Štyri charakteristiky štyroch semifinalistov

06.07.2016 / Martin Petro
Cristiano Ronaldo oslavuje remízu s Poľskom. (photo: SITA/AP Photo/Martin Meissner)

Cristiano Ronaldo oslavuje remízu s Poľskom. / (photo: SITA/AP Photo/Martin Meissner)

Videli sme 94 percent všetkých zápasov, turnaj sa počas nich zbavil dvadsiatich krajín. Skončila Doba Kešu, na ME ostali posledné štyri mužstvá a my si ich pred semifinálovým sitom rozmeníme na drobné aj so všetkými ich špecifikami.

Portugalsko

Čo ich dostalo do semifinále?

Mohli by sme škodoradostne napísať, že to bolo päť remíz v riadnom hracom čase a nikto by nemohol nič namietať, lebo je to pravda. Portugalsko naozaj nehrá v žiadnom beštiálnom režime, v ktorom by valcovalo protivníkov európskym brazilizmom. Má však Fernanda Santosa, ktorý sa snaží hrať futbal na výsledky, na čo si zvykol z lavičky Grécka.

Schopnosti tohto trénera sú však diskutabilné. Santos sám seba pasuje do pozície defenzívneho špecialistu, no Portugalsko pod ním dostalo lacný gól od Islandu, tri od Maďarska a inkasovalo aj najrýchlejší gól turnaja od Lewandowskeho. Takže čo ja viem?! Mám skôr pocit, že sú v semifinále najmä vďaka tomu, že sa na nich Chorváti zle zobudili. Futbal aspoň relatívne hodný svojho mena hrali až od 20-tej minúty proti Poľsku.

Čím si semifinále zaslúžili?

Dokázali vo svojich zápasoch štyrikrát vyrovnať. Tým sa na turnaji nemôže pochváliť nikto iný. Na rozdiel od niektorých futbalovejších tímov sú psychicky stabilní v ťažkých momentoch.

Čo nám na nich najviac vadí?

Z jedného hľadiska je to neprítomnosť sympatických somatotypov – sú to proste Portugalci, ktorým sa fandí iba ťažko. Jediným týmto elementom by mohol byť azda Renato, ale ten sa dostal do základu až v poslednom zápase, aj keď je o triedu lepší od zvyšku záložníkov.

Z futbalového hľadiska je to očipáliaci štýl hry. Tréner Santos používa Ronalda, technicky najlepšie vybaveného hráča v Európe, na zbieranie dlhých nákopov. Cristiano je podráždený, lebo dostal rolu portugalského Jana Kollera. Koho by to bavilo? No schválne, koľkokrát ste ho videli ťahať loptu čelom k bráne po svojej tradičnej ľavej čiare?

Ich šance na titul?

Z desiatich takýchto Final Four by sa mali dostať do šiestich finále a maximálne dvakrát ho vyhrať.

Wales

Čo ich dostalo do semifinále?

Netradičná a na mieru šitá organizácia hry. Wales hrá s piatimi obrancami, z ktorých dvaja krajní plnia úlohy wingerov. Veľmi nenápadne preto dominujú postranným čiaram a nie je náhoda, že s Belgickom dali všetky tri góly po centroch.

Wales má svoje špecifické zbrane; nie je ich veľa, no vie udávať tempo zápasu tak, aby maximálne vynikli. Je to zásluha trénera Colemana, ktorý je pre tím ešte dôležitejší ako Gareth Bale. Ak neveríte, prehrajte si znovu zápas s Belgickom. Najväčší rozdiel v zápase neurobili mená na ihrisku, ale muži v kravate.

Čím si semifinále zaslúžili?

Každý element waleského mužstva odvádza všetko pre kolektív a je v tejto činnosti neskutočne pozitívny. V tomto smere sa im nemôže rovnať žiadny iný semifinalista (ani Nemci) a z ostatných mužstiev toto dokázal iba Island.

Čo nám na nich najviac vadí?

Že sme na ich mieste mohli/chceli/snívali byť my.

Ich šance na titul?

Z desiatich takýchto Final Four by sa mali dostať do štyroch finále a vyhrať by mohli zhruba jedno.

Nemecko

Čo ich dostalo do semifinále?

To, že sú to Nemci – to najturnajovejšie mužstvo pod Slnkom. Väčšinu svojich hráčov majú v priemernej, ba až podpriemernej forme. Impotentnejších hrotových útočníkov mali na turnaji hádam už iba Slováci. No súper sa proti nim prvýkrát presadil až po šiestich hodinách futbalu a aj to iba z penalty.

Čím si semifinále zaslúžili?

Ukázali, podobne ako Portugalci, obrovskú psychickú odolnosť. No Nemci ukázali takú tú nemeckejšiu odolonosť. Traja hráči (obrancovia), ktorí sa pôvodne do rozstrelu nemali vôbec zapojiť, museli premeniť penaltu s nožom na krku. A všetci s veľkým prehľadom dali.

Čo nám na nich najviac vadí?

Že keď sa Nemecko dostane do jedenástkového rozstrelu, chýba tomu dráma, pretože je dopredu jasné, kto ide ďalej.

No a potom ešte fajnšmekerský zlozvyk Yogiho Löwa.

Ich šance na titul?

Z desiatich takýchto Final Four by sa mali dostať do piatich finále a štyri potom aj vyhrať.

Francúzsko

Čo ich dostalo do semifinále?

Že ešte nenarazili na poriadneho protivníka. S posledným organizovanejším súperom sa stretli ešte v skupine a spomeňte si na tie problémy. Írsko im mohlo spôsobiť ešte väčšie, no prepálili úvod a priskoro im došli sily. Island bol po historickom výsledku s Anglickom emočne vyčerpaný a nekládol odpor. 

Čím si semifinále zaslúžili?

Že každou ďalšou šancou zvyšujú svoju efektivitu. Trojlístok Griezmann-Giroud-Payet získal na pohodlnej ceste turnajom strelecké momentum. Táto pohoda im môže výrazne pomôcť pri prvej vážnej prekážke a rovnako tak im môže zlomiť väzy.

Čo nám na nich najviac vadí?

Že tréner Deschamps ešte stále nevie, čo s tými menami, ktoré má v nominácií, vlastne hrať. Celé je to síce emočne bohaté, motivované, inšpiratívne, ale až príliš improvizované, nesúrodé a na náhodu.

Ich šance na titul?

Z desiatich takýchto Final Four by sa mali dostať do piatich finále, ale tam sú schopní vyhrať iba tri.

Martin Petro

Martin Petro

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár