Mladé ženy, na ktoré sa oplatí ísť pozerať

12.07.2016 / Martin Ferianec
Cinzia Zehnder zo Švajčiarska. (photo: ARD.de)

Cinzia Zehnder zo Švajčiarska. / (photo: ARD.de)


Jedno EURO skončilo, ďalšie z pohľadu slovenského fanúšika nemenej dôležité sa rozbieha v našich končinách presne o týždeň. Slovensko privíta najlepšie hračky kontinentu v kategórii do 19 rokov. TakUrčitee pridá hlavy a brušká prstov k dielu, aby zážitok z dôležitého turnaja bol čo najhodnotnejší.

Hviezdy v Senci, Moravciach, Senici a na Myjave

Najviac budú lákať, dúfame že úspešné, vystúpenia našich dievčat na štadiónoch v Senci a v Zlatých Moravciach. Aby sme vás ale motivovali navštíviť okrem ihrísk, kde bude hrať Slovensko aj zápasy neslovenskej skupiny, podhodíme pár mien, kvôli ktorým sa určite oplatí na dievčenské EURO vyraziť. Zorientovať sa v tejto váhovej či vekovej kategórii je pre bežného fanúšika futbalu náročnejšie, radi poslúžime výberom top hviezdičiek turnaja.

Thea Gerboval

Vychádzajúcou hviezdičkou francúzskeho výberu je nepochybne Thea Greboval. Ľavá (myslené pozíciou na ihrisku) obrankyňa štvrtého tímu francúzskej ženskej ligy ťahá aj obranu mládežníckej repre galských kohútíc. Dá sa povedať, že suverénne. Po 20 zápasoch v národnom drese má na konte 19 výhier a jednu prehru po penaltách. Celkom si vie obranu zmanažovať. V poslednej kvalifikácii ju dirigovala na nulu, šesť zápasov bez inkasovaného gólu. K futbalu ju priviedol kamarát z detstva, začala s ním v šiestich rokoch. Nebyť kamoša, nehrala by od 17 rokov francúzsku divíziu 1, ktorá je považovaná za druhú najkvalitnejšiu ligu v Európe. Či vydrží jej obrana nepriepustná aj v základnej skupine si môžete naživo overiť na štadiónoch v Senci a Moravciach. Francúzsko hrá s Holandskom, Slovenskom a Nórskom v skupine A. 

Isabella Hartig

Najväčšou baštou ženského futbalu je Nemecko a najlepšou ligou v Európe je už nejaký rok Bundesliga. Ak hľadáme talentovanú dievčinu, sme na správnej adrese. Našli sme Isabellu Hartig. Kmeňová hráčka majstrovského Bayernu, momentálne na hosťovačke v Hoffenheime, je rovako obrankyňa. Prvú registračku dostala už v štyroch rokoch. Od trinástich pôsobila v slávnom bavorskom veľkoklube. Dokonalý bol jej reprezentačný debut. Zažila ho na záverečnom turnaji výberov WU17 v Anglicku. Štyri štarty a hneď zlatá placka na krku. V Bundeslige začala krátko po dosiahnutí plnoletosti a to už niečo znamená. Či svoj talent zužitkuje aj na Slovensku overia zápasy skupiny B v Senici a Myjave. Nemky hrajú proti Švajčiarsku, Španielsku a Rakúsku. 

Cinzia Zehnder

I keď Nemecko s Francúzskom sú tradične najväčší favoriti, TOP star sme našli v inom výbere. Švajčiarka Cinzia Zehnder. Síce ešte nemá ani 19 rokov, no stihla toho dosť. V deň svojich pätnástin absolvovala debut v áčku FC Zurich (mimochodom súper nášho ženského majstra v kvalifikácii LM), s ním získala dva tituly. Ako 16-ročná už pravidelne nastupuje v Lige majstrov a strieľala góly, o rok na to už má na konte štarty na MS dospelých minulý rok v Kanade. Čerstvo po 18-tke sa stala platnou súčasťou bundesligového Freiburgu. Svojou vysokou postavou a nohami až po zem je silná v hlavičkových súbojoch. Použiteľná v strede zálohy alebo útoku. V hlave to má usporiadané zjavne rovnako. Rozpráva tromi jazykmi a plánuje študovať medicínu. Šikulka na tráve aj mimo nej. 

Tereza Kulová

Opomenúť nemôžeme samozrejme ani naše 19-tky. Nehrajú síce top európske ligy ale talentované isto sú. Mnohé majú za sebou úspechy v podobe štartu na OH mládeže alebo pohárový, či majstrovský titul na Slovensku. Najväčšou devízou tímu bude tímovosť, preto ťažko vyberať jednu z nich. My sme sa rozhodli pre Terezku Kulovú z Trenčianskych Teplíc. Zaujala nás v prípravnom zápase s Taliankami, kde sme ju označili za najpreťaženejšiu hráčku. Drvivá väčšina akcií súpera šla po jej obrannej strane, Talianky prišli s jednou hviezdou, cez ktorú ťahali všetko. Zápas ustála so cťou, pridala fajnový gólový center. Samé slova chvály prichádzajú aj z materského klubu. Hráva za ženy od 15 rokov. Na prvý pohľad nenápadné, tiché dievčatko, ale na ihrisku obrovský dríč a inteligentný poctivec. Tiež je jednou z tých, ktoré si tréningové jednotky spríjemňujú prednáškami na vysokej škole.

Talentovaných dievčat v slovenskom drese bude plné ihrisko. Tréner Petrovič dúfajme poskladal úspešný tím. Počas najbližších dní ešte predstavíme viaceré z nich.

Martin Ferianec

Martin Ferianec

Napíš komentár