Leonardo Bonucci, nenápadná hviezda

05.07.2016 / Richard Hanzlik
Leonardo Bonucci. (photo: SITA/AP Photo/Thanassis Stavrakis)

Leonardo Bonucci. / (photo: SITA/AP Photo/Thanassis Stavrakis)

Keď v roku 2006 získal taliansky obranný gladiátor Fabio Cannavaro ocenenie FIFA World Player of the Year, stal sa len druhým obrancom v histórii ocenenia. Pred ním to dokázal v roku 1991 Lothar Matthäus. Cannavaro priviedol svoje mužstvo k senzačnému titulu majstrov sveta v Nemecku. Senzačnému hlavne preto, že krajinou v tých rokoch otriasla aféra Calciopoli, týkajúca sa najmä vtedajšieho Fabiovho klubu, Juventusu Turín. Talianov to zomklo a vo finále si poradili aj so Zidanovým Francúzskom. Áno, to bolo to finále, v ktorom Zizou ukončil kariéru hlavičkou do Materazziho. Po šampionáte 33-ročný Talian a tiež držiteľ Zlatej lopty prestúpil do Realu Madrid. Tentokrát sa Italia z titulu radovať nebude, napriek tomu si celý svet bude pamätať výkony jedného z jej členov.  

Futbalový turista

Obrana squadry azzura je už dlhšie postavená na zadákoch starej dámy. Gigiho v bráne kryje trio Chiellini, Barzagli, Bonucci. Conteho perfektný systém 3-5-2 kombinovaný v prípade potreby s 5-3-2 pôsobí ako nepriestupná hradba. Na to, aby vám tento systém fungoval najmä pri výstavbe útoku, potrebujete stopérov schopných robiť viac, ako len hlavičkovať a zrážať sa. A od toho je v strede Leonardo Bonucci. Futbalový elegán s perfektnou rozohrávkou.

Bonucciho kariéra začala v jeho rodnom Viterbese, odkiaľ ho do svojej primavery stiahol Inter Miláno. Nasledovali hosťovania a kšefty s vlastníckymi právami, vďaka čomu sa mladý obranca rozohrával v Trevise, ktoré ho aj kúpilo, aby ho zase ten istý Inter mohol vykúpiť naspäť a nechať v Trevise na ďalšom hosťovaní. Z tohto by sa pri platení daní nevymotal ani Jozef Mihál.

Aby toho cestovania nebolo málo, Treviso ho pustilo na hosťovanie do Pisy. Leto roku 2009 bolo pre Leonarda naozaj zaujímavé. 1. júla ho Inter predal do Janova v rámci kompenzácie za Milita s Mottom, aby o deň neskôr z Janova prestúpil do Bari. Tam si zahral v obrane s ďalším exilantom Andreom Ranocchiom a ak by som povedal, že sa im darilo, klamal by som. Oni totiž v obyčajnom Bari vytvorili druhú najlepšiu obranu Serie A. Až do momentu zranenia Andreu Ranocchiu.

Neviem, kde sa do tohto obchodu s bielym futbalovým mäsom zamotala Sienna, ale pravda je taká, že pri prestupe do Juventusu vlastnila 50 % práv na hráča, takže si prišla na necelých 8 melónov.

Stavebný kameň, ktorý zmenil herný systém

Prísť do Juventusu v pozícii obrancu, to je ako po Gottovi spievať, alebo po Borisovi platiť frajerke životný štandard. Nezvládne to každý. Prvá sezóna nebola to pravé orechové, ale potom mužstvo prebral Antonio Conte. Ten dovtedy preferoval systém 4-4-2 a dvaja strední obrancovia sa volali Barzagli a Chiellini. Bonucciho hra ale Conteho tak nadchla, že svoj herný systém okamžite zmenil na 3-5-2 so zadnou trojicou BBC a dvoma krídlami, ktoré suplovali rolu krajných obrancov. Bonucci zastával úlohu kreatívneho prvku obrannej formácie.

BBC sa stalo jednou z najlepších obrán sveta a ak si k tomu pridáme Conteho taktickú genialitu, boli možno aj najlepší. Päť po sebe nasledujúcich titulov majstra krajiny nech je toho dôkazom.

V reprezentácii Talianska začínal pod Marcellom Lippim, ale na Majstrovstvách sveta 2010 zostal v pozícii nevyužitého náhradníka. O dva roky neskôr už patril do základnej zostavy Prandelliho tímu počas celej cesty do finále EURA, v ktorom squadra podľahla Španielom 0:4. Pred dvoma rokmi cestoval aj do Brazílie, aby ďalšie Majstrovstvá sveta presedel na lavičke. Po nástupe Conteho k reprezentačnému kormidlu už ale nebolo pochýb o jeho pozícii v mužstve.

V prvom zápase prebiehajúceho šampionátu pripravil krásnym pasom gól Giaccherinimu a v osemfinálovej odvete udržala obrana pod jeho vedením čisté konto proti Španielom. Bonucci dostal ocenenie pre hráča zápasu. V poslednom zápase proti Nemecku premenil pokutový kop, ktorý zápas poslal do predĺženia a vtipných pokutových kopov, ktoré znamenali pre Taliansko koniec na šampionáte. Napriek tomu, že malo vo svojom mužstve jedného z najlepších hráčov EURA.

Bonucci má však smolu, že žije v dobe Messiho s Ronaldom, a tak Cannavarov úspech len s ťažkosťou zopakuje.

Guardiola, Conte a Ventura

Bonucci patrí medzi najlepších obrancov sveta a popredné mužstvá by dali čokoľvek za to, aby získali jeho podpis. Hovorí sa o Contem, ktorý ho pozná najlepšie a do novej Chelsea by sa mu veľmi hodil. Zbožňuje ho aj Guardiola, ktorý s obranou City musí niečo urobiť, ak chce vybudovať úspešné mužstvo. Pep dokonca po remíze v Turíne vyhlásil, že Bonucci je jedným z jeho najobľúbenejších hráčov. Slová, ktoré by pri srdci zahriali aj mňa. Ale tomu sa netreba čudovať. Okrem vynikajúcej defenzívy sa Bonucci vyznačuje aj kvalitnou rozohrávkou, čo z neho robí ideálneho kandidáta do moderného mužstva. Takého, kde hra stopéra nespočíva len v prihrávkach do šírky, prípadne sťahujúcemu sa tvorcovi hry.

To, že Bonucci nemá problém vyslať 50-metrový pas za obranu súpera, presne na nohu útočníka, ste mohli vidieť v prvom zápase prebiehajúceho turnaja. Ale komu za to vďačí obranca, ktorý v začiatkoch svojej kariéry často chyboval a strácal v zápasoch koncentráciu? Pamätáte si ešte na jeho putovanie Talianskom? Bolo to práve v Bari, kde sa stretol s trénerom Giampierom Venturom. Ten sa nebál dať mladému obrancovi šancu. Ako sám Bonucci priznal, do Bari prišiel v stredu a už v nedeľu hral prvý zápas. Ventura mu dôveroval, ihneď hodil do vody a vychválil, čo dodalo Leonardovi dôveru, vďaka ktorej viac vyhľadával loptu a riskantné prihrávky. A to ho zdobí do dnešnej doby.

Ktovie, možno raz napodobní Cannavara a prinesie domov titul majstrov sveta. Stále má dostatok času, najmä ak zoberieme do úvahy, že stopéri dozrievajú po tridsiatke.

Richard Hanzlik

Richard Hanzlik

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár