Na šláger, alebo na derby? Kam na druhé kolo Slovnaft Cupu?

09.08.2016 / Denis Bohumil Schvarcz
 (photo: )

Nie len olympiádou je športový fanúšik živý. Vieme o desiatkach miest a obcí, kde sa dnes a zajtra odohrá podujatie lokálnym významom možno minimálne také blízke srdcu ako LOH. Slovnaft Cup, dlhodobá pohárová súťaž futbalových tímov, pokračuje druhým kolom. 

Druhé kolo, alebo The best of 128

Po prvom kole je v hrá stále ešte 128 tímov. Z 203, ktoré sa do súťaže prihlásili. To znamená 64 zápasov o postup, čiže o všetko. Vlastne už len 63, blahoželáme Odeve Lipany, po výhre 5:0 na ihrisku v Kysuckom Novom Meste sú východniari prvými v kole treťom. 

Druhé kolo je - stačí letmý pohľad na mapku vyššie - zaujímavo geograficky rozdelené. Len jeden zápas sa odohrá v Bratislave, aj to v Petržalke, teda nie tak celkom. Miestna Petržalka Akadémia, hrajúca prevažne v tradičných bieločiernych dresoch z čias najväčšej slávy, nastúpila cez víkend už aj s Jurajom Halenárom. Štvroligista vyhral svoj ligový zápas 8:1, Juraj dal hetrik ako proti Celticu. V druhom kole Slovnaft Cupu privítajú na umelej tráve na ihrisku Pod panelákmi MFK Skalicu, priebežného lídra druhej ligy. 

Ďalšou geografickou zaujímavosťou je, že fortunaligisti musia križovať Slovensko, aby si zahrali o postup do 3. kola. Slovan Bratislava to má do Vranova poriadne ďaleko, len o kúsok menej pocestujú svojim autobusom Michalovčania. Nastúpia vo Vrbovom. 

Pohľad voľným okom nahovára, že najväčšie zhluky zápasov sú v okolí Žiliny a Banskej Bystrice. Medzi Borčicami a Belou sa odohrá až desať zápasov, z toho polovica s Fortunaligistami. Dve obce sú od seba vzdialené ledva 50 km. Banskobystričania síce cestujú do Báhoňa (alebo Báhone?), v okruhu pár minút cesty autom budú môcť abstinenčný príznak zahnať na piatich rôznych zápasoch. 

Kuriozitou kola je, že dvaja fortunaligisti - Myjava a Moravce - cestujú za Košice a odohrajú svoje zápasy päť kilometrov od seba. V Geči aj Čaňi už majú trávniky na zápasy roka pripravené, čaká sa len na súperov. Tí by ušetrili, keby na zápas pricestovali jedným autobusom. Myjavčania majú Moravce aj tak viac-menej po ceste. 

Na ktorý šláger, na aké derby?

Za šláger utorkového programu vyhlasujeme zápas Vranova so Slovanom Bratislava. Belasí zažívajú reštart po vyhodení cyperského trénera, zápas u treťoligistu na divokom východe nebude vôbec ľahký. Vo Vranove sa chystajú vypredať štadión, takú slávu naozaj zažijú len raz do roka. Teda v prípade, že sa im dnes od 17. nepodarí senzácia. 

V stredu sa zas chystáme (okrem iných) na zápas do Topoľčian. Uskutoční sa tam lokálne derby par excellence, domáci Topvar privíta corgoňov z Nitry. Možnosť zahrať si prestížny duel v rámci slovenského FA Cupu bola podľa slov trénera Goffu výborným motivačným nástrojom v príprave nového tímu domácich. Ten bude plný legionárov, generálka na derby v rámci III. ligy dopadla pre Topvar dobre, Nemšovú porazili 3:1. 

Na záver dva iné derbyzápasy s pikantnejšou príchuťou. Svit vs Poprad, pod Tatrami sa proti sebe postavia celky, ktoré majú spomedzi všetkých štadióny najbližšie od seba. Keby sa chystal niekto z vás na podtatranské Klasiko, podajte nám o ňom podrobnú správu, aj s fotografickým materiálom. 

V prigrame je aj zápas, špecifický pre našu redakciu. Odohrá sa kúsok za Bratislavou, v Devínskej Novej Vsi. Za béčko domácich kope Martin Petro, podľa vlastných slov nechýbalo veľa, aby to mohol skúsiť aj v top tíme Devínskej. Súperom im bude druhý tím II. ligy zo Šamorína, mesta kde už vyše roka žije Telovýchovný vedúci. Tomu hrozí nominácia na ihrisko len vtedy, keď ju sám zostavuje a je kapitánom, trénerom a generálnym manažerom v jednej osobe. Aj tak ale pôjde o zápas Kto z koho, aspoň v rámci TakUrčitee.

Ak si chcete na mapku z obrázku kliknúť a podľa pripináčika nájsť ten, ktorý vám je najbližšie, kliknite sem. Odporúčame otvárať v internetovom prehliadači na laptope alebo stolnom počítači, pri testovaní na mobiloch mapka nefungovala vždy správne. 

Vidíme sa na futbale, priatelia! 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

Napíš komentár