LeSumár de Tour III: Šou dvoch mužov

25.07.2016 / Nikola Baďová
Sagan a Froome šťastne v Paríži. (photo: SITA/AP Photo/Laurent Cipriani)

Sagan a Froome šťastne v Paríži. / (photo: SITA/AP Photo/Laurent Cipriani)

Máme po Tour de Froomie, máme po Saganiáde. Záverečná časť týždňa na Starej dáme bola nudná ako film s Danzelom Washinghtonom. Volá sa Deja Vu. Pár týždňov si oddýchneme a čaká nás Rio.

FROOME, SAGAN, MAJKA, YATES

Historické anály majú po včerajšom dojazde v Paríži vpísané tieto štyri mená pri dresoch víťazov 103. ročníka LeTour. Keďže toto je LeSumár, vymenujme si ich aj my. Chris Froome po tretíkrát po sebe potreboval najmenej času, aby sa dostal zo štartu prvej etapy do cieľa poslednej. Za tri týždne presne 89 hodín, 4 minúty a 48 sekúnd. Inými slovami takmer štyri celé dni v sedle. Druhý v poradí domáci Romain Bardet z tímu Ag2r La Mondiale si posedel o 4 minúty viac, tretí skončil Nairo Quintana z Movistaru, štvrtý Adam Yates a piaty Richie Porte. Sláva víťazom!

Stotretia Tour patrila dvom chlapom. Volajme ju preto Šou dvoch mužou. Chris Froome je legenda, Peter Sagan hrdina. 

FROOME JE LEGENDA

Christopher Froome obhájil žltý dres. Cesta to bola ťažká a nielen preto, že sedieť tri týždne na tvrdom sedadle bicykla musí byť dosť bolestivé. Froomie podal výkon, ktorým premenil preteky na Tour de Froome. Jeho tretí triumf bude vizuálne spojený s výbehom do kopca, keď si po nehode motocyklistu musel na chvíľu vyskúšať duatlon. Bez bicykla bol hneď dvakrát. Okrem výbehu si ešte musel raz požičať stroj po páde.

Dve víťazné etapy sú dôkazom, že jeho výhra nie je žiadnou náhodou, no veľkú zásluhu na prvenstve má tím SKY. Tmavomodrí spolupracovali fantasticky. Občas som mala pocit, že sú to stroje. Žiadne náznaky bolesti, nohy šliapali, chrbát krásne prehnutý. Súperov mali pod totálnou kontrolou odkedy sa Froomie prvýkrát obliekol do žltého. Už ho nikomu inému nepustili. Aj preto je Sky momentálne top tím sveta a jeho líder Christopher Froome cyklistickou legendou. 

SAGAN JE HRDINA

Taký fanklub, ako má náš Peťo, nemá žiadny cyklista. Pobláznil celý národ, znova sa v lete #hokejovárepublika premenila na #saganistan. Aj Jožko Stumpel osobne podporil Tourminátora, Veronika Velez-Zuzulová si odbehla od sústredenia vo francúzskych Alpách a popri trati nadšene mávala slovenskou vlajkou. Tie boli všade. Hlavne na úsekoch rýchlostných prémií a v cieli. Naozaj krásny zážitok. Telekom znova ozelenel, výprava fanúšikov pri dojazde v Berne očarila aj komentátorov Eurosportu. 

Sagan sa necítil po pretekoch vo Švajčiarsku pred Tour na 100 % pripravený. Avšak svoju konkurenciu znova deklasoval. Výkonnostne dospel. Tri etapové víťazstvá, niekoľko etáp v žltom drese v prvom týždni a už obligátny zelený dres zdobia jeho tohtoročnú Tour. Titul najaktívnejšieho cyklistu celého ročníka môže spochybňovať len ten, kto posledné tri týždne prežil na dovolenke na samote v lese, bez televízora a internetu. Peter Sagan bol prisámveru takmer v každej etape v centre jej diania, v úniku či na dojazde v šprinte. 

Saganko si svoju osobnú úlohu splnil pred horskými etapami. Vypracoval si dostatočný náskok a stačilo mu prísť iba do Paríža. Suverenitu podškrtol v 17. etape, kde vyhral šprintérsku prémiu. Výborné pomáhal tímovým kolegom Rafalovi Majkovi a Romanovi Kreuzigerovi. Vďaka aktivite jeho aktivite v kopcoch Poliak Majka vyhral vrchársku súťaž, Čech sa nakoniec prešmykol do TOP 10. Tinkoff musí byť rád, že ho angažoval, aj keď nakoniec teda slovo po prvej víťaznej etape nedodržal a z cyklistiky odchádza. 

TÍ, ČO SKLAMALI

Tiňkov, lebo nedodržal slovo. Mark Cavendish, lebo sa pred poslednými etapami v Alpách zbalil a odišiel trénovať na Rio. Obetoval dojazd v Paríži a 31. etapovú výhru po štyroch v tohtoročnej Tour, v ktorých dokázal, že na rovinke má najsilnejšie nohy. Nairo Quintana skončil tretí, no nikdy reálne neohrozil Froomea. Fabian Cancellara nevyhral dojazd v Berne, čo bola asi skôr len sentimentálna požiadavka na Spartacusa, veterána jazdiaceho poslednú sezónu.

Sklamali aj diváci a organizátori, aspoň podľa mňa. Jedna vec je atmosféra, na ktorú sa dá pozerať tri týždne hodiny deň čo deň pri televízore. Druhá vec je ale hazard so zdravím jazdcov. Froome musel jednému z nespratníkov naložiť jednu päsťou ešte predtým, ako musel na Mont Ventoux v 12. etape kvôli ním vybehnúť. Cyklistika je šport na hrane galusky aj bez rizika, že exhibicionista skočí pod bicykel, alebo nestihne uskočiť pred motorkou. 

DOBA SAGANOVA

Máme šťastie, že žijeme v dobe Petra Sagana. Momentálne je Peter podľa viacerých najlepší cyklista súčasnosti. Nech mu to ešte nejaký ten rok vydrží. Kto dosiaľ nebol na Le Tour osobne, treba ísť o rok. Nemusíte bicyklovať, stačí sa postaviť na kraj cesty a keď prefrčí zelený mužík okolo, nahlas povzbudzovať.

Peter Sagan, gratulujeme! Tešíme sa už čoskoro na podobné heroizmy na olympiáde.

Nikola Baďová

Nikola Baďová

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár