Málokto si uvedomuje, čo dokázal Federer

07.07.2016 / Štefan Cebro
Roger Federer. (photo: SITA/AP Photo/Ben Curtis)

Roger Federer. / (photo: SITA/AP Photo/Ben Curtis)

Sú momenty, ktoré si chcete zapamätať, aby ste vedeli povedať, čo ste robili, keď sa stali. Jedným z nich bol včerajší wimbledonský zápas Rogera Federera s Marinom Čiličom.

Možno si poviete, že bol jedným z mnohých, veď to bolo len štvrťfinále grandslamu, ktoré hral Federer už neuveriteľný štyridsiaty ôsmy raz v kariére! Treba si však uvedomiť, čo RF dokázal a ako to dokázal. Otočiť mesiac pred 35. narodeninami zápas, v ktorom prehrávate 0:2 na sety a ešte musíte čeliť trom mečbalom, nie je schopný ktokoľvek. Pritom Federer nehral vôbec vydarený zápas. Jeho údery boli často krátke, z bekhendu sa často nevedel trafiť tak, aby zatlačil Chorváta a prvé podanie mal na úrovni 63 percent, čo mu inokedy proti silným súperom už nestačí.

Skvelá obrana!

Šampióna ako je Roger však nesmiete za žiadnych okolností podceniť. Jeho srdce je stále nabité entuziazmom a chuťou všetkým dokázať, že stále má na ešte jeden vysnívaný grandslam. Kľúčom jeho výhry bola skvelá obrana a odolnosť v kľúčových momentoch. Pritom sa dostal do situácií, keď musel rozhodujúce body - aj mečbaly súpera - odvracať po druhom podaní, respektíve z hlbokej defenzívy. Švajčiar sa však z nej dokázal vyhrabať.

Nielen, že zahral výborných 63 víťazných úderov, ale k tomu pridal len 24 nevynútených chýb. V obidvoch ukazovateľoch predčil o sedem rokov mladšieho chorvátskeho súpera. Preto sa prebojoval do svojho jedenásteho wimbledonského semifinále. Je až neuveriteľné, že podobne ďaleko bol aj na začiatku roka na Australian Open. K tomu treba pripočítať veľké problémy s chrbtom, ktoré ho vyradili z Roland Garros.

Je starý, je pomalší, hrá miestami defenzívnejšie a potrebuje kratšie výmeny. Stále to je však v prvom rade Roger Federer. Najtalentovanejší tenista všetkých čias, ktorý vyhral Wimbledon sedemkrát. Preto nemusí byť utópiou, že dobije aj vysnívaný ôsmy titul, ktorý by znamenal 18. triumf na turnajoch veľkej štvorky.

Skvelé je, že aj v tak vysokom tenisovom veku, porovnateľnom už takmer aj s Jaromírom Jágrom v hokeji, dokáže Fedex stále prekvapiť. Bez preháňania môžeme povedať, že víťazstvo nad Čiličom po setoch 6:7, 4:6, 6:3, 7:6 a 6:3 je jedno z najväčších vo Švajčiarovej kariére. Tiež treba pripomenúť, že naposledy, keď dvakrát otáčal z 0:2 na sety na grandslame, neskôr turnaje vyhral.

Centrálny kurt je najmä jeho

Na centrálnom kurte v All England Clube sa Roger cíti výnimočnejšie, ako kdekoľvek inde. Priemerne dá v každom sete 16 víťazných úderov a len sedem nevynútených chýb. Podobnú štatistiku nemá na žiadnom inom kurte na svete. 

Federer 307. grandslamovým víťazstvom prekonal rekord Martiny Navrátilovej. Pridajme fakt, že len tretíkrát v kariére dokázal na jednom zo štyroch najväčších turnajov roka vyhrať zápas, keď čelil mečbalu! Víťazstvo pritom neprišlo len tak nad hocikým.

Čiličovi vrátil prehru z roku 2014, kedy ho chorvátsky tenista zastavil skvelým výkonom v semifinále US Open a sám nakoniec newyorský turnaj vyhral. Okrem toho z predošlých 51 zápasov na grandslamových turnajoch, v ktorých viedol Čilič 2:0 na sety, neprehral ani jediný!

Ďalšou prekážkou pre Bazilejčana je Milos Raonic, ktorý hrá veľmi solídny tenis. Federer však vie na Kanaďana zahrať. Má s ním zápasové skóre 9:2, pričom vyhral oba súboje na grandslame. Vo Wimbledone triumfoval v roku 2014 jednoznačne.

Murrray si musí vlaňajšok pamätať

Samotný Federer povedal, že sa pri troch víťazných setoch proti Čiličovi cítil výborne, čo mu dodalo značné sebavedomie.

Favoritom číslo jedna na celkový triumf ostáva stále jednoznačne Andy Murray, ale aj on je len človek, ktorý robí chyby. S Tsongom musel zachraňovať zápas v piatom sete a to sa nemusíme rozprávať o prvom sete, ktorý vyhral Škót o chlp v nose, v tajbrejku. Treba aj pripomenúť excelentný výkon Federera proti Murraymu v minuloročnom semifinále Wimbledonu.

Ak sa dostane Švajčiar tretíkrát po sebe v Londýne do finále, triumf nebude taký vzdialený ako si jeho kritici myslia.

Štefan Cebro

Štefan Cebro

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár