Ktorým smerom sa teraz vyberie slovenský futbal?

27.06.2016 / Denis Bohumil Schvarcz
Hamšík a Hamšík junior.  (photo: SITA/AP Photo/Michel Spingler)

Hamšík a Hamšík junior. / (photo: SITA/AP Photo/Michel Spingler)

Ráno, do ktorého sme sa zobudili, je mrzuté. Slovensko už nie je v hre na EURO 2016, #sokoli nasadnú do lietadla a letia domov. Nemci, súper z iného futbalového sveta, nepripustili v osemfinále žiadnu drámu. Výsledok 3:0 je milosrdný, aj keď celkom verne odráža kvalitatívny rozdiel. Majstri sveta sú vo štvrťfinále, ako a kam ale bude smerovať slovenská futbalová reprezentácia? 

Dva silné hlasy po zápase

Zápas, v ktorom nemalo Slovensko žiadnu šancu na lepší výsledok, príliš nezaujal. Vo svete sa nad "povinným" víťazstvom favorita mávlo rukou, na Slovensku sú reakcie viac-menej striedme. Prehra sa čakala, spôsob nikoho nenadchol, ale aspoň sme to nedali "na Brazíliu", ktorej toto nemecké družstvo naložilo na majstrovstvách sedmičku.

Viac zaujali dva pozápasové výroky. Naznačili niečo o nasledujúcich krokoch národného tímu. Lebo EURO - aj keď to rande bolo celkom pekné - je za nami. 

Bola to zlatá generácia slovenského futbalu. Dosiahli sme dva veľké úspechy.

Marek Hamšík

Bývalý kapitán a stále najlepší hráč Slovenska, 28-ročný Marek Hamšík označil mužstvo, naskladané okolo základnej osi Škrtel - Ďurica - Kucka - Hamšík za zlatú generáciu slovenského futbalu. 

Slovenské mužstvo potrebuje výmenu generácií.

Ján Kozák

Tréner slovenskej futbalovej reprezentácie zas po zápase naznačil, že vyššie spomínaná zlatá generácia má svoje najlepšie za sebou. Poďme si rozkľúčovať obidva výroky a odhadnúť, kam a ako by sa mala a mohla uberať slovenská futbalová elita.

Zlatá generácia?

Marek Hamšík pri svojom deklarovaní seba a svojich spoluhráčov takmer určite hovoril metaforicky. Reálny kov z majstrovstiev sveta, alebo Európy by sme si asi všimli. Má ale pravdu, samostatné Slovensko v ére, keď sa na toto územie nosili medaily z ME, MS a OH neexistovalo. Dnes môžeme "zlatou" označiť najúspešnejšiu generáciu futbalistov na území Slovenska za posledných 25 rokov. Ak nám teda stačí metafora a medaily nepotrebujeme.

Najzaujímavejšie ale nie je na Hamšíkovom výroku označenie "zlatá generácia". Najzaujímavejšie je označenie zlatej generácie minulým časom. "Bola" celkom isto hovorí o tom, že tesne pred dvadsiatou hodinou stredoeurópskeho času na francúzskom futbalovom ihrisku v Lille - skončila. A že si to uvedomuje aj jej najvýraznejší predstaviteľ, ústredná postava, najväčšia hviezda. 

Výsledkom generácie okolo spomínanej kostry (ktorú ale pre poriadok tvorí viac hráčov: Pekarík, Hubočan, Šesták, Stoch, Weiss, Mucha, Vittek a tak ďalej) sú prvé dve účasti na záverečných turnajoch a aktuálne umiestnenie na začiatku druhej desiatky reálneho európskeho rebríčka sily. 

Generačná výmena?

Najúspešnejší tréner v histórii samostatnej reprezentácie vypustil medzi novinárov udičku, na ktorú sa chytili takmer všetci. Najprv však dokážme, že je najúspešnejší. Hoci Vladimír Weiss st. dokázal so slovenským tímom veľké veci a v podstate predpripravil Kozákovi tím na výsledkovú žatvu, Ján Kozák má po Eure tesne navrch. 

Vladimír Weiss st.: 16 - 8 - 16, Najväčší úspech: osemfinále MS, Najväčšia výhra: 3:2 nad Talianskom

Ján Kozák st.: 20 - 9 - 7, Najväčší úspech: osemfinále ME, Najväčšia výhra: 2:1 nad Španielskom.  

Teraz k tej udičke. Kozákovi zápas podľa jeho slov otvoril oči. Keby sme si chceli rýpnuť mohli by sme povedať, že to je dobré, lebo so zatvorenými nevidel v posledných troch zápasoch na lavičke Stocha a Vladko Weiss sa staral o adrenalínové dobrodružstvo pre fanúšikov stratami lôpt a obrannými pokusmi. Nebudeme ale rozporovať rozhodnutia trénera, každý z nás by zostavu poskladal inak, no len Kozák si za tú svoju nesie zodpovednosť. Dnes už o to nejde. 

Dnes ide o to, či naozaj hrozí generačná výmena, ako rýchlo a či bude Slovensko hrať, ako hralo s prestávkami posledných šesť rokov. Vyzerá to, že sa jej nevyhneme. A ako poznáme trénera Kozáka, nosí v hlave už celkom konkrétnu predstavu. 

Step by step

Generačný výmena ale nebude šoková. Nečakajme vlnu rozlúčkových zápasov s národným dresom. Stano Šesták jeden zažil včera proti Nemecku, navždy zostane v našich srdciach ako ten, čo Dobrezrobil. Ďurica, Škrtel, Hamšík ani Kucka ale zo dňa na deň nekončia.

Najmenej jednu kvalifikáciu ešte viacerí z nich - ak nie všetci - potiahnu. Ďurica možno nie v každom zápase od začiatku, ale potiahnu. Hamšík s Kuckom a Škrtelom ešte môžu potiahnuť aj kvalifikácie dve, pokojne aj ako striedajúci hráči v úlohách šedivejúcich veteránov. Uvidíme.

Pribudnú však k nim hráči, ktorí budú na seba preberať stále viac zodpovednosti, času a miesta na ihrisku. Zvyknime si, že reprezentačné zápasy budú najrýchlejšie pribúdať skupine Duda, Mak, Hrošovský, Greguš, Škriniar, Gyombér. Jeden z nich má potenciál stať sa "ďalším Hamšíkom". Ondrej Duda, ak bude jeho futbalová krivka pokračovať smerom, akým vystrelila, môže jedného dňa riadiť slovenskú hru s takým prehľadom, ako ju riadi dnes sedemnástka z Neapola. 

Bude to teda výmena step by step. Krok za krokom. Proti Anglicku v otváracom zápase kvalifikácie MS 2018 čakajme zostavu skôr podobnú tej včerajšej. So Škriniarom, Gyombérom, bez Weissa. Ak sa ale podarí postup do Ruska, majstrovstvá sveta možno bude otvárať jedenástka, v ktorej bude z Hamšíkovej "zlatej generácie" jeden, možno dvaja hráči. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár