LeBron James je veľký pán

23.06.2016 / Matej Beňuš
LeBron LeDunkuje. (photo: SITA/AP Photo/Marcio Jose Sanchez)

LeBron LeDunkuje. / (photo: SITA/AP Photo/Marcio Jose Sanchez)

Pre necelými dvoma rokmi sa LeBron James rozhodol opustiť supertím v Miami, s ktorým sa dostal do finále NBA štyri roky po sebe, a vrátiť späť hrať pre svoj domáci klub. Návratom do Clevelandu Cavaliers prekvapil celý basketbalový svet ostrú vlnu kritiky od väčšiny odborníkov a fanúšikov. Nič nové, za 13 rokov v top lige sveta je na ňu zvyknutý. 

Presun z Clevelandu do Miami bol v roku 2011 vnímaný ako snaha hráča s nedostatkom sebavedomia pre pozíciu individuálneho lídra tímu spojiť sa s ďalšími dvoma hviezdami (Dwyane Wade a Chris Bosh), spiatočnú cestu ofrflali média podobným spôsobom. Podmienky Miami vraj už nie sú pre Kráľa Jamesa ideálne, preto znovu hľadá najľahšiu cestu k titulu. Namiesto toho, aby zotrval so svojím tímom v ťažkých časoch, čiže sa znova rozhodol zle. 

Pred týždňom šedivela jeho brada

Pred čosi vyše týždňom by im dal ale každý za pravdu. Cleveland prehral vo finále 2015 s Golden State Warriors, ten istý klub sa proti LeBronovcom postavil aj v tomto vydaní NBA Finals a prvé 2 zápasy vyhral o 15, resp. 33 bodov. V treťom síce Cleveland uspel, ale vo štvrtom zápase série vyhrali Warriors o 11 bodov. Stav finále bol 1-3, a mierne provokatívne prejavy sebavedomia Golden State sa javili ako opodstatnené.

A prečo by aj neboli. Veď žiadny tím v histórii finále NBA sériu zo stavu 1-3 neotočil na 4-3. K tomu stál pred Clevelandom (znovu) najužitočnejší hráč uplynulého ročníka, Steph Curry, ktorý s jeho partiou vyhral z 82 zápasov základnej časti 73, čím o jednu výhru prekonali rekord Chicaga Bulls z roku 1996. Curry sa stará o inšpiráciu novej generácie hráčov, ktorí trénujú napodobenie Stepha hádzaním 30-metrových bômb s drzou ľahkosťou.

Éra LeBrona - zdalo sa - zrejme končila. Ak človek sledoval zápas v HD rozlíšení, videl aj šediny na jeho brade.

Čo sa stalo v LeBronovej hlave?

Ale po štvrtom zápase sa niečo udialo v LeBronovej hlave. Nebudeme nikdy vedieť o čo presne išlo, no prejavovalo sa to napríklad takto: Počas zápasu sa vždy stoický LeBron pustil do prestrelky slov so Stephom, ako aj jeho spoluhráčom, Draymondom Greenom. Po zápase sa mu hráči Warriors za jeho frustráciu vysmievali. „Je to liga pre dospelých chlapov,“ komentoval Klay Thompson, „a on sa zrejme urazil.“

To "niečo" mohlo byť aj zistenie, že vlastne dovtedy hral na 90% no už nebol dôvod sa šetriť. Ako keby mu doplo, že otočením tejto série sa postará o najlegendárnejší zisk titulu 67-ročnej histórie ligy. A že ešte stále má možnosť dokázať svetu prečo je práve on po dvadsiatich rokoch prvý hráč, ktorý sa reálne môže porovnávať s Michaelom Jordanom.  

Našiel rovnováhu

Nielen, že dal v posledných troch zápasoch série 41, 41 a 27 bodov, ale počas celej série viedol oba tímy v počte bodov, asistencii, doskokov, blokov a ukradnutých lôpt. Nie len svoj tím. Oba. Prvá veta tohoto odstavca je naozaj neuveriteľná. Konečne našiel rovnováhu medzi tým, ako chcel hrať (jeho inklináciou bolo vždy radšej prihrávať svojim spoluhráčom ako sám útočiť) a ako potreboval Cleveland, aby hral. Bol zďaleka najlepším hráčom vo všetkých smeroch. Ukázal každému, kto ešte stále kraľuje NBA.

Prepísať históriu a prekonať najlepší tím základnej časti za stavu 1-3 sa podarilo LeBronovi, ktorý vyrastal iba so svojou mamou, na deň otcov. Celú sezónu sme si mysleli, že sledujeme hlavnú dejovú líniu NBA vo forme dominancie Warriors netušiac, že svojou prevahou len napomáhali legende LeBrona.

Mohutného forwarda by do Top 5 hráčov, čo kedy hrali basketbal, pred touto sezónou málokto zaradil. Teraz je jasné, že od roku 2003 NBA vždy patrila LeBronovi. A ešte niekoľko rokov aj bude. 

Matej Beňuš

Matej Beňuš

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár