Top EUROzápasy posledných 20 rokov, časť I.

29.06.2016 / Michal Mácsai a Miloš Kubalík
Hádajte, kto prehral penaltový rozstrel vo štvrťfinále EURO 2004. Portugalsko, alebo Beckhamove Anglicko? (photo: SITA/AP Photo/Armando Franca)

Hádajte, kto prehral penaltový rozstrel vo štvrťfinále EURO 2004. Portugalsko, alebo Beckhamove Anglicko? / (photo: SITA/AP Photo/Armando Franca)

Voľné dni počas vyraďovacej časti EURO 2016 sme sa vám rozhodli spestriť čítaním o najlepších historických zápasoch európskeho formátu. Teda až pokiaľ nám pamäť siaha. Lebo na turnaji sa hrali aj napínavé, emotívne zápasy plné krásnych okamihov. Spoločne si zaspomíname na hráčov ako Zidane, Baroš či nemladnúci Turek Rűstű. Retrospektívne len po Euro 2000, odvážne však pridáme aj jeden zápas z EURA 1996.

Zhodnotiť ktorý je najlepší je nemožné, keďže sa nevieme zhodnúť ani na ideálnej jedenástke našej reprezentácie. Preto sme ich zoradili chronologicky a ich počet zaokrúhlili na desať.

I. Anglicko – Holandsko, 1996

Futbal came home. Aspoň tak hlásali v pesničke Three Lions. Hrdý Albion na domácej pôde nemohol mať nižšie ambície ako inokedy. A v turnaji išli naozaj na ich bežné pomery výnimočne ďaleko, do semifinále.

V skupinovej fáze stála pred nimi posledná prekážka. V zápase s tulipánmi ukázali, kto skutočne vymyslel loptovú kopanú hru. A že sa hrá aj hlavou, aj nohami. Z 11 metrov najprv trafil v prvom polčase nekompromisne ako vždy Alan Shearer. V druhom dejstve sa po rohu presadil hlavou Teddy Sheringham. The SAS, ako ich volali (Sheringham and Shearer), si svoje role vymenili. Po parádnej akcii, ktorú začal kontroverzne legendárny futbalový alkoholista Paul Gascoigne, zakončil Shearer opäť nekompromisne pod brvno. Sheringham zvyšoval po dorážke na 4:0. Keď 20 ročný Patrick Kluivert zaznamenal čestný úspech na 4:1, bolo už aj tak všetkým jasné, že futbal je skutočne home.

II. Juhoslávia - Španielsko, 2000

Tento zápas tu musí určite byť. Najmä po tom, čo sledujeme gólové suchoty a nudex na Randez-vous vo Francúzsku si treba pripomenúť gólovú prestrelku medzi už neexistujúcim štátom a budúcou tiky-takou, s jej otcom behajúcim priamo na ihrisku.

V poslednom zápase skupiny C si zahrali medzi sebou o postup a odohrali legendárny zápas. Autobusy ešte nepúšťali na štadióny, brankári lovili sedem lôpt z rybárskych sietí. Poďme rovno na korenie futbalu. Tridsiata minúta a Savo Milošević vyzýva na hranici päťky Canizaresa gólovou hlavičkou na 1:0. Španieli odpovedali o osem minút. Po Raulovej pretláčačke až do šestnástky strelou k tyči dorazil Alfonso, 1:1. Druhý polčas, 50 minúta. Drulovič krásne potiahol z pravej strany na hranicu šestnástky, kde stál Govedarica a jeho „fantastic shot“ od brvna do brány. Canizares stihol lopte ešte zamávať na ceste na 2:1.

Jeden by neveril aký je futbal krásna a nevyspytateľná hra. 51. minúta, Gaizka Mendieta rozbieha akciu na pravú stranu. Exteberria centruje na hranicu šestnástky, kde stojí Munitis, skoro v identickej pozícii ako minútu pred ním na opačnej strane Govedarica. Strela ľavačkou od žrde zapadla do bránky. Krásny gól, pri ktorom Ivica Kralj nestihol na rozdiel od svojho kolegu ani zamávať – 2:2. 75 minúta, priamy kop Mihajlovića, hlavičkové monopoly v šestnástke, lopta letí k osamotenému Komljenovićovi – 3:2. Španieli však bojovali do konca, skvelý Mendieta ťahal akcie kým prišla 90+4 minúta a odpískaná penalta – kto iný ako Mendieta a 3:3!

To ale nebolo všetko! 95. minúta, posledný center Španielov do šestnástky, hlavička a ...Its Alfonsoooooooooo, jeho druhá ľavačka v zápase. 4:3. Geniálny obrat, pamätný zápas. To, že obaja postúpili zo skupiny a skončili vo štvrťfinále finále je iný príbeh.

III. Holandsko – Juhoslávia, 2000

A rovno si v ňom dovolíme pokračovať. Ďalším sedemgólovým zápasom. Juhosláviu po nerváku so Španielmi čakali domáci Holanďania s nadupaným kádrom.

Bergkamp, Davids, Seedorf, Overmars, Zenden, de Boreovci, Kluivert a domáce EURO. A štvrťfinále s debaklom na konci. Alebo Patrick Kluivert vs Juhoslávia. Alebo ako si obrana balkáncov zobrala 90 minútový čas na kávičku. Kluivert strieľal góly opustený pred brankárom, akoby deň predtým všetkým stopérom v bare poplatil osem kolečiek. Možno aj pridal nejaký kvalitný holandský matroš. Tri góly sám dal a k jednému prehovoril aj Govedaricu.

Holanďania mali vtedy skutočne vynikajúcu generáciu. Keď Patrick Kluivert zariadil 4:0, na 5:0 dal ponuku Kraljovi domáci Marc Overmars parádnym volejom, ktorý väčšinou končí na parkovisku, alebo pri rohovej zástavke. Ivica Kralj s ponukou súhlasil. Zopakovali si to aj na 6:0, tentokrát dorážkou.

Milošević gólom na 6:1 urobil symbolickú historickú bodku za účasťou Juhoslávie na ME. Oranžáda na tribúnach mohla jasať. Ešte nevedeli, aká trpká príchuť ich čaká ďalej, my máme našťastie zajtrajšie noviny. To, ako Holanďania nevedeli kopať penalty je už však skutočne iný príbeh.

IV. Francúzsko – Portugalsko, 2000

Kto by si nepamätal EURO na prahu milénia a semifinále, v ktorom hral jednu z hlavných úloh prvý krát v novodobej histórii aj Slovák? Ale pekne po poriadku.

Oba tímy mali k dispozícii futbalových mágov svojej éry. Asi aj všetkých ér. Zinedine Zizuuu a Francúzi na strane jednej, Louis Figuu a Portugalci na strane druhej. Práve po priťuknutí Figa otvoril skóre mladý 23-ročný cukrík Ňuňu Nuno Gomes, ktorý ľavačkou v šmyku obstrelil Bartheza s vypúlenými očami spoza šestnástky. Zápas priniesol ako tradične množstvo parádičiek hviezdneho Zizua, ktoré narozdiel od kľučiek Vladka W., nemožno nazvať ako bezúčelné. Vyrovnanie prišlo však z kopačky atléta Thieryho Henryho.

Všetko podstatné sa však udialo v predĺžení.

Keď sa v závere už zdalo, že si to obaja súperi rozdajú kopmi z bieleho bodu, prišla v 27. minúte skrytá ruka v päťke a v hlavnej úlohe Abel Xavier. Postrannú lajnu vo farbách sudcov držal náš Igor Šramka a odvážne zamával zástavkou hlavnému Gunterovi Benkovi, ktorému neostávalo nič iné, len ponúknuť hokejový zlatý gól Francúzom. Igor Šramka musel odolať Portugalským nájazdníkom, čochvíľa hrozila inzultácia v priamom prenose. Louis Figo vyzliekal dres ešte predtým, ako Zizu kopol do lopty. Frustrácia a poklona strelcovi penalty zároveň. Vitor Baíííja hádže rybičku po svojej ľavačke, Zizuu kope a vymetá vinkeľ na druhej strane. Francúzi sú vo finále!

Nakoniec ako jediný tím dovtedy, vyhrali MS aj ME dva roky po sebe. Vo finále rozhodli opäť ako inak v predĺžení, zlatým gólom proti azúrovej squadre.

V. Portugalsko - Anglicko, 2004

Iste si mnohí z vás spomenú na mundial v Portugalsku, na guľatý objav zvaný „Roteiro“ a Prvú betorársku akciovku z Grécka.

Za domácich hráči ako Ronaldo, Simao Sabrosa, Nuno Gomez či Deco, za hostí Gerrard, Lampard, Beckham a James. Skvelý štvrťfinálový zápas, v ktorom domácich hneď v úvode zmrazil z otočky supertalentovaný Michael Owen, vyrovnal až pár minút pred koncom nestarnúci Helder Postiga, ako inak – hlavou. V predĺžení naklonil misky váh pre Portugalcov exportnou strelou Rui Costa, no Anglicko vyrovnalo po rohu gólom Terryho a poslalo zápas do penaltového rozuzlenia.

V ňom Becks kopol loptu až na Merkúr a história hovorí, že letí dodnes. Trochu bližšie kopol Rui Costa, lopta letela len po Venušu. O pár okamžikov neskôr portugalský goalkeeper Ricardo chytil bez rukavíc (!!) penaltu Vassellovi a následne sám zoči-voči Jamesovi rozhodol. Zápas s koncom ako z rozprávky.

Už len keby ich ten Charisteas vo finále nezastavil.

Zápasy s poradovými číslami šesť až desať hľadajte na TakUrčitee už čoskoro.