Štúrova. Veľký sen malému futbalistovi splnila spoločnosť Kia, ktorá je oficiálnym partnerom turnaja. Andrej priniesol oficiálnu loptu Beau Jeu na ihrisko, podanie rúk so všetkými reprezentantmi z oboch celkov bolo preňho pochopiteľne neopísateľným zážitkom. Hoci bol nakoniec ako všetci Slováci aj on sklamaný zo záverečného rezultátu verí, že aj jemu sa podarí zúčastniť sa takéhoto futbalového podujatia. 

Historicky prvý zápas odohralo Slovensko na európskom šampionáte proti výberu Walesu. Počas slovenskej hymny bola atmosféra až elektrizujúca. Treba však úprimne povedať, že červené dresy Walesu tvorili na štadióne väčšinu. Škoda, že keď si Marek Hamšík hneď na úvod poradil s celou súperovou defenzívou, Daviesov sklz zabránil gólu. Gareth Bale krátko po tom využil svoju kopaciu techniku a poslal drakov do vedenia. #Slovenskisokoli zostali zaskočení až do konca prvého polčasu.

Druhý polčas bol o inom. Striedajúci Ondrej Duda vyrovnal a Škrtelovci boli úplne iným tímom. To bolo ale nanešťastie všetko, Ramsey ponúkol loptu do pokutového územia Robson-Kanuovi, a ten rozhodol. Tyč Nemca bola málo na vyrovnanie, určite ste to videli aj doma. 

Slovenská futbalová reprezentácia ako 19. družstvo rebríčka UEFA podľahla vo svojom premiérovom zápolení na majstrovstvách Európy celku z Walesu, ktorý figuruje na 28. priečke. Počas prekvapivo krátkej cesty späť na hotel sme videli fanúšikov, ktorí sa nezmestili na štadión, no zápas sledovali vo fanzóne na brehu rieky Garonne. Umiestnili tam najväčšiu veľkoplošnú obrazovku vo Francúzsku. Celý areál pojme až 50-tisíc futbalových priaznivcov.

Slovenskí smútili, waleskí draci boli šťastím opití. 

Lukáš Kendra

Lukáš Kendra

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár