Sliepka, alebo vajce? Messi, alebo Ronaldo?

01.07.2016 / Richard Hanzlik
Ktorého máte radi vy? (photo: SITA/AP Photo/Valeriano Di Domenico)

Ktorého máte radi vy? / (photo: SITA/AP Photo/Valeriano Di Domenico)

LM 10, alebo CR7? Večná dilema, ktorá nikdy nenájde spravodlivé rozhodnutie. Tak, ako otázka, či bol lepší Maradona, alebo Pelé. Každá futbalová epocha by si zaslúžila, aby v nej pôsobili dvaja hráči svetovej extratriedy. Buďme preto radi, že žijeme v časoch, kedy sa po zelených pažitiach preháňajú títo dvaja futbaloví velikáni. Odkedy sa trofej pre najlepšieho svetového futbalistu nazýva FIFA Ballon d´Or, nemala iného majiteľa. A to už je 6 rokov. Leo ich má 4, Cris 2. K tomu každý z nich raz pomojkal aj predchodcu tohto ocenenia, FIFA World Player of the Year. Futbal, ani Marcel Merčiak, vo svojej histórii neevidujú takúto dominanciu dvoch hráčov. Dokonca aj božský Zizou si ju musel deliť s Rivaldom, Figom a Ronaldom. Taká vyrovnaná bola svetová extratrieda. Od nástupu tohto dua to neplatí. Rekordy postavili na hlavu a idú si svoju ligu. Bez prestávky. Pritom každý je iný.

Génius v slzách

Nepremenená penalta vo finále Copa America proti Chile znamenala už štvrté finálové zlyhanie v drese Argentíny. Ihneď po zápase zaplavili svet jeho slzy a vyhlásenie o ukončení reprezentačnej kariéry. Nie je mu to súdené, myslel si a radšej to vzdal. Nechápal nikto, ale ako raz povedal Rišo Lintner, nikto nebol tak sklamaný, ako práve on. Prekvapivo zarastený chlapík rozosmútil celú svoju krajinu. Ani nie tak prehrou vo finále, ako faktom, že by už v najcennejšom drese nikdy nemal nastúpiť. V drese Barcelony futbalový Boh, ktorý vyhral všetko, čo sa dalo a dosiahol všetky rekordy, ktoré pred ním ležali. V drese Albicelestes mu dopriate nie je. A on vie, že všetky oči sa upierajú naňho. Je to práve on, kto má do krajiny priviesť titul majstrov sveta. Prvý od roku 1986. Prvý po Maradonovi. Aby sa o ďalších 20 rokov mohlo hovoriť o prvom titule po Messim. Nevyšlo to ani na Mundiale v Brazílii pred dvoma rokmi. Bol tak blízko. Jediné, čo pre krajinu získal, tak bolo zlato z Olympiády v Pekingu v roku 2008. A to je málo, ak si kladiete tie najvyššie ciele a voláte sa Leo Messi.

Samopal bez nábojov

Beží 79.minúta zápasu skupinovej fázy EURO 2016 vo Francúzsku. Rakúsko s Portugalskom hrá nerozhodne, Selecao dobíja bránku svojho súpera. Faul na Ronalda, loptu si stavia samotný Cristiano a trafia žrď. Zápas končí bez gólov a on okrem penalty nepremenil ďalší diapazón šancí. Plače iba on, polovica sveta je z výsledku rozčarovaná, tá druhá sa škodoradostne smeje. Oni ešte nevedia, že nepotrvá dlho a ich idol zlyhá tiež. Ronaldo na klubovej úrovni vyhral, čo sa dalo, ale v reprezentačnom drese to má ťažké. Portugalsko už akosi tradične má v kádri jedného, maximálne dvoch hráčov, ktorí znesú prísne kritéria. Figo s Ruiom Costom, Decom a spol, zvaní aj zlatá generácia zlyhali na domácom turnaji a teraz má káru ťahať Cristiano. To jediné, čo mu v kariére chýba, ho s Messim spája. Úspech na reprezentačnej úrovni. Ale je  to ťažké, ak máte po svojom boku o dve-tri triedy slabších hráčov. Napriek tomu je jeho hlad po úspechu priam neuveriteľný. A to viac si svet všimne každé jeho zaváhanie.

Autista Messi 

Rozdiel medzi nimi by sa dal zhrnúť do jednej vety. Ako Messi sa človek musí narodiť, Ronaldom sa pri troche šťastia môže stať každý z nás. To, čo oddeľuje Messiho od celého sveta je jeho autizmus. A to bez urážky. Aspergerov syndróm, ktorý mu ako mladému diagnostikovali predstavuje jemnú formu autizmu. Leova genialita pramení z vysokej formy tohto syndrómu, čo mu umožňuje riešiť situácie, ktoré ostatní hráči vidia ako neriešiteľné. Spomeňte si na to, keď najbližšie vykľučkuje z obkľúčenia piatich obrancov a zasunie loptu za brankára s takou ľahkosťou, akoby práve vytiahol šunku zo zadnej poličky v chladničke. V tých chvíľach akoby sa jeho svet spomalil a on mal dostatok času rozanalyzovať všetky možné riešenia. Toto sú vlastnosti, ktoré môžete pilovať poctivým tréningom, ale nikdy nedosiahnete jeho úroveň. Keď k svojmu talentu pridal aj futbalovú profesionalitu, prestal piť obľúbenú colu a začal sa prísne stravovať, bol nezastaviteľný2. Radí sa medzi ďalších géniov s rovnakou poruchou, ako napríklad Isaac Newton a Albert Einstein. Tak ako oni, ani Messi nepotrebuje byť celebritou. Chce byť len najlepší v tom, čo robí a prekonávať svoje limity. Ak prehrá, smúti viac ako jeho spoluhráči, ale nedáva to najavo tak okato, ako jeho veľký rival.

Vs. Plačko Ronaldo

Ten si svoj úspech doslova vydrel. Samozrejme, bolo potrebné sa narodiť s nesporným futbalovým talentom, ale spôsob, akým sa Ronaldo venuje futbalu je vzorom pre všetkých športovcov na svete. Takmer každý futbalista narodený južne od Milána sa rodí so zabudovanou loptovou technikou na úrovni trikrát prevyšujúcej priemer. K tomu však často prichádza maňana a z veľkého futbalového talentu sa stane Quaresma, Nani, Adriano, alebo Pato. Cristiano neúspech nepripustil. Ako čerstvá posila Man United zaujal svojou technikou a schopnosťou strieľať góly. Veľa gólov. Teda, vtedy sme ti to všetci mysleli. Po príchode do Realu Madrid postavil svoje vtedajšie rekordy do úlohy štatistov. Cristiano ako hráč sa zmenil. Na rozdiel od Messiho sa Cristiano pomaly presúva z krídla viac k hrotu. Môže to byť aj vekom, ale stala sa z neho primárne mašina na góly. Ľavá, pravá, hlava, je mu to jedno. S Messim by sme ho však neporovnávali, ak by nebolo jeho profesionálneho prístupu k futbalu. Nekonečné hodiny na ihrisku, v posilňovni a regenerácia po každom zápase z neho robia multifunkčný futbalový robot. Miluje úspech, nenávidí prehry a keď nedostane prihrávku, má v očiach slzy. Tak veľmi chce vyhrať, až to niekedy pôsobí detinsky. Pridajte si k tomu imidž celebrity a pre ľudí je ľahké začať ho nenávidieť. On však chce byť len najlepší v tom, čo robí za každých okolností. Ak nás za 50 rokov nahradia roboty, my budeme pripravení, pretože jeden z nich patril medzi najlepších futbalistov na svete. A ak sa splní mokrý sen Ridleyho Scotta a Zem prepadnú mimozemšťania, povieme si to isté.

Vzory pre spoločnosť

Nie každý sa narodí ako Messi, alebo Ronaldo. Svet by bol naozaj nudné miesto, ak by sme tu mali len géniov, prípadne perfekcionistov. Ale vyskúšať by sme to mohli. Mať tú nezlomnú túžbu byť najlepším v tom, čo robím a dať do toho všetko. Nikdy si nepovedať, že to nezvládnem a po neúspechu sa nevzdám A je jedno, čo robím. Alebo sa skúste na veci pozerať inak. Predstavte si, že ste Messi a musíte sa dostať z bodu A do bodu B, ale po ceste, o ktorej by aj Jeremy Clarkson povedal, že to po nej nepôjde. Skúste nájsť iné riešenie a možno aj vás bude svet považovať za géniov. Jednoduché riešenia totiž už hľadá zvyšných 6 miliárd obyvateľov planéty. Messi s Ronaldom sú iní. Sú najlepší.

Richard Hanzlik

Richard Hanzlik

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár