Euroligové Tréneroviny: Nové kádre, staré možnosti

30.06.2016 / Richard Hanzlik
Trenčín (vľavo), Slovan (vpravo) a Trnava (štadión) sú reprezentované na fotografii. Už len Myjava a výpočet eurozástupcov bude kompletný. (photo: SITA/Ivan Kopčáni)

Trenčín (vľavo), Slovan (vpravo) a Trnava (štadión) sú reprezentované na fotografii. Už len Myjava a výpočet eurozástupcov bude kompletný. / (photo: SITA/Ivan Kopčáni)

Vitajte po prestávke vo Fortuna lige. Resp. v jej predkolách, ktoré zväčša nazývame európske leto. Také René mládenca ňehodi a neskúsenosťi to sú väčšinou. Keďže nejavíme záujem opustiť Európsku úniu, máme 4 mužstva štartujúce v predkolách EL a LM. Majster si to rozdá o šancu dostať na účet svojho majiteľa peniaze za účinkovanie v Lige majstrov, zvyšok sa prediera do Európskej ligy.

Jej prvé predkolá sa nielen že neoplácajú, ale zväčša sa v nich hráči poserú, unavia a prvé ligové kolá podľa toho aj vyzerajú. Lebo aj keď sa hovorí, že lepšie je hrať zápasy ako trénovať, tak keď príde isté k istému, kádre sú úzke ako pery Silvie Kucherenko pred hromadným náletom ukrajinských včiel.

A ešte jedna vec je super na týchto zápasoch. Ak sa mužstvu podarí postup, dva, tak sa začne obhliadať po posile, ktorá jeho mužstvo naozaj vhodne doplní do nasledujúcich ťažkých bojov. To sú hráči typu Tomáš Oravec o ktorých viete, že vám nepomôžu, ale aj tak to skúsite.

Tento rok všetci nenávidíme držíme palce týmto našim zástupcom: AS Trenčín, ŠK Slovan, Spartak Myjava, Spartak Trnava. Takže západné Slovensko.

AS Trenčín - Olympija Ľubľana

Druhé predkolo Ligy majstrov je tradične štartovací bod pre každého nášho majstra. Súper je tentokrát o triedu milosrdnejší, aj keď tiež sa skrýva za ženským menom, ako minuloročná Steauaua. A to, ako vieme, je vždy nevyspytateľné. Majster sa po oslavách zbavil Gubu, Schetta, Maierhoffera a Koolwijka, vo vzduchu visí predaj Bera s Van Kesselom. Len La Ling musí urobiť miesto na účte, aby sa vošli miláškovia. Na ich miesto sa už teraz teší kanonier z druhej, ako inak holandskej ligy, Ronald Janga. Samozrejme, že v kádri nájdete aj nový sortiment, ktorý o dva roky klubu zarobí na kávičku.

Táto partička by mala prejsť cez majstra Slovinska, ktorého pred 2 rokmi vyprášila aj Žilina. Slávny názov súpera trochu zavádza, keďže mužstvo len prebralo názov slávneho klubu, ktorý skrachoval a zanikol. Inak vznikli až v roku 2005 ešte ako NK Bežigrad, raketovo vystúpali z piatej ligy do prvej a cestou sa premenovali na spomínanú Olympiju. Samozrejme si nechali logo s rokom založenia 1911, aby sa nepovedalo. Borčice? Niekto?

Nech je ako chce, cez tento, ako sa hovorí projekt, musí ísť Trenčín ďalej aj keby sa malo hrať v športovej hale traja na troch.

ŠK Slovan Bratislava  - FK Partizani Tirana

Slovan hľadá ten správny smer, ktorým sa vydať. Angažovanie trénera Papa a príchod hráčov typu Scott nevyzeralo ako najlepšia voľba. Napriek tomu šedivý boss lavičky na Pasienkoch zostal aj cez leto. A rozhodol sa, že mladý Kmotrík musí doviezť plný autobus Holanďanov. Čo cez leto nebolo ťažké, keďže všetci boli doma a pozerali EURO. Stačí ich nalákať na koláčiky a prídu sami.

Holandskú cestu som už niekde videl, len si neviem spomenúť, ktorý klub s tým dvakrát po sebe vyhral titul. Priviezli aj Schetta, keďže ten svoj vodičák tak skoro neuvidí. Ivanov syn dotiahol aj obrancu Ajaxu Amsterdam, Rubena, krídelníka de Sa, a ďalšieho obrancu Burnetta. V pokračovaní článku si povieme, ktorého odchovanca Ajaxu klub nepriviedol. Z Kuvajtu sa do klubu vrátil Soumah, neistá je budúcnosť Vitteka, naisto v belasom drese nikto neuvidí Milinkoviča, Crnkiča, Simovič, Podaného alebo Gonzaleza. Black Friday jak sa patrí.

Partizan Tirana je v Albánsku pojem. Rovnako ako mafia, napríklad. Klub síce vyhral domácu ligu 15-krát, ale posledná výhra sa datuje do doby, kedy Silvia Lakatošová bola najkrajšou ženou tejto krajiny. Ľahko je byť generálom po boji, pretože prvý zápas už Slovan dokázal vonku remizovať bez gólov a ak to v odvete neposekazí, postup ďalej by si malo užiť vypredané hľadisko v Senici.

Lebo ako všetci vieme, budeme precedovať Európe a tak aj trávnik na Pasienkoch dostane novú tvár.

FC Spartak Myjava - Admira Wacker

Prvá účast Myjavy v Európe prinesie konfrontáciu s predmestím Viedne. Nie, nie je to Slovan. Admira Wacker, kedysi nazývaná Admira Wien pôsobiaca na okraji mesta, v ktorom komisár Rex tlačil do tlamy salámové žemle, skončila v uplynulom ročníku na peknom štvrtom mieste.

Myjava sa na prvý zápas tešila tak, že Hrnčára poslala do Ružomberka, priniesla si Radványiho, ktorý chce hrať s mužstvom futbal. To je dobre, chalanom a divákom by sa to mohlo páčiť, už si za tých pár rokov na tento šport zvykli. Klub je známy tým, že si rád drží kostru mužstva a inak tomu nie je ani teraz. Nečakajte veľké odchody a príchody. Prišiel Vladimír Kúkoľ a Pavlík s Mehremičom zo Senice. Niekedy mám pocit, že si tieto kluby menia hráčov prostredníctvom medzimestskej autobusovej linky.

Rakúska Bundesliga hovorí bežnému človeku asi toľko, ako Merčiakovi minúta ticha a preto je ťažko odhadnúť, ako slabý bude súper Myjavy. Štvrté miesto za Salzburgom, Rapidom a Austriou by mohlo byť niečo, ako tretie miesto na Slovensku. Takže čakajme nečakané, nečakajme očakávané. Postúpiť môže hocikto, rozhodovať bude rozhodca a kúsok šťastia.

A ja pre dobro kolegu Ferianca dúfam, že postúpia pásikaví, aby potom predali Pekára do Trnavy.

FC Spartak Trnava - FC Hibernians

Jedno s navyše a zo škótskeho mužstva sa vykľula Malta. Obľúbená destinácia pracujúcich Slovákov. Repete zápasu spred dvoch rokov, v ktorom sa radoval Spartak.

Trnava sa pred sezónou viac oslabila ako posilnila. Podržala síce Godála, získala Čogleya, Pauknera a Hladíka, do Áčka posunula Deketa, ale posledné zbohom klubu dal Baéz, Cléber, Depetris, Kamenár, Nikolič a Tóth. Kariéru po pol roku v Trnave ukončil Robo Jež, ktorý ide v šlapajách Labanta s Michalíkom. Novou neznámou je útočník z Pobrežia Drogboviny Privat Yao.

Namiesto Viktora Blažeka si titul športového menedžéra pred meno uvádza Pavel Hoftych. Dobre, že sa nepresunul bližšie k ihrisku, pretože škaredší futbal som v Trnave nevidel, ani keď som doma pozeral Čechov na EURE. Mirovi Karhanovi bude pomáhať bývalý Ševelov asistent Ivan Vrabec, čo môže byť len dobre. Fanúšik Trnavy sa na prichádzajúcu sezónu pozerá veľmi pesimisticky, keďže aj tento rok sa mužstvo prebuduje, aby sa o rok mohlo zase.

Ale možno sa Paukner prestrieľa k titulu kráľa strelcov, v EL sa dostaneme do skupiny, nakúpime talentovaných futbalistov a vo finále vo Švédskej Solne pretrhneme víťaznú sériu FC Sevilla.

Richard Hanzlik

Richard Hanzlik

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár