Predkolá Európskej ligy, zrkadlo ligovej kvality

07.08.2016 / Félix Fín
Austria Viedeň postúpila po dramatickom dvojzápase s Trnavou. (photo: SITA/Ivan Kopčáni)

Austria Viedeň postúpila po dramatickom dvojzápase s Trnavou. / (photo: SITA/Ivan Kopčáni)

Európske predkolá v letnom období oddelia pred septembrovým štartom skupinových fáz Ligy majstrov a Európskej ligy kvalitné eurozrno od pliev. Zaujímavejšia je samozrejme konfrontácia Ligy majstrov. My sa budeme ale venovať kvalifikácii EL UEFA.

Meradlo ligovej kvality

Viacpočetná kvalifikácia Európskej ligy je však takisto objektívnym merítkom kvality a sily jednotlivých národných líg. Klubov je mnoho, známych aj neznámych. Kišiňov, Jerevan, Skopje sú ľahké na zaradenie, dokonca už aj Jelgava. Vedeli by ste z akej krajiny sú napr. Samtredia, Kotor, Balzan či Folgore? Pre lepšiu prehľadnosť a porovnanie sme rozdelili 54 krajín Európy do siedmich výkonnostných skupín podľa atraktivity resp. geografickej polohy.  

Krátko základné pavúkové údaje: Päťdesiat krajín má nárok na troch zástupcov, ktorí podľa národných koeficientov v rôznej fáze vstupujú do diania. Štyri krajiny sú z logických príčin menej početným dodávateľom. Tak ako sa jednotlivé krajiny posúvajú v tabuľke, tak sa aj systém a počet klubov v jednotlivých predkolách každoročne upravuje. Pribúda zápasov v 1. predkole a zužuje sa počet účastníkov play off. Ročník 2016/2017 mal tieto parametre:

1. predkolo: 96 klubov (16.-54. miesto)

2. predkolo : 66 klubov, z toho 48 úspešných z 1. predkola a 18 priamo nasadených (10.-28. miesto)

3. predkolo: 58 klubov, z toho 33 úspešných z 2. predkola, 25 priamo nasadených (2.-18. miesto)

Poďme hodnotiť. 

Top 4 - 1. Španielsko, 2. Anglicko, 3. Nemecko, 4. Taliansko

Osem klubov je nasadených priamo do skupinovej fázy a tak minimálne dve predkolá musia absolvovať len tri tímy. West Ham a Sassuolo nezváhali, Hertha Berlín sa však lúči.

Silný záves - 5. Portugalsko, 6. Francúzsko, 7. Rusko, 8. Ukrajina, 9. Holandsko, 10. Belgicko, 11. Švajčiarsko

Víťazi národných pohárov tiež začínajú až v skupine, zvyšok sa musí predierať. A hladko im to nešlo.  Len jedna krajina dokázala prejsť bez straty, belgická dvojička Gent a Genk. Prekvapením je vypadnutie Lille, Spartaku Moskva a oboch ukrajinských zástupcov, Oleksandrije a Poltavy.

Nepríjemný juh - 12. Turecko, 13. Grécko, 15. Rumunsko, 17. Chorvátsko, 18. Cyprus, 20. Izrael

Tu sa vyautovali všetky tri rumunské kluby. Pravdepodobne je to dôsledok problémov z ligového prostredia, kde sú čoraz väčšie problémy s udeľovaním licencií a pravidelné sú odpočty bodov. Menej zvučné turecké kluby postúpili, dva chorvátske idú ďalej na úkor ukrajinských, spokojný môže byť aj Izrael. Cyperčania aj Gréci stratili po dvoch zástupcoch.

V4 - 14. Česko, 19. Poľsko, 30. Slovensko, 31. Maďarsko

Česko - Slávia preskočila portugalskú prekážku, Liberec poľahky vyradil Admiru. Mladá Boleslav druhý rok po sebe sklamala a skončila na prvom súperovi, tentoraz na macedónskom Tetove. Viac o ňom nižšie .

Poľsko – veľké sklamanie, Cracovia Krakow prehrala oba zápasy ešte v 1. predkole s už spomínaným Tetovom, Gliwice vypadli v 2. predkole s Goteborgom. Aspoň Zaglebie Lubin prešiel cez dvoch súperov a nestačil až na dánsky Sonderjyske.

Slovensko - Myjava zásluhou žrebu a nízkeho klubového koeficientu dostala stopku v 1. predkole od rebríčkovo najvyššie zúčastneného celku, Admiry. Pre bratislavský Slovan bude Jelgava na dlhé roky mementom. Trnava si počínala najlepšie. Vyradila maltský Hibernians, arménske Gyumri, ale sľubne rozohraný boj s Austriou Viedeň stratila po penaltovom rozstrele.

Maďarsko -  prvé predkolo všetci traja južní susedia ešte zvládli, druhé už len Videoton, ktorý vypadol v treťom až po predĺžení. Podobný príbeh, ako ten slovenský.

Stredná vrstva - 16. Rakúsko, 21. Bielorusko, 22. Dánsko, 23. Škótsko, 24. Švédsko, 25. Bulharsko, 26. Nórsko, 27. Srbsko, 28. Slovinsko, 29. Azerbajdžan

Z troch viedenských klubov stroskotal ten najmenší z Admiry, Bielorusi to po sľubnom začiatku postupne všetci zabalili. Najlepší s bilanciou 8-0 z tejto skupiny bol dánsky dynamit, medzi ním odpálenými bola aj tá Hertha. Nórske tímy naopak po výbornom minuloročnom predstavení (tri kluby v 3. predkole) vôbec pozitívne nezaujali (nula klubov v 3. predkole). Tri korunky v tomto severskom porovnaní dopadli priemerne, vlajku drží už len IFK Goteborg. Škótske tímy sa nemajú čím chváliť, skončili už všetky. Najhoršie sú na tom Bulhari, ktorý potvrdzujú ťažký prepad. Už tretí rok po sebe sa nedokázal žiaden ich klub dostať ani cez druhé predkolo EL... Srbom a Slovincom zostal jeden zástupca. V tejto skupine si zaslúži zaradenie Azerbajdžan. Aj tento rok prekvapuje najmä Gabala, vlani prešla cez štyri predkolá do skupiny a teraz zaskočili aj francúzske Lille.

Ľahšie sústo - 32. Kazachstan, 33. Moldavsko, 34. Gruzínsko, 35. Fínsko, 36. Island, 37. Bosna, 38. Lichtenštajnsko, 39. Macedónsko, 40. Írsko

Kto je tento rok najnižšie postavený klubový zástupca v play off Európskej ligy? Zástupca 29. Azerbajdžanu, tá Gabala. Počkať! Dlho nič a potom zástupca 39. Macedónska, nejaké Tetovo. Skhendija Tetovo. Štyrikrát už hrali európske poháre a vždy hneď vypadli. A čo teraz? V Krakove, Baku aj Mladej Boleslavi by o tom niečo vedeli. Čo zvyšné krajiny? Miernu pochvalu si zaslúžia írske tímy, najmä Cork City a fínsky HJK Helsinki. Zvyšok bieda. Pohromou sa dá nazvať gruzínske a bosniacke účinkovanie, neuhrali žiaden postup.

Postupová povinnosť - 41. Čierna Hora, 42. Albánsko, 43. Luxembursko, 44. Severné Írsko, 45. Litva, 46. Lotyšsko, 47. Malta, 48. Estónsko, 49. Faerské ostrovy, 50. Wales, 51. Arménsko, 52. Andorra, 53. San Marino, 54. Gibraltar

UEFA je určite rada, že nikto z nich nie je v play off. Preto je aj toľko schodíkov do neho. Iba Partizani Tirana bola taká šikovná, že sa vyhla Pasienkom, „odskočili ju“ o level vyššie a po rozosmutnení Fradi je zase nazad. Ale tento článok nechce primárne riešiť Level majstrov. Aj tu sa našli pekné príbehy. Ten o Jelgave poznáme. Ale čo tak pozrieť sa na úplne posledné dve mužstvá s najmenším koeficientom (0,700) zo všetkých?

FC Europa, to znie ako elitný výber. Je to gibraltarské mužstvo. A dokázalo vyradiť pravidelného účastníka Pyunik Jerevan. S AIK Stockholm potom prehralo dvakrát 0:1.

Connah´s Quay. Walesania. Prvý krát v 70-ročnej histórii na európskej scéne. A hneď vyradili nórsky Stabaek. Vojvodina Novi Sad už bol nad ich schopnosti.  

Kto ešte zaujal? Estónski zástupcovia. Levadia Tallin, ktorá neprešla cez Slaviu Praha len kvôli gólu inkasovanému doma. Nomme Kalju vyradil po dvoch remízach Maccabi Haifa na penalty. Spomenúť treba maltskú Birkirkaru, na jej štíte zostal Široki Brijeg a škótsky Hearts.

Púť predkolami Európskej ligy skončilo už 109 klubov. Do play off Európskej ligy sa dostalo desať tímov začínajúcich v 1.predkole, osem v 2. predkole, jedenásť v 3. predkole. K nim presunuli 15 neúspešných z kvalifikácie Ligy majstrov. 44 z nich tak zabojuje o 22 voľných miest k šestnástke nasadených a k desiatke smutných z play off Ligy majstrov.       

Félix Fín

Félix Fín

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár