Pondelkové Tréneroviny - Matúš, prečo Turecko?

25.07.2016 / Richard Hanzlik
Matúš Bero. (photo: SITA/Tomáš Somr)

Matúš Bero. / (photo: SITA/Tomáš Somr)

To, na čo sme už dlho všetci čakali, sa stalo realitou. Najväčšia slovensky hovoriaca hviezda našej ligy opustila svoj materský klub. Matúš Bero prestupuje do Turecka. Karol Csontó mu vybavil Traktorospor. Ževraj ako jediný bol ochotný splniť požiadavky klubu, čo sa mi vzhľadom na množstvo peňazí v nemeckej a anglickej lige nezdá. Nebude to skôr tak, že ako jediný splnil Karolkove predstavy? Nuž, žijeme v dobe agentov, ktorí radšej hráča posunú do Činy, aby sa čo najviac nabalili. Čo tam po tom, že jeden z najväčších talentov nášho futbalu sa zakope v Turecku. Nespomínam si na jediného hráča, ktorý z tej ligy odišiel kvalitnejší. Bohatší áno, veď na to sa tam chodí. Opýtajte sa Van Persieho alebo Naniho, ako sa im v kebab lige páčilo. Matúš si v novom klube zahrá s Ďuricom, ktorého prestup do klubu je na staré kolená vysoko akceptovateľný. Len toho Matúša ja nepochopím. Budem musieť dúfať, že bude jediná svetlá výnimka, ktorá kedy prešla tureckou ligou smerom do Bundesligy.

Slovan vedie ligu, koniec sveta je blízko

Ale to nebolo všetko, čo našu ligu v týždni zasiahlo. Hrala sa zase aj európska súťaž a po ďalšom kole máme o jedného účinkujúceho menej. Vypadnutie Slovana už národ oplakal, kardinál Korec zaňho odslúžil omšu a človek by čakal, že po tomto zápase už zmení aj trénera. Niky ale zostáva, nevidí dôvod odísť. Dobre ho platia, v meste je veľa pekných kaviarní a ani ten kebab nemáme najhorší. Meno najväčšej letnej posily Trenčína a Žiliny je teda jasné. Inak, FlyNiki lieta aj do Larnaky, keby sa náhodou chceli fanúšikovia zložiť na niečo užitočné pre svoj klub. A tie ostatné kluby majú ešte trocha času, aby sa výhodne zbavili nepotrebných hráčov za pekné peniaze. Máte doma niečo holandské? Tak to ponúknite Slovanu.

Zvyšní dvaja zástupcovia v európskych súťažiach si vykopali naozaj zaujímavých súperov. Trenčín sa postaví proti Legii Varšava, Trnava si vybehne do Viedne proti Austrii. V obidvoch zápasoch sa dajú očakávať vlny výjazduchtivých fanúšikov. Trnavy do Viedne a aj Legie do Žiliny. Ševela má ešte tri dni na to, aby naučil svojich hráčov aj brániť.

Druhé kolo našej najsamvyššej súťaže bolo zase rovnomerne rozdelené do dvoch hracích dní. V sobotu si Trenčín urobil chuť na Senici, Žilina už doma nesklamala a porazila Ružomberok najmä vďaka novej posile z Nigérie a v zápase Podbrezovej proti Myjave gól nikto nevidel. Trnava v šlágri kola porazila DAC, Slovan vedie ligu vďaka výhre nad ViOnom a východniari si body podelili. Opakujem, Slovan vedie ligu. Koniec sveta je blízko. Takto nejako vyhynuli určite aj dinosaury.

AS Trenčín - FK Senica 3:0, 1757 divákov

Majster začína trpieť syndrómom PSG. Vo svojej lige dominuje, ale tá ho dostatočne nepreverí po všetkých stránkach, čo sa neskôr ukáže až v európskej konfrontácii. Jednoducho Trenčín nie je prinútený zapracovať na lepšej obrane, keďže takmer vždy je schopný súpera prestrieľať. To je ako keď hráte FIFU na amatérovi a v ďalšej sezóne si to proaktívne prepnete na legendary. Potom zistíte, že ten Šemrinec nie je Buffon. Senica cestovala do Trenčína bez kouča Čvančaru, ktorý z klubu odišiel, a tak to aj prvý polčas vyzeralo. Trenčín sa rozbiehal na trojke, takže prvé dva stupne išli pekne tuho. Preto chvíľu trvalo, kým o zápase rozhodol a keď v druhom polčase Senica ožila, bolo už neskoro.

