Noc, ktorá definovala Euro 2016

28.06.2016 / Denis Bohumil Schvarcz
Haukur Heidar Hauksson si robí selfíčko s fanúšikmi po epickom zápase. (photo: SITA/AP Photo/Claude Paris)

Haukur Heidar Hauksson si robí selfíčko s fanúšikmi po epickom zápase. / (photo: SITA/AP Photo/Claude Paris)

Včerajšia magická noc na Azúrovom pobreží na štadióne v Nice zadefinovala raz a navždy záverečný turnaj majstrovstiev Európy, edícia 2016. Nebude to ani turnaj Gáborových teplákov, ani Hamšíkovej geniality, či Ronaldovej frustrácie alebo Conteho taktickej geniality. Island poslal Anglicko s hanbou späť za La Manche.

Turnaj patrí Islanďanom

Každý turnaj má svoj symbol, ktorý ho potom sprevádza na ceste futbalovou históriou. Takmer vždy je za ním príbeh outsidera. Počas ME 1992 to boli dánski dovolenkári, o štyri roky neskôr Poborského dloubáček a "Český národní tým" vo finále. V 2004 antifutbal, ktorý Grécku nezabudneme, ani keď Hellas prekoná rekord v počte strelených gólov v kvalifikácii. Pred štyrmi rokmi si viac, ako španielsku obhajobu, pamätáme Balotelliho pózu.

EURO 2016 definitívne patrí Islandu.

Nie je dôležité ani smerodajné opisovať rozdiely vo futbalovej veľkosti oboch krajín. Island by bol ako Východné pobrežie, s hlavným mestom v Košiciach, a hranicami medzi Prešovom, Trebišovom a Rožňavou. Anglicko by bolo Anglickom, kde je futbal národným športom s jeden a pol miliónom registrovaných hráčov. Anglicko by bolo Anglickom, krajinou s bohatou, no preceňovanou ligou, históriou a (najmä) futbalovou súčasnosťou.

V jednom zápase, počas deväťdesiatich minút na ihrisku pri Stredozemnom mori, ale žiaden rozdiel medzi dvoma osemfinalistami neexistoval.

Ako sa to mohlo stať?

Aby sa mohlo na ihrisku materializovať prekvapenie, ktoré zatrasie športovým svetom ako výbuch obrovskej sopky, musia sa stretnúť všetky potrebné elementy. Futbalové štýly, národné sebavedomia aj nepresný rozhodca.

Island je tím, ktorý na dobrý výkon nepotrebuje loptu. Anglicko zas celý turnaj trénovalo obliehanie šestnástky súpera. V ideálnom zápase by tím bez lopty využil prvé dve šance a tím Obliehač zas bezducho posúval loptu do stále beznádejnejšej situácie, nakopával naverímboha do šestnástky a každou ďalšou minútou naberal frustráciu a strácal vieru.

Dokonalý scenár by doprial skoré vedenie Islandu, ešte dokonalejší ale obrat z 0:1 ešte v prvom polčase. Učičíkaný Albión si len 34 sekúnd myslel, že je v suchu. To musí byť voľajaký rekord. Druhý gól bol ako keď outsider v ringu pošle v druhom kole obhajcu do kolien. Ten sa ešte postaví, no publikum a najmä súper vie, že je dnes "k mání".

Scenár zahral Islanďanom do noty, Anglicku naložil viac, ako bolo včera schopné rozchodiť.

Komentátorsson sa opäť zbláznil.

Anglicko je na smiech...znova

Anglicko je povestné nezvládnutím zápasov, v ktorých môže vypadnúť. Tam si navyše - na rozdiel od tunajších zemepisných šírok - ctia futbalovú históriu. Hamšíkovi s Kuckom je asi dosť jedno, ako a prečo hralo Československo v Belehrade. Angličania nosia tiahu vypadnutí, či po nepremenených penaltách, katastrofálnych výpadkoch, či smole, z generácie na generáciu. Reprezentantov, samozrejme.

Bolo, je a bude nepochopiteľné, prečo Kane kopal štandardky, a že Rooney vyzeral, ako keby nedeľu do rána pil. Obrana si počínala tak, ako keby nepočítala s prítomnosťou Islanďanov v šestnástke. Lavičkári Rashford s Vardym mizériu neodvrátili, aj keď minimálne prvý menovaný urobil za štyri minúty na pažiti viac ruchu, ako predchodcovia za takmer 90. Zlomení Briti po zápase sedeli s neprítomnými pohľadmi, ležali s tvárami zaborenými do trávy. Vedomí si tragédie, ktorú spáchali.

Vrece so suchým, čierny, anglickým, krutým humorom na úkor Anglánov sa roztrhlo o jedenástej večer. Také Sterlingy si môžu nechať, aj tak im sú na európskej pôde na nič. Gólman Hart je potvrdením teórie, že Anglicko má brankára asi tak, ako my stredného útočníka. Hodgsonovi boli hráči Tottenhamu platní asi ako tretie miesto po postupe do finále. Angličania jednoducho hrali tak, ako keby 52% hráčov odhlasovalo Brexit.

Hoghson skončil ešte počas vysielania pozápasového televízneho štúdia, verejnoprávna BBC verejnosprávne označila včerajšok za čierny deň pre Anglický šport. Potupa, poníženie, hanba. Anglicko je na smiech, ako každé dva, či štyri roky. Oh, well...

O závisti

Ja som sa na zápas pozeral s tichou závisťou. Island prehral v príprave na Slovensku 1:3. Slovensko svoju úlohu outsidera proti favoritovi nezvládlo, Island si ju užil. Rozdielovými boli hlavy. Islandské verili od prvej minúty, z lacného penaltového gólu v 4. minúte sa oklepali za 34 sekúnd. Vedeli, čo majú a musia robiť, aby uspeli. A šli za tým ako len ostrovania vedia.

Rozdielová bola vôľa. Pevná Islandská zlomila krehkú Anglickú. Preto vitajte na islandskom vlaku úspechu.

Pred turnajom mal možno pár pasažierov, dnes je taký plný, že sa doň nezmestia ani dôchodcovia zadarmo, ani zelené hliadky. Európa okrem Francúzska im bude držať prsty ešte minimálne jeden zápas. Do konca týždňa budú populárne profilovky s nápisom Je suis Islandsson. Tak si ju utekajte zmeniť, kým sa k vám davom nepretlačí  revízor.

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.