Sedem otáznikov po výkone proti Anglicku

21.06.2016 / Denis Bohumil Schvarcz a Martin Petro
Bol to boj. (photo: SITA/AP Photo/Michael Sohn)

Bol to boj. / (photo: SITA/AP Photo/Michael Sohn)

Bod, ktorý Slovensko získať chcelo, bod, ktorý Slovensko získať potrebovalo, futbalisti v St. Etienne nakoniec po urputnom boji získali. Deväťdesiatpäť minút v podstate stáli na vlastnej polovici, zoradení okolo pokutového územia a bránili. Štvrtý puntík, potrebný na postup zo skupiny B, pribudol na konto zverencov trénera Kozáka po najdefenzívnejšom výkone kohokoľvek na turnaji EURO 2016.

S výsledkom sme nadmieru spokojní, ako ale máme naložiť s výkonom? Nebudú sa nám ostatní posmievať a vylučovať nás z turnaja za futbal po vzore Grécko? Otázok máme viac, pokúsili sme sa na ne nájsť odpovede. Pýtal sa Telovýchovný vedúci, odpovedal Martin Petro.

Otázka 1: Nebránili sme proti Anglicku až príliš? 

Môj celkový dojem zo Slovenska mal tri fázy. Hneď po odpískaní to bol ten klasický mix hrdosti, radosti a úľavy, že sa to našim podarilo. Ubojovali výsledok, ktorý sme potrebovali a mnohí hráči sa tam opäť rozdali doslova až do krvi.

Polhodinu po zápase prišlo mierne vytriezvenie. Priznám sa, že som sa nechal trochu zviesť vlnou reakcií, ktoré sa rozmnožili na internete. Zápas to bol naozaj ťažko pozerateľný, najmä v závere sme predviedli absolútnu deštrukciu. Chvíľu som bol sklamaný z toho, že tréner Kozák nemal väčšiu taktickú drzosť a neskúsil zápas vyhrať, pretože presne to by svedčalo jeho charizme. V podstate sme obetovali naše osemfinálové vyhliadky za istotu postupu zo skupiny.

Posledná fáza nastala, keď sa mi ten výsledok odležal. Uvedomil som si, že nám sa tu vykrikuje veľmi komfortne, no na mieste Jána Kozáka by sme všetci urobili to isté a bránili postup zubami nechtami. Bod s Anglickom na ME je skvelý zápis do slovenského futbalového CV. Okrem toho, na veľkých turnajoch máme stopercentnú úspešnosť, zatiaľ sme vždy postúpili zo skupiny – aké iné mužstvo o sebe toto môže povedať?     

Otázka 2: Všetky tri striedania boli defenzívne, prečo sme rezignovali pol hodiny pred koncom na čokoľvek iné, okrem betónovania?

Áno, pri vedomí toho, že Wales bezpečne vyhráva s Ruskom o 2 góly, sme mohli ísť do rizika. Kozák tam mohol za Dudu poslať útočníka, za Pečovského Hrošovského a krídlo vymeniť za krídlo. Takéto zmeny si určite želali viacerí priaznivci, pretože sa im ťažko pozeralo na takúto dominanciu súpera a chceli od nás vidieť väčšiu aktivitu smerom dopredu pre svoje vlastné uspokojenie. No spomeňme si na Wales. Tam sme hrali futbal, boli sme odvážni, nechali sme na trávniku ofenzívnu zostavu a súpera dlho prehrávali. Zároveň je to zápas, z ktorého ako z jediného nemáme žiadne body. Zatiaľ čo zo zápasov, kde sme vsadili na opačný prejav, máme toľko bodov, že nás to dostalo zo skupiny.     

Otázka 3: Útočiť sme nechceli, alebo nevedeli? 

Myslím, že Ján Kozák išiel do zápasu s tým, že toho predvedieme smerom dopredu omnoho viac. Určite nebol zámer vystreliť na Harta jedinú strelu za celý zápas. Avšak Anglicko predviedlo exkluzívny výkon. Málokto si všimol, ako sa po strate lopty do piatich sekúnd dostali za loptu až ôsmi hráči Albionu! Naši hráči boli na súperovej polovici strojovaní, niekedy až sštvorovaní. Nebol tam vôbec, ale vôbec žiadny priestor. Anglicko včera predviedlo najvyvážanejší výkon turnaja – takto dôsledne a disciplinovane som ich hrať dlho nevidel. Pripomínali mi Taliansko.

Takže nepovedal by som, že útočiť sme nechceli. Nedá sa povedať ani to, že by sme nevedeli, lebo my útočiť vieme, čo ukázali fázy zápasu s Walesom. Včera sa, jednoducho, útočiť nedalo.  

Otázka 4: Aký máme plán B, keď súper vypojí Hamšíka? 

Hamšík vyrástol na takého hráča, že je prakticky nevypojiteľný. Museli by ste naňho zavesiť troch hráčov, aby sa nedostal do kombinácií. Dokonca aj proti Anglicku, ktoré bránilo excelentne, si dokázal neustálymi zmenami smeru pýtať lopty a nemal problém ich podržať aj v obkolesení. Marek hrá úplne inú ligu, a to nielen v rámci nášho mužstva – on totiž vynikal aj v porovnaní s anglickými záložníkmi. Ak ani po tomto zápase nepríde v lete seriózna ponuka z nejakého top anglického mužstva, tak potom tomu futbalu asi vôbec nerozumiem.

