Žiadne zlato pre Djokera

08.08.2016 / Jakub Bobro
Juan Martin del Potro prijíma gratuláciu od Novaka Djokovica. (photo: SITA/AP Photo/Charles Krupa)

Juan Martin del Potro prijíma gratuláciu od Novaka Djokovica. / (photo: SITA/AP Photo/Charles Krupa)

Druhý deň olympiády priniesol pre tenis hneď niekoľko prekvapení. Vo štvorhrách skončili Williamsky aj bratia Murrayovci. Najväčším prekvapením bola však prehra mužskej svetovej jednotky. Novak Djokovič vypadol už v prvom kole, Srb skončil na rakete priateľského argentínskeho obra, Juana Martina Del Potra.

Venuša, Venuša...

Najprv ale prekvapenie medzi ženami. Sestry Serena a Venus Williamsové, prvé nasadené v ženskej štvorhre, prehrali svoj prvý zápas s českým párom Barbora Strýcová a Lucie Šafářová. Staršia sestra Venus bola jednoznačne slabším článkom v Americkom tíme. Únava po včerajšom zápase dvojhry spôsobila u Venus slabý výkon na podaní, a ešte slabší pohyb. Ku koncu sa síce zlepšovala, ale vtedy už boli Češky nezastaviteľné.

Ani Serena nedokázala prakticky samotná utiahnuť tím, hlavne proti Šafářovej a Strýcovej. Český tím sa skvele doplňoval, Šafářová dominovala od základnej čiary, na príjme a podaní, kým Strýcová zakomponovala do hry aktivitu na volejoch a vynikajúci prehľad. Po skolení nasadených jednotiek, a trojnásobných zlatých medailistiek zo ženskej štvorhry môžu Šafářová a Strýcová jednoznačne pomýšľať na méty najvyššie.

Priateľský argentínsky obor a nechcený Djokovič

Juan Martin Del Potro, ktorý sa tento rok vrátil spať na turnaje vo februári, porazil svetovú jednotku Novaka Djokoviča v dvoch tajbrejkoch.

"DelPo" je po Federerovi asi najviac univerzálne obľúbený hráč. Na druhej strane, Djokovič má svoju základňu fanúšikov, ale k číslam aké majú Federer a Nadal sa to ani zďaleka nepribližuje. Djokovič sa síce nezľakol Ziky ako Berdych alebo Kližan, ale od ostatných atlétov a fanúšikov sa drží ďalej. Na otváraciu ceremóniu neprišiel, aj keď v sobotu hral len štvorhru, nebýva v olympíjskej dedine, a celkovo je trochu chladný. 

Dva veľmi rozdielne štyri roky

Odkedy sa Djokovič a Del Potro stretli v boji o bronz v Londýne 2012, posledné štyri roky boli pre nich úplne iné. Djokovič nemohol mať lepšie obdobie. Od jeho olympijskej prehry kde získal len zemiakovú medailu, vyhral sedem grandslamov a od júla 2014 je svetovou jednotkou. V osobnom živote sa mu darilo tiež, oženil sa s krásavicou Jelenou Ristić a spolu majú syna Stefana.

Pre Del Potra boli posledné roky plné utrpenia a neistoty. Sezóny 2012 a 2013 boli ešte v poriadku, dokonca sa dostal späť do Top 5. V roku 2014 sa mu začalo obnovovať zranenie zápästia ešte z roku 2010. Po odhláseniach z Indian Wells a Miami musel Argentínčan podstúpiť ďalšiu operáciu na ľavom zápästí a ukončiť sezónu. Na kurty sa vrátil na začiatku 2015 a fanúšikovia jasali. Nejasali však dlho. Ukázalo sa že Juan Martín sa vrátil prirýchlo a znova maródil so zraneným zápästím. Po ďalšej operácii si ani sám nemyslel, že sa k tenisu vráti. Napriek všetkým očakávaniam sa však v Delray Beach vo februári vrátil.

Šokujúca prehra Djokera

Djokovičova prehra s Del Potrom v dvoch tajbrejkoch v prvom kole prišla ako obrovské prekvapenie. Diváci zohrali v zápase obrovskú rolu. Spravili skvelú atmosféru v prospech argentínskeho tenistu, po každom druhom bode skandovali tak hlasno a dlho, že to miestami znelo ako na derby brazílskej futbalovej ligy, nie na olympijskom tenisovom turnaji.

Del Potro po štyroch rokoch opäť odstavil Djokoviča od olympijskej medaily. Sympatický Argentínčan teda ide ďalej, vyhral už aj druhé kolo proti Portugalčanovi Sousovi. Djokovičové zlaté ambície sa rozplynuli pred očami, po zápase zahmlenými od sĺz.  

Výsledky sympatického Del Potra sa zlepšujú každým týždňom, olympijský turnaj rozohral skvele. Jeho fanúšikom záleží oveľa viac na zdraví ich šampióna. 

Jakub Bobro

Jakub Bobro

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár