Šťastie, kľuka, náhoda

18.06.2016 / Denis Bohumil Schvarcz
Zľava Štestíčko, Klika, Náhodička a Hubník. (photo: SITA/AP Photo/Pavel Golovkin)

Zľava Štestíčko, Klika, Náhodička a Hubník. / (photo: SITA/AP Photo/Pavel Golovkin)

Na český Národní tým (ČNT) by po hodine hry zápasu druhého kola EURO 2016 proti Chorvátsku nemohol nikto príčetný staviť ani povestný deravý groš. Česi prehrávali 0:2 a zápasu sa len zúčastňovali. Čo zápasu, exhibície chorvátskeho ofenzívneho kreativizmu, displeje modrej útočnosti a balkánskej radosti z hry, ktorú Google prekladač preložil do chorvátštiny ako "nogomet".

Šťastie

Jeden a pol kola základnej časti sa vyznačuje na tohtoročnom turnaji, žiaľ, nudou. V prvom zápase nechcel nikto prehrať, v druhom urobiť chybu, ktorá by ich stála postup, až sa (spolu s originálnym autorom myšlienky, Cynickou obludou) bojím o to, aký tvrdý bude betón v poslednom dueli mnohých zúčastnených tímov. Preto bola prvá hodina hry zápasu, nad ktorým si vylievam srdce, blaženým ovlažením duše.

Modrić s Rakitićom nie sú nadarmo stabilní hráči záloh Realu a Barcelony. Keď sú spolu na ihrisku v kockovanom chorvátskom drese obklopení borcami, naladenými na podobnú útočnú vlnu, radosť pozerať. Hrali podobne ako väčšinou v klube na jednu bránku, no ich hra nenudila. Dominovali držaniu lopty aj obrazu hry, chvíľami sa zdalo, že sa hrajú ako chlapci na školskom ihrisku. Ako keby boli niektoré možnosti príliš jednoduché a nepotrebovali ich ani využiť. Pritom stále ľahko kreovali šance, prečíslenia, nebezpečné situácie.

Pomer striel bol po hodine hry cirka 9:0, rohov 11:0, gólov 2:0, čísla ale nevyjadrujú dianie na ihrisku. Futbal hrali len modrí. Bieli pobehovali, odkopávali, no "geniální defenzivní taktika" nevychádzala. Pripomínalo to hokej Slovenska proti Kanade, či Fínsku. Iná liga. Potom sa ale zranil Modrić.

Zaujímavé, keď hrá hokej Slovensko proti Fínsku, ešte nikdy sa nezranila hlavná hviezda súpera pred poslednou tretinou. To nemôže byť náhoda. Žartujem, samozrejme. Incident sa v čase jeho vzniku nezdal pre ďalší vývoj kritický. Ale bol. Šťastie pre Čechov.

Modrić totiž nebol len kreatívnym centrom zápasu. Zakladal útoky svojich tak, že odoberal loptu neborákom z Česka, ktorí si ju chceli pred neho, okolo neho, či poza neho prihrať. Získal ich toľko, že som ich prestal počítať už v prvom polčase. Jednoducho sa cez Luku často nedostali ani k stredovému kruhu.

Kľuka

Mal som v diskusii na Facebooku, kde si občas robíme fóriky, ktoré nikdy nepoužijeme do článkov, rozpísaný jeden o Rosickom. Presne v 75. minúte to bolo. Chystal som sa napísať, že už by nemohol hrať ani v Petrohrade, lebo už je za Zenitom. Keď v tom jeho "šajtľa" kopla loptu smerom do šestnástky, tam sa oprela (lopta, nie šajtľa) o hlavu Škodu a chorvátsky brankár, šokovaný z toľkého vzruchu v jeho území, len odprevadil loptu pohľadom do bránky.

Vzhľadom k priebehu hry, k faktu, že Chorváti si naďalej išli svoje a zahadzovali šance, lebo ich vo svojej mysli nepotrebovali premeniť, som gól Czechie považoval len za nevyhnutnú nepríjemnosť.

Tri minúty pred koncom pôvodne naplánovanej hracej doby však fanúšikom Chorvátska preplo. Tréner Čačić tvrdí, že kvôli šiestim, či desiatim pakom, ktorí nechodia na futbal, ale robiť bordel. Petardy a svetlice z ich sektora dopadli na hraciu plochu. Belasá šľachta, trnavskí, košickí a ostatní slovenskí fanúšikovia dementizmu na štadiónoch natešene vykríkli, ukazujúc smerom na televízor "Super, ide to aj na Eure!". Jeden organizátor skoro ohluchol, rozhodca v čase 87:33 (cca) prerušil zápas.

Bitky v chorvátskom sektore sledovala polícia, televíznym divákom ich detailne nepriblížili. Policajti sa ťažko odetí prizerali ako u nás. Keď dymovnice odstránili, dohrávalo sa. Hráči v modrom boli otrasení, znechutení a chceli to už mať za sebou. Kľuka pre ČNT.

Hľadal som slovenský ekvivalent slova "klika", nenašiel. Ako správne poznamenal kolega Martin F., slovenčina také slovo nepozná, nám sa nič také predsa nemôže stať.

Náhoda

Zostáva už len Náhoda. Na jeden z nákopov do pokutového územia Chorvátov vyskočili dvaja. Český útočník a nedôveryhodný chorvátsky obranca Vida. Nemôžem si pomôcť, obrancom s takým účesom jednoducho neverím. Lopta samozrejme padla Chorvátovi na ruku, na rozdiel od dvanástich podobných rúk v šestnástkach počas zápasov EURO túto anglický rozhodca zapískal. Penalta. Veď ako inak.

Necid sa rozbehlo, napriahol a vyslal bombu smerom na Subašića. V prvej chvíli som si na zlomok sekundy pomyslel, že prekopol aj štadión, tak prudko vyletela lopta nahor. Trafil to však parádne, pod hornú tyč. Vyrovnané. Hrala sa 90.+4. minúta, kvôli prerušeniu teda približne prvá nad bežný rámec zápasu.

V zostávajúcom čase (hrali sa ešte asi štyri ďalšie minúty, možno päť) mali Česi svoje prvé a jediné dva rohy a možno aj šancu, dve zápas vyhrať. Aj keď sa im to nepodarilo, aj keď získali len jeden bod, dá sa o ňom napísať, že je najnezaslúženejší v histórii záverečných turnajov.

Klasika

Tréner Vrba cez prestávku svojim hovoril, že keď nechceli hrať futbal, nemuseli ani do Francúzska chodiť. Po troch polčasoch, v ktorých sa ani poriadne nedostali z vlastnej polovice. Vo štvrtom sa zranil Modrić, súperovi diváci sa v súlade s chorvátskou povahou zbláznili a v nadstavenom čase padla lopta na ruku roztraseného obrancu v šestnástke.

Tréner Vrba by nehovoril o zázraku. Jeho hráči bojovali, nevzdali sa, verili v úspech až do konca. Vidíme to inak. Ja o zázraku písať môžem.

Inak sa česká remíza pomenovať nedá. Po ixtýkrát v histórii českého športu sa o úspech postarala overená zostava Štěstí, Klika, Náhoda. Už sa teším, ako si to v semifinále rozdajú so Švédmi. Tí ešte v dvoch zápasoch netrafili bránku no sú stále v hre o osemfinále.

Viva Le Rendez-Vous! Viva La futbalová Revolution!

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.