Ale späť k otázke. Našim problémom nie je vypojenie Hamšíka, ale vypojenie ostatných hráčov, s ktorými by mal Marek spolupracovať. Toto sa Anglicku podarilo – keď Marek dostal loptu, tak nemal komu. Ondrej Duda sa snažil, ale toto bol preňho sakra náročný zápas. Ja som bol osobne najviac sklamaný z našich krídiel. Mak s Weissom nepreviedli vôbec nič. A práve na nich sa Kozák spolieha pri taktickom variante „Bez útočníka“. Vtedy práve oni musia plniť úlohu hrotových hráčov, ktorí majú prenikať za obranu súpera. Duda tam bol na pomocné prihrávky; aby si mal Marek s kým naraziť, keď vyvážal lopty. Dostávať sa do šancí, to bola úloha pre Vlada a Roba. Dve zle vyriešené a darované pološance sú málo.   

Otázka 5: Prečo stále Weiss a kde sa stratil Stoch?

Neviem. Klobúk dole pred gólom, ktorý sa Vladovi proti Rusku podaril. No akoby sa každý bál povedať nahlas, že je to hráč, ktorý by mal sedieť na lavičke. Fyzicky je jednoznačne najslabší a nielen kvôli tomu, že je to taký typ hráča. Myslím, že v tej Perzií, či kde to vlastne hráva, v tomto smere zakrpatel. Nedokáže ustáť jediný súboj, od protihráčov odlietava a stráca množstvo lôpt. Ani tá výbušnosť a zrýchlenie tam už nie je. Jeho chuť zasekávať si neustále protihráčov dokazuje, že si na šprintérske súboje neverí. Ale je to prirodzený následok toho, že hrá ligu, na ktorú mu stačí jeho technický talent.

Mrzí ma, že Miňo Stoch dostáva pod Kozákom tak málo priestoru, pretože vždy keď striedal, hral s obrovskou vervou. On je presný opak Vlada Weissa – na to, aký je subtílny, je úžasne silný a má fantastickú stabilitu na nohách. Podľa mňa je o jednu úroveň lepšie fyzicky pripravený. Proti Anglicku som ho očakával na ihrisku aspoň na posledné minúty, no doplatil na taktiku.

Otázka 6: Ako je možné, že Hamšík vydrží 90 minút behať, napádať vpredu a hlavičkovať vo vlastnej šestnástke a "rýchlonohí" krídelníci dohrávajú po 80. minúte v kŕčoch? 

Je to tak. Hamšík mal už druhý zápas nabehané cez 11 kilometrov a tesne pred koncom  zápasu bol schopný forčekovať súpera v plnom šprinte – vyzeral, akoby práve vystriedal. Mak mal nabehané o 20% menej a už druhý zápas po sebe z kondičných dôvodov nedohral, aj keď včera musel ostať na ihrisku.

Aj preto je medzi cenou oboch hráčov rozdiel 50 miliónov.

Otázka 7: Osemfinále odohráme zrejme proti extrémne silnému mužstvu - Nemecku, alebo Španielsku, či Chorvátsku. Máme vôbec šancu postúpiť inak, ako na penalty po bezgólovej remíze?

Áno, to je tá daň, ktorú musíme zaplatiť. Až teraz vidíme, ako draho nás vyšiel záver toho nešťastného Walesu. Preto našim nezazlievajme, že na druhej križovatke sme už zvolili taktickejší variant a s Anglickom hrali na istotu.

Dívať sa na to treba pozitívne. Nikto tu nehrá v takej forme, že by sa dal pasovať za najväčšieho favorita turnaja. Ak aj niekto budí rešpekt, sú to skôr mužstvá, s ktorými sa na prvý pohľad nepočítalo – Taliani, Poliaci, Chorváti. Po dlhej sezóne je to jeden dlhý turnaj, na ktorom už najväčšie hviezdy melú z posledného. Vidno to na Ronaldovi, Zlatanovi, Griezmannovi, Mullerovi, Ozilovi, De Bruynem a mnohých Angličanoch. Únava je zradná a môže zlomiť väz hociktorému favoritovi.

My budeme mať o nejaký ten deň regenerácie navyše, čo sa môže zdať ako drobnosť, no môže to byť veľká výhoda – najmä, ak sa náš budúci súper v poslednom zápase trochu vytrápi. Ján Kozák určite nastaví úplne inú taktiku. Verím, že budeme odvážnejší, pretože tá deka, ktorú vytváral strach z neúspechu, tam už nebude. Nebál by som sa vôbec žiadneho súpera, stačí sa pozrieť na to, koho všetkého dokázali Kozákovci poraziť a kto ich poraziť nedokázal. Zhodou okolností by sme v tomto zozname našli práve ono Nemecko a Španielsko. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

Martin Petro

Martin Petro

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár