Martina Šurnovská uprostred nórskeho obkľúčenia. (photo: SITA/Martin Havran             )

Martina Šurnovská uprostred nórskeho obkľúčenia. / (photo: SITA/Martin Havran )

Tí, ktorí našli čas a odvahu, si včera užili posledný hrací deň základných skupín EURO WU19. Na štadióne v Zlatých Moravciach sme boli svedkami nevídaných vecí.

Zázračný bod

Posledný zápas hostiteliek priniesol opäť viacero zaujímavých poznaní. V zmysle hesla Nemožné na počkanie, zázraky do troch dní, sa uskutočnil tri dni od prehry 0:6 s galskými sliepočkami zázrak v podobe zisku historicky prvého bodu pre slovenský ženský futbal na finálovom turnaji akejkoľvek kategórie.

Druhé poznanie sa týka počasia, pri ktorom slovenský futbal dosiahol najlepšie výsledky poslednej doby. Boli to #sokoli v príprave na vode v Nemecku a dievčenská 19-tka na vode v Moravciach. Možno by to chcelo zvlášť disciplínu.

Bolo dusno

Keď si pomyslím na vetu, ktorá mi behala po rozume pri úvodných hymnách - „Je dusno, mohlo by trošku spŕchnuť“ - rozmýšľam, či som to tragické počasie neprivolal ja. Vtedy sme ešte nevedeli čo nás čaká a dievčatá nastupovali odhodlane pod vedením novej kapitánky. Pásku si našpónovala na ruku Stefi (nie Grafová) Deszátová. Nebola to jediná zmena. Tá nastala rovnako v hernom prejave našich dievčat. Zdalo sa mi, že už aj hymnu spievali hlasnejšie.

Po úvodných oťukávacích minútach, kedy hráčky pravdepodobne podvedome čakali na prichádzajúci dážď sa prejavili Nórky. Smerom k našej bráne však predvádzali hlavne nakopávané lopty. Na potešenie trénera Petroviča sa však v našom vápne väčšina lôpt odrážala od slovenských hláv smerom von. Severanky pridali netradičné zahrávanie rohov. Pokúsili sa naskladať 12 báb na asi päť metrov štvorcových niekde k tyčke. Väčšie problémy ako defenzíve však robili hlavnej rozhodkyni, ktorá mala problém správne posúdiť oveľa prehľadnejšie situácie, ako hromadnú melu pred Chládekovou.

Ale dosť bolo o Nórsku. Veď historický úspech zaznamenala naša omladina. Konečne si zahrali zápas hore-dolu, boli viac pri lopte ako za dva predchádzajúce zápasy dokopy a to sa hralo nakoniec len 50 minút. Na radosť už premoknutých divákov sa práve počas lejaku dostávali do situácií, kedy si prihrali aj štyri, či viackrát po sebe presne do nohy a v porovnaní s predchádzajúcimi zápasmi bol hneď prechod smerom dopredu plynulejší. Prišli aj pokusy o ohrozenie bránky, či už strela z veľkej diaľky od Šurnovskej, alebo zábehy za kraj obrany od Briššovej na ľavej strane a Fabovej napravo. S loptou sa za obranu avšak bez úspešného zakončenia dostala tiež Líšková.

Miss mokrý dres

Sympatický herný prejav vydržal do polčasovej prestávky. To už si odvážlivci na tribúnach viac ako futbal užívali súťaž o Miss mokrý dres. Ihrisko už bolo súce viac pre vodných pólistov, ako pre naše futbalistky. Preto sudkyňa Linnová posunula druhé dejstvo o 15 minút. Počasie vyzeralo nádejne len do prvej rozohrávky. Po štyroch minútach, keď som cez hustý prúd vody napriek snahe nedovidel na hráčky na ihrisku, ich poslala do šatne znova a tentoraz už definitívne. Baby v modrých dresoch podľa ich slov chceli dohrávať, ale devy v žltom urobili možno najrozumnejšie rozhodnutie v zápase a nedali priestor na nezmyselne zranenia na nefutbalovom teréne.

Zápas bol ukončený v bežiacej 50. minúte. A po dohode tímov a kompetentných ľudí z UEFA zostáva v platnosti výsledok z ihriska. Historicky prvý bod si do análov zapísali naše dievčatá. Síce spôsobom nie úplne štandardným, ale na to sa Marcel Merčiak v kvízšou pýtať nebude. Zároveň to znamená 7. miesto na Majstrovstvách Európy pred našim západným susedom z Rakúska a o pár priečok lepšie umiestnenie ako ich kolegovia nedávno u Francúzov, hoci v početnejšej konkurencii. A to sa počíta.