Déčko je jednou z dvoch skupín smrti

12.06.2016 / Tomáš Kolár
Vicente del Bosque. (photo: SITA/AP Photo/Manu Fernandez)

Vicente del Bosque. / (photo: SITA/AP Photo/Manu Fernandez)

Obyčajne je na záverečných šampionátoch najťažšia skupinu označovaná futbalovým žargónom ako skupina smrti. Na EURO 2016 definíciu spĺňajú hneď dve skupiny. Okrem Ečka s Talianskom, Belgickom, Írskom a Švédskom bezpochyby aj Déčko s obhajcom titulu zo Španielska, horúcou krvou z Chorvátska a Turecka a bývalými bratrancami spoza Moravy.  

Španielska kvalita

O tom, že Španielsko je hlavný kandidát na postup z prvého miesta, asi pochybuje málokto. Hoci tím určite nie je taký dobrý a vyvážený ako pred štyrmi - šiestimi rokmi, stále má nepopierateľnú kvalitu. Nomináciou ale španielsky lodivod prekvapil. Absencia Matu a naopak zaradenie Fabregasa a dokonca aj v Chelsea takmer nehrajúceho Pedra je prinajmenšom podivuhodná. Aj v útoku odignoroval známe mená (Torres, Costa), čo je vzhľadom na ich kolísajúcu formu a exemplárne (ne)športové správanie racionálnejšia voľba. Morata hrá v Juventuse fantasticky, Aduriz s Nolitom síce nie sú mená, ktoré by sa každodenne pretriasali svetovými médiami, mali v Bilbau a Celte Vigo veľmi dobrú sezónu. Hoci si myslím, že úpadok Furie Rojy z najvyšších pozícii, odštartovaný pred dvoma rokmi v Brazílii bude pokračovať aj vo Francúzsku, len ťažko si viem predstaviť okolnosti, za ktorých by sa Španieli nedostali zo skupiny.

Crne kone

Chorvátov považujem za jedného z čiernych koňov turnaja. Pred štyrmi rokmi mali smolu, narazili v skupine na Írov, Talianov aj aj Španielov. Očividne majú šťastie na “ľahšie“ skupiny. Aj pred dvoma rokmi v Brazílii mal balkánsky tím smolu, keď v otváracom zápase proti domácemu pentacampeonu ho popri iných prednostiach súpera a osobitostí domáceho tradične fanatického prostredia ešte aj zásadne poškodil rozhodca. Teraz sú však hráči ako Modrič, Rakitič, Perišič, Mandžukič a mnoho ďalších -ičovcov skúsenejší, ostrieľanejší a zohratejší. Ak si k tomu pripočítate skúsenú Srnu v obrane a vychádzajúcu hviezdu Marka Pjacu, pre mňa sú jasný postupujúci číslo 2.

Kto vyhrá bitku o tretí flek?

O tretie, v najnovšom formáte turnaja 66,6% postupové miesto, si to rozdajú Turci s Čechmi. Stretli sa už v kvalifikačnej skupine, ktorú nakoniec vyhrali Česi, no napriek tomu ich považujem za horúceho kandidáta na posledné miesto v skupine. Turecko na ME pred štyrmi rokmi neštartovalo (boli v kvalifikácii s Nemeckom a Belgickom), ale v roku 2008 získalo historický bronz. Veľký podiel na obrovskom úspechu Turkov mal charizmatický Fatih Terim, ktorý potom abdikoval na svoju funkciu. Trénera prezývaného Cisár však tureckí funkcionári opäť prehovorili na trénerskú stoličku v roku 2013. Samozrejme, postúpili na EURO priamo. Hlavným oporami by mali byť Hakan Calhanoglu, ktorý v Leverkusene predvádzal jeden utešenejší priamy kop za druhým, Arda Turan, ktorý síce v Barcelone až tak veľa priestoru nedostával, ale stále má neodškriepiteľnú kvalitu, či špílmacher Galatasarayu Inan Selčuk.

Na druhej strane, český tím od vzniku samostatného štátu nechýbal ani na jednom záverečnom EUROšampionáte. Striebro, respektíve bronz z Anglicka a Portugalska budú pre tím Pavla Vrbu na tomto šampionáte asi nedosiahnuteľné méty. Časy Poborského, Bergera, Šmicera, či neskôr Nedvěda, Kollera a predtým ešte v exkluzívnej forme hrajúceho Rosického, sú žiaľ už dávno minulosťou. Posledný menovaný sa síce do súpisky do Francúzska dostal, ale bolo to asi skôr kvôli menu, ako jeho výkonom na ihrisku. V tejto sezóne nenastúpil za Arsenal v Premier League ani raz, dobre počujete, čítate, nula odohraných zápasov. Ťahúňom tak bude musieť byť niekto iný, dobrú sezónu mal Darida v berlínskej Herthe, či neustále sa zlepšujúci Bořek Dočkal. Pomôcť tímu by v útoku mal najmä Tomáš Necid, ktorému prestup do Bursasporu očividne prospel. Práve znalosť tureckých pomerov Necida ako aj Sivoka, ktorý taktiež háji farby Bursasporu, môžu spolu s očakávanými spoľahlivými výkonmi Petra Čecha, hrať dôležitú úlohu v podľa mňa kľúčovom zápase o tretie miesto s Turkami. Aj napriek tomu, že som za Moravou prežil približne štvrtinu môjho životu a mám tam veľa kamarátov, snáď mi odpustia môj pesi(real)izmus. Súčasný káder českej repre nebude na svojich ťažkých súperov stačiť. 

Tomáš Kolár

Tomáš Kolár

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár