Na vlastné buľvy: Pohárový šláger v Čani

26.07.2016 / Denis Bohumil Schvarcz
Posledný gól Čane v rozstrele.  (photo: Denis Bohumil Schvarcz)

Posledný gól Čane v rozstrele. / (photo: Denis Bohumil Schvarcz)

Možno je možné zažiť príjemnejší júlový futbalový podvečer ako som zažil v nedeľu na prvom kole Slovnaft Cupu, veľa alternatív ale nepoznám. Na vlastné buľvy som videl dramatický zápas plný zvratov a ako bonus úprimnú radosť z postupu do boja proti Fortunaligistovi. Bol som v Čani, kde žijú moji rodičia, na futbal.

FK Čaňa - FK Mladosť Kalša 4:3 pp (3:3, 0:3)

Kúsok za Košice, do Čane k šiestemu tímu ostatného ročníka IV. ligy JUH, prišiel druhý tím tej istej tabuľky. FK Mladosť Kalša je známa tým, že má v logu divoké prasiatko, trénuje ju Ladislav Štecák, bývalý ligista Lokomotívy Košice. Počas prvých dvadsiatich minút prvého polčasu to ale na ihrisku vyzeralo, ako keby bol súper domácich prinajmenšom o dve úrovne vyššie.

"Poďme Čaňa, žijeme!" zakričal na svojich gólman domácich Maroš Binda zároveň s úvodným hvizdom, na spoluhráčov mal pokrik opačný efekt. Po šiestich minútach svietilo na tabuli 0:2, Jozef Janči z tímu Kalše bol v tom čase celkom určite na čele celkového poradia strelcov v súťaži o slovenský pohár. Dal obidva góly, celkom poľahky, zvnútra šestnástky. Stopéri domácich pripomínali bowlingové kužely, lopta prechádzala okolo nich ale pohyb žiaden. Bowling Čaňa je jedným z dvoch sponzorov, ktorých logá majú domáci na dresoch. Prišlo aj na druhého.

Po dvadsiatich minútach bolo 0:3, skórovala aj posila Kalše pred novou sezónou, Marcel Borovský. Diváci na protiľahlej tribúne, na ktorých vedno s nami pražilo slnko, reagovali ako poliati urýchľovačom letnej grilovačky. Boli verbálne vznetliví, aj preto sme cez prestávku zmenili výhľad a presunuli sa pod krytú tribúnu.

Zaujímavosťou prestávkového programu bolo, že hostia nerozcvičovali náhradníkov. Bol síce krásny letný deň pri ktorom každý pohyb vyberal dvojnásobok energetických zásob, ale aj tak. Domáci sa rozbehali, kouč Čane ale vymenil len ľavého beka.

A stal sa zázrak. Trvalo len jedenásť minút a bolo 3:3. Hráči Čane sa po prestávke rozbehli a šli ako jedna píla. Áno, hádate správne. Druhým sponzorom tímu domácich je Píla z neďalekej obce.

Obrat začal najlepší hráč domácich (podľa TakUrčitee), pravý krídelník Tibor Schnurer. Zasekol v šestnástke protivníka (odkukané od Vladka Weissa na Euro) a hráč s číslom 17 (a  účesom vzdialene odkukaným od Hamšíka) dvíhal ruky na hlavu. O chvíľu stačili dve minúty a dva útoky a po góloch Lipnického a Steiningera bolo vyrovnané. Alebo dva minúty a dve útoky? Som už takmer týždeň na východe...

Problém bol, že do konca zápasu stále zostávala polhodina. Kalšania toho mali viditeľne dosť, útokom domácich ale došla šťava a baterky už nedobili ani počas občerstovacej prestávky. Tempo primerane ... ochablo. Keď dostal päť minút pred koncom hosťujci Borovský červenú kartu po druhej žltej ("Ta ty neznaš, že on jutre do roboty muši isc? A dva dzeci doma ma!" horel spravodlivý oheň hnevu na tribúne po lakti do hlavy domácemu Steiningerovi pri súboju v strede poľa), hostia už len bránili penalty. Aj ich ubránili.

Aj v tých Čaňa najprv prehrávala. Gólman Dávid Riemer chytil tuším druhý pokutový kop domácich, až do štvrtej série Kalša viedla. Potom ale chytil jednu aj Maroš Binda. Po piatich kopoch sa nerozhodlo, šiestu začínali domáci. Obranca Peťovský nezaváhal, smutným hrdinom sa stal posledný strelec FK Mladosť. Kopol to do brvna a v Čani prepukli oslavy.

Neuveriteľný obrat v zápase, dupľovaný obratom v penaltách a Čaňa tak postúpila do augustového druhého kola Slovnaft Cupu. V ňom privíta na tom istom trávniku ViOn Zlaté Moravce. Po zápase roka z pohľadu zápasového priebehu a dramatického rozuzlenia príde zápas roka v podobe súpera z najvyššej slovenskej súťaže. V Čani bude znova futbalový sviatoček.