Rovnako krutá prehra, po ktorej ich vytlieskali

23.07.2016 / Martin Ferianec
Terézia Kulová, hráčka obrany Slovenska. (photo: SITA/Marek Mrvis)

Terézia Kulová, hráčka obrany Slovenska. / (photo: SITA/Marek Mrvis)

Tlieskali ste niekedy po prehre 0:6 svojmu tímu? Ja včera áno. Možno to znie smiešne, ale s hrdosťou. Dievčatá nastúpili na druhý zápas proti favoritovi, pri ktorom aj stávkové kancelárie rozmýšľali či vôbec vypísať kurz. So mnou tlieskala takmer celá tribúna na ktorú si našlo cestu viac ľudí ako na prvý zápas.

Slovensko - Francúzsko 0:6 (0:0), 1 324 divákov

Prvý polčas začal tak, ako sme chceli a hlavne potrebovali. Keby som bol tréner a mám zvoliť taktiku, poviem babám, aby 20 minút odkopávali a keď súper znervóznie, skúsili prechádzať dopredu. Aké presne boli slová trénera Petroviča neviem, ale baby hrali akoby mi myšlienky čítali. Začiatok zápasu bol možno nesúrodý a rozháraný, súpera sme ale do vážnej šance nepustili. Obrana fungovala ako dopravný servis na národnom rozhlasovom okruhu. Bezpečne a plynulo.

Herne zápas ožil od 21. minúty, vtedy vystrihla parádne nožničky de Almeida na strane hostí. Chládekovú v našej bránke síce neohrozila ale do turnajového zostrihu sa isto zmestí. Následne sa hra začala vyrovnávať a sporadicky začala chodiť lopta dokonca aj na návštevu do 16-tky hostí. Okrem prvého nepotrestaného kiksu v obrane začali vystrkovať kopačky za polovicu súpera aj naše dievčatá.

Prišiel pokus o vysunutie Mikolajovej Fabovou. Prvá štandardka a prvý roh. Nadpriemerný bojovný výkon našich hráčok. Do kabín sa na našej strane odchádzalo s úsmevmi väčšími, ako keď sme sa dozvedeli, že EURO budeme hostiť.

Na druhej strane striedačiek bola nálada trochu iná. Predsa len každý čakal dominanciu nie len na ihrisku ale i v gólovom prevedení. Sám tréner Eyquem bol v úžase i z výkonu Sloveniek. „V prvom polčase hrali Slovenky dobre, najmä v defenzíve. Snažili sa hrať a do svojho výkonu vložili srdce,“povedal a zároveň sprdol vlastné hráčky: „V prvej časti zápasu nám chýbala presnosť a agresivita“. Cez polčas však pripravil striedanie, ktoré podľa slov hráčok i trénera rozhodlo o zápase.

"Sedem minút to je čas, požiarnik Sam príde včas." Tak nejak sa spievalo v mojom detstve v jednej rozprávke. Na ihrisku to bol čas, ktorý rozhodol o zápase. Dostať góly v minútach čislo 49, 51 a 53 ako hovorí domáci tréner „dokáže položiť oveľa silnejšie družstvá“. Najväčšie problémy nám robila práve striedajúca Katoto a pozíciou na ihrisku ľavá krídelníčka v bielom.

Nevieme či to robia našej Terezke Kulovej naschvál, ale znova to žilo hlavne na jej strane. Svoju skôr šprintérsku ako futbalovú úlohu zhodnotila po zápase priam borbélyovsky. „Dostávali sa do prečíslení a darilo sa im hrať v tých krajných vertikálach“. Na (semi)finále to už nebude, ale za krajné vertikály by si zaslúžila minimálne pozíciu hosťky v štúdiu počas finále na Eurosporte a RTVS.

Po úvodnej kanonáde sa zápas začal jemne podobať na ten úvodný. S dvoma zásadnými rozdielmi. Napriek ďalšej trojke gólov, ktoré padli za chrbát brankárky Chládekovej, stále bola jasne viditeľná bojovnosť a túžba hrať. Cítili to i ľudia na tribúne, tá napriek stavu stále žila a fandila.

Konečný výsledok je znovu možno krutý. Ale samotné hráčky spolu s divákmi cítili, že to bol dobrý zápas. Ani stredopoliarka Fabová prehru vôbec nevnímala tragicky ani s výhľadom do ďalšieho zápasu. „Stále je o čo bojovať, spraviť si dobré meno, ktoré sme si vlastne už spravili aj v tomto zápase,“ skonštatovala už s náznakom úsmevu na tvári. Po záverečnom potlesku boli dievčatá odprevadené hlasným potleskom, pred čím dala pomyselný klobúk dolu aj samotná UEFA.

Tak určitee Player of the gae: Perle Morroni

Napriek faktu, že tréner spolu s hráčkami nezávisle od seba označili za kľúčovú a rozdielovú striedajúcu hráčku Katoto, vybrali sme úplne neobjektívne niekoho iného. Ani jej hattrick nás nenadchol tak, ako výkon záložníčky ľavej strany, Perle Morroni. Hlavne v druhom polčase robila pri protiľahlej tribúne taký prievan, že divákom v tom dusnom počasí mohlo byť aj chladno. Hra jedna na jednu korunovaná vždy nebezpečným centrom do slovenského vápna sú dôvody, prečo si tento honor zaslúžila práve ona. K tomu 1+2 do štatistík turnaja.