MŠK Žilina - MFK Ružomberok 3:2, 2981 divákov

Súboj o autorské práva na bryndzu vyznel lepšie pre neónovú Žilinu. Tá už si zase začína zvykať aj na podporu fanúšikov, a tak ľudia sledujúci zápas pri obrazovke už nemôžu študovať jej herný štýl tým, že si zapisujú pokriky hráčov a trénera. Je na čase naučiť sa odčítať z pier. V zápase najviac svietil Otubanjo, ktorý keby mal ešte trocha viac šťastia, strelí pri premiére hetrik. Inak domáci zápasu dominovali a len svojou nepresnosťou v útoku dovolili hosťom dvakrát zápas zdramatizovať. Na viac sa oranžový autobus nezmohol a trauma menom DAC sa po týždni neopakovala. Žlto-zelený klub avizoval príchod Ceesaya, čo by malo streleckú efektivitu posunúť za hranice nepoznaného.

ZP Šport Podbrezová - Spartak Myjava 0:0, 1571 divákov

Obidve mužstvá museli v základnej zostave hľadať alternatívy za štyroch hráčov. Kým domáce mužstvo aj napriek tomu zápasu dominovalo, hostia sa dostali k jedinému ohrozeniu bránky. Inak sa celých 90 minút len pozerali na tabuľu, ako ten čas pomaly plynie. Podbrezová by možno potrebovala do svojho mužstva človeka, ktorý by dvojzápasovú dominanciu pretavil do gólovej podoby. Lebo liga sa nebude pýtať na to, ako hrali, ale koľko bludišťákov do tabuľky si zaslúžili. A dva z dvoch domácich zápasov je veľmi málo. Hostia majú šťastie, že v prvom zápase sa predstavili v tragických Zlatých Moravciach a teraz by im Podbrezová gól nedala ani po zápase. Doteraz tam jeden z náhradníkov ostreľuje bránku, ale neúspešne, hovorí legenda.

FC Spartak Trnava - DAC Dunajská Streda 2:1, 6139 divákov

Miro Karhan to zase raz skúsil s omladinou, ako kedysi Peter Nagy s deťmi. Objavenie Martina Madeja so psom, ktorý nevie vykadiť lego kocku z toho nebolo, ale futbal, ktorý chalani včera ukázali, sa dal pozerať. Dravosť a snaha niečo vymyslieť bude ľudí baviť vždy. Trénerszkému tímu hostí by som odporučil dávkovať svojim hráčom Diazepam 10 mg trikrát denne, vždy po jedle. Toľko psychicky labilných hráčov človek len tak tak nevidí. Aj keď im Pačinda vystrieľal vedenie, do polčasovej kabíny išli smutní. V druhom polčase už to bolo o tom, či hostia napodobnia svoj výkon zo Žiliny, alebo Spartak poistí výsledok. Nestalo sa ani jedno, ani druhé, a tak sa celá Trnava môže tešiť do Viedne bez pocitu stratených bodov.

ŠK Slovan Bratislava - ViOn Zlaté Moravce 3:2, 613 divákov

Na tento zápas dorazili len naozajstní fajnšmekri, pretože pozvánka na neho naozaj stála za to. Belasí síce tri body udolali, ale v momente, kedy ViOn vyrovnal na 1:1 začali na sekretariát Slovana chodiť maily s akciovými letenkami smer Cyprus Hill. Cestu za prvým miestom v tabuľke videlo podľa oficiálneho údaju vyše 600 divákov, čo vydelené pasienkovou kreatívnou konštantou znamená tak polovicu. Aj tak klobúk dole, že tam niekto prišiel. Zlaté Moravce chvíľu kládli odpor, ale to len tak, aby sa nepovedalo a aj keď to podľa výsledku vyzerá tesne, nebolo tomu tak. Bude s tým treba niečo robiť Peťo.

Tatran Prešov - MFK Zemplín Michalovce 0:0, 3040 divákov

Prvé východniarske derby už v druhom kole, ale v nedeľu večer, kedy už fanúšikovia obidvoch klubov pomaly myslia na pracovný deň? Škoda toho, mohlo prísť ešte viac divákov. Možno aj toto bol jeden z dôvodov, prečo si tímy ušetrili góly do ďalších kôl. Celkovo zápas pôsobil ako futbal na školskom dvore medzi prvákmi a druhákmi. Prváci mali väčšiu snahu, druháci viac skúseností a stačilo im neprehrať, aby pred babami v bufete nevyzerali ako trúbky. Takže prvý bod pre Prešov po troch rokoch odluky, Stano Varga už sa len musí naučiť, ako sa skloňuje číslovka 2 :)

Richard Hanzlik

Richard Hanzlik

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár