Top EUROzápasy posledných 20 rokov, časť II.

06.07.2016 / Michal Mácsai a Miloš Kubalík
Jan Koller v epickom zápase Čechov proti Turecku v roku 2008. (photo: SITA/AP Photo/Niklas Larsson)

Jan Koller v epickom zápase Čechov proti Turecku v roku 2008. / (photo: SITA/AP Photo/Niklas Larsson)

EURO ročníky 1996 - 2012, teda tie, ktoré sú za posledných dvadsať rokov kompletne v análoch histórie, obsahovali priehrštie skvelých futbalových podívaní. Vybrali sme pre vás do dvojdielneho seriálu tie, ktoré považujeme za najviac zapamätateľné. Lebo nám najviac utkveli v pamäti, samozrejme.

Zhodnotiť ktorý je najlepší je nemožné, keďže sa nevieme zhodnúť ani na ideálnej jedenástke našej reprezentácie. Preto sme ich zoradili chronologicky a ich počet zaokrúhlili na desať. Prvých päť ste mohli kritizovať minulý týždeň. Dnes zatvárame desiatku druhou polovicou nášho výberu.

VI. Česko - Holandsko, 2004

Mnohí označujú tento zápas za The best of 2004. Nedá sa inak, než s nimi súhlasiť. Česi v každom zápase skupiny prehrávali ako prví, a tak aj v tomto ofenzívnom zápase plnom šancí a technických fines otvoril skóre tulipán Bouma. Keď v 19. minúte strelil druhý gól Ruuuuuud Van Nistelrooy, Česko vyzeralo na uterák. Lenže tím desaťročia zložený z hráčov ako Koller, Baroš, Šmicer, Čech, Nedvěd a Poborský vstal z mŕtvych.

Po asistencii Baroša znížil o tri minúty Koller a v 73. minúte vyrovnalo Česko po akcií najlepšej útočnej dvojice vtedajšej Európy – Koller, Baroš, 2:2. Dokonalý obrat po tvrdej strele a vyšachovaní „oranžovej“ obrany vsietil Vláďa Šmicer a bratři zvíťazili 3:2.

Poborský od radosti skákal ako zajačik. Bravó!

VII. Turecko - Česko, 2008

V našom rebríčku sa druhýkrát objavujú Česi, a nie naposledy aj Turci. Majú zrejme vlohy pre najzamotanejšie, najnapínavejšie a najkrajšie zápasy. Do tohto duelu vstupovali obe mužstvá s nožom na krku. Pre postup do štvrťfinále potrebovali uspieť jeden na úkor druhého. Česi doslova vleteli do zápasu a prvý gól bol otázkou času. Strelil ho kto iný, ako Honza Koller, nechytateľnou hlavičkou. Keď v 62. minúte zvýšil v sklze na 2:0 Plašil, o postupujúcom nebolo pochýb... Takmer.

Česi následne trafili žrď a ešte 15 minút pred koncom stále držali postupové karty v rukách. Prišla však turecká smršť. Znížil vždy bradatý Arda Turan a keď Petr Čech potvrdil svoju slabinu vo vybiehaní, pustil loptu priamo Nihatovi Kahvecimu na nohu a razom svietilo v 87. minúte 2:2. Horšie však malo ešte len prísť a to keď v 89. minúte nádhernou strelou otočil výsledok na 3:2 pre Turkov dvojgólový Nihat. V závere prišla ešte červená pre Demira, zápas to však už neovplyvnilo.

Noviny písali o fátalnom zlyhaní českých levov a poslednom zápase Brűcknera. Na mužstvo trénera Fatiha Terima čakalo Chorvátsko - ďalší zápas nášho výberu.

VIII. Chorvátsko – Turecko, 2008

Zápas ako sa patrí na tribúnach i na ihrisku. Chorváti prešli skupinou bez zaváhania, porazili dokonca Nemecko. Turci sa LTT (pozn. len-tak- tak) kvalifikovali. Všetko začal po centri Modriča Olič, aby z bezprostrednej blízkosti napálil tyč. Topal strelou z takmer 40 metrov vystrašil všetkých Chorvátov a len len netrafil do vinkla. Druhopolčasový nechytateľný priamy kop Srnu nadpozemsky vytlačil hrdina Rűstű. Inak, že vyzeral ako nejaký hrdlorez z rozprávok o Alibabovi? Ale chytať vedel, to sa musí nechať...

Infarktové stavy prišli však až v predĺžení. Po zlom vybehnutí Rűstűho a osi Srna-Modrič-Klasnič sa v 119. minúte dostali do vedenia Chorváti a spolu s trénerom Slavenom Biličom oslavovali postupový gól do semifinále Eura... Skoro, pretože nezabúdajte, že Turci sú Turci. A tak sa v 122. minúte predĺženia – inak nadstavenia nadstavenia, postaral o vyrovnanie Semih Sentűrk. To už Bilič nadával aj rozhodcovi. A viete ako, to už ste s psychikou dole – aj keď pred štyrmi minútami ste boli hore. Potom ste nervózni a tak sa stalo, že Chorváti penalty kopali viac vedľa brány ako na bránu a keďže Turci premieňali so zabijáckou presnosťou, klieniec do Chorvátskej rakvy zatĺkol penaltovým úspechom hrdina Rűstű.

Po druhýkrát teda Turci ušli hrobárovi z lopaty.

IX. Nemecko - Turecko, 2008

Dral sa do výberu aj zápas Francúzska s Holandskom, 4:1 pre tulipány, avšak zavážilo to, že to bol „len“ skupinový „mač“ a dostáva prednosť hetrik Turecka. Absolútne zaslúžení účastníci semifinále si to medzi sebou rozdali v Bazileji. Turci sa nebojácne pustili do „národnej jedenástky“ nemčúrov a Colin Kazim-Kazim Richards-Richards napálil do brvna Lehmannovej brány. Nemci si nedali povedať a tak Kazim trafil padáčikom druhé brvno v zápase a z dorážky popod Lehmanna, ktorý tancoval na čiare odzemok, poslal Turkov do vedenia Boral, 1:0. To už Nemcov ale prebralo a tak sa po Podolského centri rutinérsky presadil Basti vo svojich najlepších rokoch.

Zdramatizovať to chcel Lehmann, ktorý takmer pustil do brány center Altintopa z polovice ihriska. S blížiacim sa koncom sa zápas stupňoval. V 79. minúte si na Lahmov center nabehol Klose a keďže Rűstű si vybehol po zmrzlinu a párok, Nemci viedli 2:1. Štyri minúty pred koncom však Sabri učebnicovou technikou obohral Lahma, poslal prízemný center na Turka Sentűrka, a keďže Lehmann šiel k zemi ako po desiatom poldeci, bolo 2:2. Neuveriteľné, že Turci v treťom zápase po sebe vstali z popola a opäť dokázali vyrovnať stav v hodine dvanástej. Futbalová šťastena im však do tretice nápomocná nebola. Svoju chybu napravil práve Lahm, ktorý rutinérsky premenil svoju miliónpercentnú šancu na postup do finále. Dráma až dokonca a takýchto zápasov chceme čo najviac.

Jogi Lȍw si s pocitom dobre odvedenej práce mohol opäť mydliť ruky, či?

X. Španielsko – Taliansko, 2012

Finále posledného EURA a dvaja poslední majstri sveta v ňom. Finále, v ktorom jeden majster roztrhal druhého na kusy. Taliani vyradili v semifinále Nemcov a po nevydarených MS 2010, kde ich družina Vlada Weissa seniora poslala do..... domov predčasne, zažívali pokropenie živou vodou. Tiky-taking zažíval zlaté časy, rovnako zlatá bola generácia okolo Xaviho, Iniestu, či Cassilasa. Úplne zlomila turnajové mužstvo s centrálnym dispečerom Pirlom. Postupne sa presadili v prvom polčase Jordi Alba a po krásnej prihrávke Xaviho aj David Silva. Taliani sa zmohli na pár štandardiek, tiky-taka ako taká im však nerobila moc dobre. Skôr im spôsobovala bolehlav.

V druhom polčase navyše Bonucci zahral jasne rukou v území, kde si po novom hráči skrývajú tieto orgány za chrbty. Hlavný rozhodca asi ešte chcel zdramatizovať finále a mohlo tak aj byť, ak by Di Natale pochodil u Ikera. Ale nepochodil. Furiovci boli lepším tímom, čo v závere potvrdila striedajúca pusinka Fernando Goles a na 4:0 upravil Mata. Všetky štyri lopty teda ťahal zo siete Buffon.

Španieli ako prvý tím v histórii vyhrali tri veľké turnaje v rade.