Petržalka, Inter, Karol Marko. Veľké mená aj susedské derby v pohárových zápasoch víkendu

30.07.2016 / Denis Bohumil Schvarcz
 (photo: )

Inter Bratislava, Petržalka v období výročia svojho najslávnejšieho pohárového ťaženia a tímy vedené známymi televíznymi spolukomentátormi Vladom Goffom a Karolom Markom sú v hre počas víkendových zápasov prvého kola Slovnaft Cupu. Výbornou motiváciou - ako sme sa presvedčili už v zápasoch minulý víkend - je vopred známy súper v druhom kole. 

Zápas dňa - Sobota 

ŠK Veľké Zálužie - MFK Topvar Topoľčany

Víťaz tohoto zápasu nastúpi v druhom kole proti Nitre a bude to veľká regionálna vec, nech postúpi ktokoľvek. Ambiciózny topoľčiansky treťoligista s alžírskym majiteľom pred novou sezónou zapracúva do kádra inostrancov, nový tréner Goffa mal na minulotýždňovú prípravu proti juniorke Slovana (2:2) v tíme futbalových legionárov z celého sveta. Dnes bude napríklad podľa informácií z prvej ruky kapitánom MFK Topvar Keňan. Nehovorte najslávnejšiemu rodákovi z Topoľčian a úhlavnému nepriateľovi imigrantov.

Žeby sa Topvar vydával na trenčiansku cestičku, len v malom? V tejto súvislosti sme si dali za cieľ do konca súťaže spočítať, hráči koľkých krajín sa poruvú o možnosť napísať si do futbalového životopisu na Wikipédiu "Víťaz Slovenského pohára". Náš tip je, že tých krajín bude veľa desiatok. 

Okrem zaujímavo poskladaného tímu hostí je zaujímavá aj jeho lavička. Hlavným trénerom je náš kamarát a častý televízny spolukomentátor Vlado Goffa.  Hrajúcim asistentom je Mário Breška, áno ten Mário Breška, ktorý si zahral za Púchov, Appoel Nikózia a mnoho ďalších gréckych a cyperských tímov, no aj 1. FC Norimberg. Kariéru končí v rodných Topoľčanoch, kde zároveň začína podľa všetkého novú, trénersku. 

Veľké Zálužie delia od Topoľčian dve ligové úrovne (V. vs III. liga) ale iba asi štyridsať kilometrov. Dnes sa hrá množstvo zápasov, kde sú si súperi o dosť bližší. Úrovňou aj vzdialenosťou. Vynikajúca správa pre atmosféru na ihriskách.  

V hlavnom meste zohrajú Bratislavské mikroderby (NMŠK 1922 - FK Inter, už v sobotu o 10) a mimo hlavného mesta podvečer prebehne mnoho zápasov, v ktorých to nebudú mať hostia do dejiska prvého kola Slovnaft Cupu ďaleko. Jacovce sú od Šimonovian 25 kilometrov, Veľké Leváre delí od Lozorna dvadsať. Most pri Bratislave docestuje do Hrubého Šúra za štvrť hodinku. Detto Ivánka (pri Dunaji) do Limbachu, 15 kilometrov ale aj tak nie je najmenej, koľko delí dve súperiace obce, dediny či mestečká. Závod versus Malacky aj Šenkvice proti Pezinku môžeme považovať za vskutku susedské derby so všetkým čo k tomu patrí. 

Verím, že sa spomínaná blízkosť prejaví na návštevnosti zápasov prvého kola. Víkend má byť nádherný, neseďte doma.

Zápas dňa - Nedeľa 

FC Petržalka Akadémia - FK Rača

Nedeľný program otvorí v tradičnom - pre Petržalku - hracom čase o 10:30 šláger víkendu. Artmédia Akadémia Petržalka v čierno-bielych pruhovaných dresoch privíta 11 rokov po najslávnejšom pohárovom lete, aké slovenský klub hrajúci o Ligu majstrov kedy zažil, tím vedený Karolom Markom. 

Petržalka zbrojí a pri troche šťastia mohli v jej drese hrať Juraj Halenár, Šebo a napríklad aj Peter Petráš. Halenárov štart je zajtra podľa informácií z klubu vylúčený, no na jeseň ho možno v drese, v ktorom dal hetrik Celticu uvidíme. Filip Šebo (žiaľ) trénuje na triatlon, no Peter Petráš je údajne podpísaný a istý. Na jeho gól pred koncom prvého polčasu v Porte, ktorý naštartoval skvelý obrat v zápase skupiny Ligy majstrov sme nezabudli a určite ste naň nezabudli ani vy. 

FK Rača zas už dlhšie trénuje Karol Marko. Extréner Trenčína, Banskej Bystrice, Baníka Ostrava či Příbramu svoje teoretické vedomosti najmä o talianskom futbale prezentované v štúdiu RTVS uvádza do praxe na ihrisku v Rači. Myslíte, že jeho zverenci hrajú catenaccio a kopú penalty ako Zaza? My áno.

Lepšie by bolo už len, keby skutočný klub trénoval aj Laco Borbély. Komentáre na klubovom Facebooku Rače patria k tomu najvtipnejšiemu, čo si môžete o futbale prečítať. Silno veríme, že bude po nedeli dôvod na dlhý príspevok.

V popoludňajšom programe nie je núdza o kluby populárnych mien. Dva Tatrany (Pliešovce, Horovce), dva Slovany (Brvnište a Trenčianske Teplice), dve Lokomotívy (Kozárovce, Devínska Nová Ves), k nim dvaja Partizáni (Prečín aj Domaniža), a až traja Družstevníci (Veľké Kostoľany, Dvory nad Žitavou a Bešeňov). Šláger popoludňajšieho programu sa ale hrá medzi Sencom a Šamorínom. 

FC Nový Život nastúpi proti OŠK Svätý Peter. Stavím sa, že ste o existencii oboch obcí ani netušili, keďže je 99,9% šanca, že v nich nežijete. Možno ste už začínali nový život, alebo privolávali na pomoc v ťažkej chvíli svätého Petra, pravdepodobne sa ale až teraz dozviete, kde na mape ich vôbec hľadať. Nový Život je dedina v okrese Dunajská Streda, dostanete sa do nej ak na ceste zo Šamorína do Senca odbočíte v Zlatých Klasoch doprava. V dedine stojí - podľa Wikipédie - kostol sv. Petra (a Pavla), čo môže byť dodatočnou motiváciou pre hostí. Kostol svätého Petra stojí totiž aj v rovnomennej obci, dokonca práve podľa neho obec pomenovali. Favoritom bude hosťujúci štvrtoligista zo Svätého Petra pri Hurbanove, domáci hrajú o ligu nižšie. V pohári sa ale takéto miniatúrne rozdiely často stierajú. 

Prvé kolo zostane dohrať v utorok. Cementáreň Ladce privíta Trenčianske Stankovce a keby náhodou niekto z vás v Ladciach na zápase bol, dajte vedieť, či sú domáci verní svojmu mecenášovi a cementujú v každom zápase vlastnú šestnástku.  

Pokračuje aj výzva, aby ste nám do komentárov pod článkom, alebo na našom Facebooku posielali fotografie zo zápasov, na ktoré ste sa vybrali. Nechceme to zadarmo, jeden šťastlivec dostane tričko s našim logom z prudko limitovanej série. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

Napíš komentár