Saganiáda je tu!

02.07.2016 / Denis Bohumil Schvarcz
Zelená nádhera. (photo: Softip)

Zelená nádhera. / (photo: Softip)

Je tu znova. Saganiáda. Tri letné týždne budeme všetci zelení, ako žaby. Alebo ako policajné balóniky po prehýrenej noci. Alebo ako lídri bodovacej súťaže v najslávnejšom cyklistickom preteku na svete, Tour de France. 

Všetci do zeleného! 

Nie, nevyhlasujeme brannú povinnosť. To len v sobotu druhého júla odštartujú v Mont-Saint-Michel pretekári pretekať, šprintéri šprintovať, vrchári zdolávať kopce, na ktorých sa bežný smrteľník spotí, aj keď ich absolvuje v aute, alebo autobuse. Tak, ako bolo kedysi dávno, keď ešte hokejisti dokázali držať krok so svetovou elitou módne obliekať svoje autá a rodinných príslušníkov do farieb slovenskej trikolóry, posledných päť rokov je v móde zeleň. 

Peter Sagan totiž vyhral štyri po sebe idúce súťaže o najaktívnejšieho pretekára, takzvaný zelený dres. Medzičasom sa zo šprintéra stal skúsený matador, schopný deklasovať súperov na Tour taktikou, nohami, ale aj hlavou. Obyčajne nasadne na svoj stroj v zelenom po pár etapách a je vybavené. Je najlepším, alebo jedným z najlepších cyklistov sveta, aktuálny majster sveta. Nečudo, že spotreba zelených cyklodresov je na Slovensku vyššia, ako v iných krajinách.  

Program takmer každé popoludnie

Hneď prvá sobotňajšia etapa v La Manche skončí na pláži Utah Beach Saint-Marie-du-Mont, jednej z pláží použitých pre vylodenie spojencov počas D-day v druhej svetovej vojne. Cyklistická vojna sa začne zostra, prvá etapa je vhodná pre šprintérov. Peter Sagan teda bude v hre o etapové víťazstvo od začiatku. 

Tour má 21 pokračovaní a len dva dni voľna. Na Champs Elyséés v Paríži prifrčia vyšťavení bicyklisti 24. júla. Viete, čo to znamená. Dvadsať jeden popoludní pri televíznej obrazovke. Okrem toho, že sa pri počúvaní výkladu komentátorov dostanete do športu ako nikdy predtým - predsa len, o niečom musia točiť komentátori trojhodinového prenosu - spoznáte Francúzsko ako z helikoptéry. Tej, ktorá sprevádza pelotón na cestách krajiny, pre ktoru je Tour najlepším letným marketingom pre cestovný ruch. 

Bude zelený? Vyhrá etapu? Vyvedie niečo? 

Otáznikov, na ktoré budeme dostávať odpovede, je viac. Tri najdôležtejšie sú v medzititulku. Bude zelený? (Áno). Vyhrá etapu? (Pravdepodobne). Vyvedie niečo? (Takmer určite). Nebol by Sagan Saganom, keby si svoj zelený dres neustrážil. Je najväčším favoritom disciplíny, má rešpekt, aký má medzi dvoma stovkami jazdcov máloktorý z nich. 

Či vyhrá etapu nevedno. Môže, nemusí. Šprintérov je dosť, Saganov Tinkoff bude mať aj iné starosti, ako rozbiehať šprinty pre Petra. Contador pôjde na celkové prvenstvo, jeho ochrana v etapách, ktoré nebudú pre vrchárov, bude rovnakou prioritou, ako etapová kytica. 

A či niečo vyparatí? Stavme sa, že hej. Nebol by to predsa Sagan. Aj preto je Saganiáda slovenským národným športom číslo dva a pol. 

Na kone! Pardón, na bicykle! 

Leto, Tour a Sagan v nej dáva krásnu príležitosť nesedieť celé dni doma, ale posadiť svoj zadok na sedadlo bicykla. No a čo, že bude zo začiatku nováčikov bolieť? Inšpirujte sa napríklad firemnou bicyklovačkou, akú predviedli dámy a páni zo Softipu. Dvadsať päť kilometrov presne naplnilo otrepanú frázičku Čo ťa nezabije, to ťa posilní. Všetci prežili, utužili svaly a medziľudské vzťahy a ešte si aj porobili parádne selfíčka. Ako Martin Vlčko, ktorý sa spolu so 70 priateľmi a priaznivcami Softipu zúčastnil 3. ročníka Softip cyklo 25 Tour.

Tak šup, šup, Saganiáda je v televízore aj tak len pár hodín denne. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

Napíš komentár