Skupina E: Belgická továreň na postupovú čokoládu

13.06.2016 / Richard Hanzlik
Kevin De Bruyne. (photo: SITA/AP Photo/Antonio Calanni)

Kevin De Bruyne. / (photo: SITA/AP Photo/Antonio Calanni)

Belgicko, Taliansko, Írsko, Švédsko. Zoberte si prvé písmenká z názvu každej krajiny a dostaneme BIST. To je skoro ako BEST, ale lepšie.

Aby ste skupinu naozaj precítili, predstavte si ako svojím novým Volvom idete v New Yorku do reštaurácie patriacej Američanovi, ktorého predkovia sem doplávali pred desiatkami rokov z Írska. Alebo choďte o ulicu vedľa Američanovi, ktorého rodičia priplávali podobnou trasou zo Sicílie. Dáte si špagety a cestou domov si v aute zanadávate na Brusel. Aj keď vlastne nemusíte, lebo ani neviete, kde taký Brusel leží a či si k nemu máte dať hranolky alebo kukuricu. Ani o Monike neviete a nevideli ste jej poslednú selfie.

Keď sme už pri tých ženách. Ak by ste si mali vybrať frajerku podľa predsudkov o každej krajine, ktorá by to bola? Vsadím kartáč Roba Kazíka, že Írsko bude v tesnom závese na piatom mieste. Belgicko je mačka vo vreci a zo zvyšných dvoch sa dá šmátrať aj naslepo.

Odkedy ale o výsledku zápasu nerozhoduje krása žien, ale stávkové kancelárie a videorozhodcovia, musíme sa pozrieť na skupinu aj z inej stránky.

Ja som vcelku rád, že som si vybral práve túto. Dva tímy pôjdu ďalej a Íri zase privedú najlepších fanúšikov, akých som na EURE videl.

Tímy sú zoradené alfanumerologicky podľa toho, ako sa v skupine umiestnia. Ak radi čítate veci od konca, tak sú zoradené od najhoršieho až po Belgicko.

Kevin de Brusel

Belgicko je čiernym princom turnaja, ktorého si každý vyberá už z prvého výkladu. Pred rokmi si tých migrantov naozaj zobrali domov a teraz by im zlatá generácia mohla domov priniesť aj nejaký ten kov. V bránke megakvalita, obrana ani bez Kompanyho nie je odkázaná na prekopávanie tribún a ofenzívna časť mužstva je odvetou za všetky tie prijaté eurofondy. Teraz bude platiť každá krajina, ktorá si roky z Únie iba brala. De Bruyne, Carrasco, Hazard, Dembelé, Mertens, Lukaku a za nimi nohy láme možno nová posila Čelzy Radja Nainggolan. Na Mundiale v Brazílii © prešli skupinou ako sanitka za Záhumenským, potom po rekordnom počte striel odrovnali aj US&A, aby ich domov poslal Higuain. Takže prvý silný súper a čaute. V skupine sa však opäť stretnú s mužstvami, pri ktorých hovoriť o majstrovskej ambícii je trúfalé. Ak nepôjdu z prvého miesta ďalej, bude to šok, Únia nám škrtne fondy na opravu ciest, hradov, komínov a hlavne tunelov kua. Ako sme videli aj v príprave na Euro, kľúčom k úspechu bude premieňať aspoň 10 % šancí.

Hráč na sledovanie: Ja by som bol rád, ak by našli Hazarda. Ale De Bruyne ho túto sezónu schoval do pivnice v rakúskej dedinke Amstetten. A rád si pozriem aj Carrasca.

Tri Zlatanove korunky

Švédsko. Mužstvo, kvôli ktorému odchádzajú novinárom na klávesnici písmenká S. Vďaka globalizácii sa aj tu nájdu hráči, ktorých prítomnosť by čakal máloktorý etnológ. Účasť na Mundiale pred dvomi rokmi im v play-off odstrelilo Ronaldovsko, a tak má Zlatan poslednú šancu dokázať si niečo aj so svojou krajinou. Celý tím by mal byť postavený na dobrej obrane, pracovitej hre a spoliehaniu sa na to, že vpredu bude Ibra-kadabra. Švédske klasiky typu Isaksson a Kallstrom sú doplnené o pár zaujímavých mladíkov, ktorí pred rokom ovládli Majstrovstvá Európy do 21 rokov. Ak by sme my mali vyhrať Euro do 21 rokov, malo sa tak stať v roku 2014, kedy sa žiadne Euro nehralo. Takže tento rok máme šancu vyhrať Euro do 23 rokov od založenia štátu. Suma sumárum, pre Švédov to vidím na postup z druhého miesta. Napriek tomu, že Zlatan druhé miesta neberie.

Hráč na sledovanie: Ak by som povedal iné meno, klamal by som sám seba. Zlatan je len jeden, ak to nepotiahne on, potiahne Švédska karavána domov už po skupine.

Pizza Provinciale bez slaniny a šunky

Italia, Italia. Kde sú tie časy, kedy sa aj na ten betón dalo pozerať. Pirlo preč, Totti preč a v útoku pobehuje Pellé s Immobilem. Taký Gauád by vám dal, behať v útoku s mobilem boajeo. Inzaghi sa pri pohľade na útočnú formáciu prežehnáva. Samozrejme v ofsajde. Nalejme si čistého prosecca, tento tím vôbec nevyzerá dobre. Obrana Juventusu bude mať čo robiť, aby mužstvo potiahla ďalej ako do skupinovej fázy. Inak skončí presne tam, kde pred dvomi rokmi. Len s tým rozdielom, že Chielliniho nemá kto kusnúť. Absencia Verratiho a Marchisia v zálohe znamená, že všetka kreativita bude na _____ (doplň meno), ktoré bude pri slove kreativita vyzerať najmenej blbo. Ožije El Shaarawy? Potiahne to Insigne? Ak sa im má podariť postup, bude to len z tretieho miesta a s veľkým šťastím.

Hráč na sledovanie: Tu je ťažko si vyberať, ako v lokálnych potravinách v nedeľu večer. Možno zajac Simone Zaza, prípadne šinter z Neapola Lorenzo Insigne.

Zelená je tráva, zelený som ja

Niekto do sveta vyváža autá, ďalší čokoládu a Íri si povedali, že vyvezú samých seba. Podarilo sa to aj do Francúzska, kam za nimi určite pocestujú tisícky zelených mužíčkov. Najväčšou devízou tímu je podľa mňa muž na lavičke. Martin Shaquille O´Neill, ktorý nahradil Strapattoniho. Z írskeho tímu si môžeme robiť srandu koľko chceme, ale pravda je taká, že je postavený zväčša z hráčov Premier League. Aj keď je to chov druhej triedy bez podstielky. Hviezdou defenzívy by mal byť Seamus Coleman z Evertonu, James Mccarthy si obehá stred, kreativita bude ležať na starých pleciach Wesa Hoolahana. V útoku sa všetky hrdzavé hlavy v zelenom spoliehajú na Shana Longa. Ašpirant na posledné miesto sa bude spoliehať na jeho a Waltersovu nekonečnú energiu a prekvapenie kvalifikácie Jeffa Hendricka. Ak v prvom zápase so Švédmi neubránia Ibru, môžu ísť nakupovať suveníry a my sa tešme na Fields of Atherny v zápase proti makarónom za celozápasového stavu 0:0.

Hráč na sledovanie: Skúsme Hendricka, prípadne ofenzívnu raketu Shana Longa.

Richard Hanzlik

Richard Hanzlik

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár