Osemfinálové All Stars: Islanďania, Islanďania a Chuck Buffonorris

29.06.2016 / Denis Bohumil Schvarcz , Martin Petro a Martin Ferianec
 (photo: )

Ani dnes sa nehrá futbal. Dní bez zápasov EURO 2016 pribúda, to znamená jediné. Ubúda tímov, ktoré sú ešte v hre. Skompletizovali osem zápasov osemfinále, pozrime sa ako neobjektívne sme znova ocenili výkony a trapasy fodbalistov vo Francúzsku. 

Jedenástka osemfinále

De Gea (SPA) - Pekarík (SVK), Chiellini (ITA), Sigurdsson (ISL), Srna (CRO) - Shaqiri (SUI), Hazard, (BEL), Grosicki (POL), Akýkoľvek Talian (ITA) - Griezmann (FRA), Pellé (ITA)

Gólman: Po prvom osemfinálovom dni to bol skvelý Fabianski. Po druhom dni výborný Randolph. No ak by tretí deň nechytal brilantný De Gea, Španieli by odišli s najväčším výpraskom šampionátu. 

Obrana: Pekarík hral proti Nemcom ako keby prišiel z Bundesligy. Chiellini ukázal dôraz v bránkovisku - po jeho kolene padol najdôležitejší gamewinner jeho kariéry. Fantastický Sigurdsson schladil Anglicko po polminúte a okrem vyrovnávajúceho gólu strihol nožničky, na ktoré by bol pyšný bársaký útočník. Srna končí kariéru, na turnaji síce skončil predčasne, no do poslednej chvíle na ňom hral parádne. Na jeho emócie pri hymne sa nezabudne. 

Záloha: Shaqiri dal taký gól, že aj Shakira po ňom spievala o oktávu vyššie. Grosicki behal po ihrisku akoby mal zaradenú o dva stupne vyššiu rýchlosť než všetci ostatní. Hazard pomohol rozdrviť Maďarov na mletú papriku. A Akýkoľvek Talian preto, lebo kedy ste naposledy videli tikytaking nedosiahnuť aspoň 60-percentné držanie lopty?

Útok: Griezmann vykúpil Francúzov - 175 centimetrový krpec dal svoj druhý gól hlavičkou. Pellé terorizoval a dorazil obhajcov. 

Striedajúci: Renato Sanchez, pretože do nulového výkonu Portugalska priniesol aspoň nejakú myšlienku. Kvaresma, pretože bol tam, kde byť mal v čase, keď tam byť mal. Rozlúčkový Stano Šesták, pretože nepokazil jedinú prihrávku (síce sa za 26 minút k žiadnej nedostal, ale to je nepodstatné). Stanko, ďakujeme za všetko.  

Tréner: Antonio Conte. O taktickej príprave Talianov na zápas so Španielmi vo vyraďovacej fáze sľúbil Laco Borbély napísať dvojzväzkovú publikácu. Prvých 228 strán rukopisu dodal menej, ako dvanásť hodín po záverečnom hvizde. 

Miss sympatia, miss antipatia a podobné ocenenia

Miss sympatia: Island. Pretože nenormálnym spôsobom zotreli rozdiely medzi tými, ktorí robia futbal popri zamestnaní a tými, ktorí futbalom zarobia za týždeň na nové auto.    

Miss antipatia: Portugalsko. Pretože majú najlepšieho hráča kontinentu, nedokážu s ním hrať futbal a ani na štvrtý pokus nedokázali vyhrať zápas v riadnom hracom čase. 

Štatistika kola: Islandská TV mala počas prenosu zápasu proti Anglicku trhový podiel 99,8%. Menej ako 650 divákov pozeralo niečo iné.

Paradox kola: Počet futbalových registračiek 1 485 910 : 21 508. Počet mančaftov 42 490 : 145. Počet Islandov, ktoré by sa dali roztrúsiť po Anglicku: 160. Výsledok: Anglicko 1, Island 2.

Top zápas: Španielsko - Taliansko. Futbalová moderna v pohybe. 

Flop zápas: Chorvátsko - Portugalsko. Futbalová archaika v statike. 

Nenaplnené očakávania: Slovensko. Ale iba preto, lebo mnohí po tom prípravnom zápase očakávali, že Nemcom budeme dávať 3-1 na počkanie. 

Krivda kola: Vypadnutie Chorvátska. Kôň, ktorého sme mali všetci po skupinách osedlaného na prienik do finále. Prinajmenšom. Umreli nie na krásu, ale preto, že s nimi Portugalsko odmietlo hrať futbal. 

Herný prepadák: Anglicko. Nedá sa povedať, že by ich Island do ničoho nepustil. Oni sa do ničoho nepustili sami. Kane, Dele Alli, no najmä Rooney so Sturridgeom podali výkony nehodné ich priezvisk na reprezentačnom drese. Veľkosť výplaty za vás zápasy nevyhrá. 

Očakávané individuálne sklamanie: Wayne Rooney, na ktorého účet si dokonca dovolil zavtipkovať aj Hlavena a azda prvýkrát vo svojej komentátorskej kariére trafil hlavu po klinci.  

Vyjadrenie kola: "Ospravedlňujem sa ľuďom na Islande za hlúpe reči, ktoré som mal po našom vzájomnom zápase. S úctou, Cristiano." Aj tento výrok je vymyslený a patrí už tradičnému autorovi. 

Chuck Norris Award: Gigi Buffon, lebo taliansku hymnu lepšie nezaspieva ani Chuck. 

Šašo kola: Tréner O´Neill, ktorý síce naháňal vyrovnanie s Walesom, trikrát striedal, trikrát do hry poslal ofenzívneho hráča, no Will Grigg aj tak ostal znovu iba na lavičke a nekopol si na tomto turnaji do lopty ani raz. 

Pochvala kola: Írsko, za fantastický výkon počas prvej hodiny zápasu s domácim superfavoritom.  

Horor kola: Juraj Kucka v obrane vs. Julian Draxler na lopte.  

Ramblingy

 • Konečne sa zdvihol gólový priemer!
   
 • Súboj Ronaldo - Messi na tomto šampionáte musíme ukončiť
   
 • Argentínčan neuniesol, že ho nechcú pustiť hrať, tak zavesil reprezentačné kopačky už len do Barcelonskej šatne 
   
 • Končí tiež analógova doba tepláková. Tie maďarské už visia asi na reprezentačnom klinci 
   
 • Albánci z turnaja pomaly, po skupinkách, odchádzajú 
   
 • Hlavná skupina odletela už po základnej časti
   
 • Ďalších 5 po osemfinále s Poľskom 
   
 • Ak bude tempo pokračovať, posledný mohykán v nemeckom drese si môže bookovať letenku po sobotnom štvrťfinále s Talianskom
   
 • Výkony niektorých hráčov vraj ovplyvnila nevydarená klubová sezóna 
   
 • Stále je však zásadný rozdiel či sa nepodarí u červených diablov (Felaini, Martial, Schweinsteiger)
    
 • Alebo u Šošonov či na Pasienkoch
   
 • Islanďania sa radovali, ako keby vyhrali. Prípadne ako keby na turnaji ešte neprehrali 
   
 • Ronaldovi snáď aj slza vyhŕkla na hotelovej izbe
   
 • Našim #sokolom Nemci zrušili v nedeľu plánovaný (roz)let
    
 • Vyzeralo to potom na ihrisku ako pokusy o vzlet šarkana

 • Keď vietor nefúka
Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

Martin Petro

Martin Petro

Martin Ferianec

Martin Ferianec

Napíš komentár