Krásny bod v škaredom zápase

22.06.2016 / Vlado Kurek
Pekarík bol jedným z našich top hráčov. (photo: SITA/AP Photo/Francois Mori)

Pekarík bol jedným z našich top hráčov. / (photo: SITA/AP Photo/Francois Mori)

O zápase s Anglickom sa už pár riadkov napísalo, a ešte pár sa napíše. Predsa sa mi žiada čosi dodať. Náš posledný zápas v skupine som mal možnosť pozerať vo Francúzsku v podniku, kde pri jednom stole sedeli Slováci, pri dvoch ďalších Angličania a zvyšok boli pravdepodobne Francúzi. Tieto tri rôzne perspektívy pohľadu na zápas boli mojou inšpiráciou k článku. 

Pohľad slovenský

Ako keby sa vrátil duch Galisovej či Adamcovej reprezentácie. Dostali sme sa do situácie, ktorá prevyšuje naše schopnosti a zúfalo, zaťato bojujeme o postupový bod. Vlastne nám ani nevadí odkopávanie lopty a neschopnosť podržať ju. Aspoň v krčme nás rozzúri škaredý a nepotrestaný faul na Pekaríka, potom už len zadržujeme dych a s úľavou pozeráme na seba, keď Škrtel vykopol loptu z brány. Získali sme bod, prvýkrát sme neprehrali s Anglickom, asi postupujeme ďalej, všetko je dobré, našli chlapci sú hrdinovia.

Pohľad anglický

Tento zápas dáme v pohode a ešte necháme oddýchnuť pár hráčov. Po tom, čo sme v prvom polčase spálili tri gólovky, postupne nasadíme Rooneyho a spol., ale je to ako s tým povestným chytaním býka za chvost. Už sa nedá. Súper nič neukázal, naša chyba, že sme nedali gól.

Pohľad francúzsky

Viete čo? My by sme vám, Slovákom, aj fandili. Jednak nemáme radi Angličanov, a jednak radšej sa v playoff stretneme s vami ako s nimi. Lenže na to sa fakt nedalo pozerať. Nudný zápas, popri ktorom bolo aj Grécko futbalová veľmoc.

Pohľad môj

Dobre viem, že história sa nebude pýtať, ako ten zápas prebiehal. V pamäti zostane bod a postup. Utešovať sa tým je však obrovská chyba. Pretože výkon, ktorý naši predviedli, bol nielen že najhorší za posledné tri roky, ale pocitovo poprel všetko to dobré, čo sa na mužstvo za Kozáka nabalilo. Prestali sme byť futbaloví a futbalová kvalita je dlhodobo jediný spôsob, ako byť lepší. Pozrite sa na slovenskú ligu. Trenčín a Žilina za pár rokov dosiahli to, čo Slovan a Trnava nedosiahli za 20 rokov. Preto si myslím, že je dôležité pozrieť sa do zrkadla: prepadli v štyroch činnostiach.

Prvou bola osobná odvaha. My vlastne nevieme, či nás Angličania prevalcovali, my sme im jednoducho ustúpili. Nešli sme do osobných súbojov, nehrali rýchlo a aktívne dopredu, ale zašívali svojich stopérov a nakopávali stratené lopty dopredu. Tento nedostatok bolo najviac vidieť na Jurajovi Kuckovi, pretože od neho sa v tomto najviac očakávalo. Na Talianov sme pred šiestimi rokmi vyleteli v zápase o všetko alebo nič. Teraz sme s bodom vo vrecku zúfalo bojovali v zákope pred šestnástkou. Verím, že sme chceli hrať inak, tak ako Gréci v Portugalsku, avšak realita bola o level horšia.

Druhým problémom, úzkosúvisacim, bola neexistujúca záloha. Som presvedčený, že trojica Duda - Hamšík - Kucka má na to, aby si, aspoň v úsekoch hry, vybojovala svoje miesto proti akejkoľvek zálohe na svete. Aby si dokázali nahrať smerom DOPREDU, prebrať loptu v rýchlosti a zatlačiť súpera. V pondelok sa nič také nestalo ani jediný krát. Čím ďalej sa musel Marek Hamšík stále viac sťahovať dole, aby urobil jednoduchú rozohrávku, tým viac to bolo v strede prázdne a smutné.

Tretím problémom sú naše krídla a zvlášť Vladimír Weiss. To ako herne schradol v krajine šejkov je strašne smutné. Ľavá strana "horela", dvakrát si koledoval o penaltu po "obrannom" zákroku, na infarkt. Naše krídla bránia veľmi slabo, čo je v európskom meradle neúnosné, ale oni tentokrát neboli schopní ani prejsť cez jedného hráča.

A na záver zostava. Viktor Pečovský je veľmi sympatický človek aj hráč, ale v tomto zápase mohol a mal ísť cez prestávku miesto neho Greguš, alebo Hrošovský. Podľa toho koľko risku by sa žiadalo. Išiel dole neskoro, miesto neho Gyomber, čo bolo úplne obetovanie zálohy.

Nezmestí sa mi inde, aspoň jednou vetou to natlačím sem: Naozaj dobrý výkon podali Kozáčik a Pekarík, ostatní vedia omnoho lepšie.

Trochu optimizmu na záver

Po postupe do preťažkej polovice pavúka sme v situácii, v ktorej môžeme iba šokovať. Každý zápas začne pre nás výhodným stavom 0:0, bude na nás, či sa dokážeme vrátiť k odvážnej brejkovej hre, alebo nie. Verím, že sa tak stane a že nás čaká ešte aspoň jeden zápas na ktorý budeme radi spomínať. Pretože história si možno pamätá iba výsledky, ale fanúšik si pamätá pocit pri srdci po skončení zápasu. Poďme pridať k Talianom a Španielom ďalší nezabudnuteľný zápas o ktorom budeme rozprávať svojím deťom. Bod proti Anglicku bol síce krásny, ale vo veľmi škaredom zápase. 

Vlado Kurek

Vlado Kurek

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár