Trofej je v správnych rukách

11.07.2016 / Richard Hanzlik
CR7 a Quaresma a Pohár a Konfetti a Úsmevy a Víťazi. (photo: SITA/ AP Photo/Thanassis Stavrakis)

CR7 a Quaresma a Pohár a Konfetti a Úsmevy a Víťazi. / (photo: SITA/ AP Photo/Thanassis Stavrakis)

EURO za nami, už nikdy nebudeme musieť dobrovoľne počúvať hit od Davida Guettu a tú reklamu, kde sa v Paríži ľudia fotia a zdieľajú radosť z futbalu. Kto včera vydržal nezaspať, videl naživo radosť Portugalska. Prekvapenie pre domácich, ktorí si už mädlili ruky na celkový triumf. A podľa reakcií na internete, aj ďalší dôvod na hejtíky. A to necelé dve hodiny predtým ľutovali zraneného Ronalda, ktorý nakoniec svoje mužstvo dokoučoval k víťazstvu, ktoré možno zaváži pri ďalšej Zlatej lopte FIFA. Predsalen, vyhrať v jednom roku EURO a Ligu majstrov, to už je argument. Ale o to nejde.

Kto si zaslúžil vyhrať?

Nový formát EURA dal šancu takmer celému starému kontinentu, aby sa predstavil vo Francúzsku. Videli sme tak sympatický gejzír z Islandu, Maďarské Horthyho povstanie v teplákoch, ale aj senzačne tretí Gareth Wales. Sklamali Česi, Turci, Rusi, alebo neškodní Švédi.

Bolo na turnaji mužstvo, ktoré by ho opanovalo, ako pred dvoma rokmi Nemci a zaslúžilo si jednoznačné víťazstvo? Možno práve tí Nemci, ale mali smolu, že nemali útočníka. Rovnako Španieli. Ťukali si to až dovtedy, kým zistili, že to nemá kto zasunúť. Anglicko zase malo tých útočníkov toľko, že starý pán Roy ich pomaly postavil do bránky, ale nevedeli, ako tento fakt využiť. A okrem toho, je to typické Anglicko. Prvý vyraďovací zápas je už taká tradícia pre nich. Keby radšej polovicu tých hroťákov rozdali Nemecku a Španielsku, možno by sme videli iné finále.

Najlepší útok malo Francúzsko, ale cesta pavúkom im do cesty postavila iba jedno svetové mužstvo, ktoré ich mlelo, až kým neprehralo kvôli Bastiho vystretej pravici. Ak by ale Nemci mali Mullera vo forme spred dvoch rokov, Griezmann by finále pozeral v hoteli a my sme nemuseli všade počúvať o tom, ako ho kedysi nikde nechceli, lebo bol malý. Alebo ak by Zaza nekopol penaltu v štýle káčera Donalda, ovládlo by turnaj sympatické Taliansko bez ofenzívnych hviezd, zato s perfektnou taktikou a systémom hry.

Od začiatku turnaja som ako každý šampionát držal palce Chorvátsku s Portugalskom. Ich vzájomný zápas bol ale tak nudný, že aj Štefan Hríb by pri ňom zaspal na ramene Michala Havrana. Najkrajšie hrajúce mužstvo turnaja bolo vyradené šťastným postupujúcim z jednej z najslabších skupín v histórii futbalu. Už to mal byť varovný prst, že tento turnaj dopadne zaujímavo.

Portugalsko vraj hralo najškaredší futbal na turnaji

Iba v jednom zápase dokázalo Ronaldovsko zvíťaziť za tri body. Bolo to v semifinále proti Walesu. Dovtedy len remízy, víťazný gól pred koncom nadstaveného času, alebo postup na penalty cez Poľsko. Vo finále zase predĺženie a gól v 109-tej minúte. Na druhej strane sa na turnaji nenašlo žiadne mužstvo, ktoré by Portugalsko dokázalo poraziť. Ani tí Francúzi, ktorí sa až príliš báli do toho udrieť naplno a celý čas dúfali, že to ten Griezmann nejako vymyslí. Navyše hrať s Pogbom ako defenzívnym štítom je trestný čin.

Účel svätí prostriedky, ale Portugalsko si to uhralo samo. Hrali to, na čo mali. Už to neboli kúzelníci ofenzívy z čias Figa. Kúzliť totiž nemal kto, keďže v útoku sa striedal Nani s Quaresmom, ktorí sa z talentov zmenili na futbalových flákačov. Fernando Santos však naordinoval tímu perfektný systém hry v obrannej fáze. Útok stál iba na Ronaldovi, vo finále to však zvládli aj bez neho.

Napriek tomu sa našla kopa ľudí, ktorí Portugalsko za ich výkon odsudzujú. Pritom ak hráme podobným štýlom my na MS v hokeji, tak sa nám tento štýl hry nehnusí. Portugalci už raz umreli na krásu, práve proti mužstvu, ktoré ich ubránilo a dnes sa ich výkony neprávom porovnávajú. Teraz si zrejme povedali, že Ronaldo nebude žiť večne a majú jedinečnú šancu doniesť domov ten krásny pohár. Presne ako my na turnajoch, kam nám z NHL príde jeden kus Gáboríka a zvyšok korčuliarov má na drese meno Surový. Príznačne.

Nenávisť menom CR7

Nepochybujem o tom, že ak by Portugalci vyhrali bez Ronalda, bol by to rozprávkový príbeh. Takto je to však víťazstvo arogancie a narcisizmu. Áno, túžba Ronalda po víťazstve bola obrovská. Keby jej nebolo, Portugalsko neprejde ani zo skupiny. Možno práve to je to, čo na ňom ľudia nenávidia. Chce vyhrávať a nikdy nepríde s alibistickou vetou o tom, že sa prišiel zúčastniť a nejako to len dopadne. Na to tu nie sme zvyknutí, ale kto chce byť najlepší, neuspokojí sa s remízou. Ronaldo z finále síce odstúpil kvôli zranenému kolenu, ale v druhom polčase sa vrátil na lavičku, aby svojich spoluhráčov namotivoval k víťazstvu. Videli ste niekedy zraneného hráča pobehovať pri postrannej čiare a dohovárať hráčom na ploche? Ja ešte nie.

Aj preto je trofej v správnych rukách. Portugalsko po nej túžilo a malo lídra, ktorý ho k nej dotiahol.

Richard Hanzlik

Richard Hanzlik

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár