Nepravdepodobne skvelá kariéra

11.08.2016 / Denis Bohumil Schvarcz
Ľubomír Višňovský. (photo: SITA/Ján Slovák)

Ľubomír Višňovský. / (photo: SITA/Ján Slovák)

Vo štvrtok jedenásteho augusta sa oficiálne skončí kariéra Ľubomíra Višňovského. Zároveň sa v ten deň legendárna 17-tka dožije štyridsiatky. Živijó. 

To najlepšie zo Slovenskej DNA

Keby som mal opísať kariéru populárneho Višňu jednou vetou, skúsil by som takúto: Kariéra nepravdepodobne skvelá, ktorej príbeh zobrazuje to najlepšie zo slovenskej DNA. Topoľčiansky rodák si totiž svojim prístupom k hokeju a jeho fanúšikom získal priaznivcov na celom hokejovom svete. Napriek tomu, že mu "sudičky" žiadnu slávu na začiatku veru nepredpovedali. 

Slovenská DNA je predmetom mnohých debát a všetci dobre vieme, alebo aspoň tušíme, že nie je práve ľaliovo čistá. Ak by sme o jej dokonalosti pochybovali, stačí sa pozrieť na Facebook po jednom prehratom zápase reprezentácie. #HejtSlováci.

Je v nej ale zakódované aj niečo dobré, obdivuhodné a výnimočné. Ľubomírovi Višňovskému sa to podarilo takmer dvadsať rokov dokazovať na ľade aj mimo neho.  

Proti "expertom"

Hokej nie je jednoduchá hra. Vyžaduje odolné telo, hlavu na svojom mieste a šikovné ruky. Pre predpovedačov úspechu mladých hráčov zrejme presne v takom poradí. Mnoho talentov zastaví hneď prvá požiadavka. Telo. Keď chceš hrať za mužov, musíš byť poriadny chlap. V mladom Višňovskom ho veľmi nevideli. Vraj nikdy nebude dosť veľký a silný, aby mohol hrať na profesionálnej úrovni s mužmi. 

O NHL ani nehovoriac. Stosedemdesiat osem centimetrov vysokého obrancu v nej nevidel na štarte jeho dospelého hokejového života asi nikto. Vraj je primalý, príliš subtílny, pozametajú s ním už v prvej tretine prípravného zápasu. Trendy sa od deväťdesiatych rokov presúvajú na dvojmetrových valibukov schopných pohybu na korčuliach, odstavenia súpera pri mantineli a v najlepšom prípade s tvrdým príklepom. Ako sa chcel medzi nimi presadiť hráč, ktorý v americkom číselníku nenameral ani šesť stôp? 

Jednou z dobrých charakteristík slovenskej genetickej výbavy je ale tvrdohlavosť, ak ide o vlastný sen. Možno nemáme mentalitu amerického sna spopularizovanú ako v krajine, ktorá sa ním chváli, prípady Višňovského, Cháru, ale aj iných slovenských hokejistov hovoria o inom. Je v nás. Keď chceme, dokážeme dodať do najlepšej hokejovej ligy jej najproduktívnejšieho obrancu, hoci jedného z najnižších. 

Kreatívny obranca

Hlava na svojom mieste a šikovné ruky sa tak stali hlavnými tromfami Višňovského hokeja. Prehľad, rozohrávka podporená výborným korčuľovaním a ručičky, ktoré mu aj útočníci závideli. Každý hokejový tím môže mať na modrej čiare jedného hromotĺka vedľa druhého, konkurenčnú výhodu majú tímy, ktoré dokáže zozadu podporiť kreatívny defender. Preto sa Višňovský stal žiadanou komoditou aj v Amerike.

Jeho kreativita je totiž unikátna. Vlastne bola, ale písať o kariére, ktorá sa skončí až exhibičným zápasom na Zimnom štadióne najlepšieho krasokorčuliara v minulom čísle mi pripadá stále predčasné. Schopnosť nabiť v presilovke, alebo aj zabiť ranou spomedzi kruhov, rozohrať spoza vlastnej bránky tak, aby mal útočník v jazde čo najjednoduchšiu cestu do súperovho pásma a neskutočný prehľad v hre urobili z Ľubomíra hviezdu aj na úzkom, kanadsko-americkom klzisku. 

Štatistiky z pôsobenia v NHL sú na Wikipédii. Oficiálny web hráča udáva 1 598 odohraných zápasov, v nich 256 gólov. K nim 141 duelov za reprezentáciu Slovenska, s osemnástimi gólikmi v nich.  

Moja obľúbená story

Mať obľúbenú historku s Ľubomírom Višňovským znamená väčšinou pamätať si na jeho gól z finále MS 2002. V prvej tretine znamenal náskok Slovenska nad Ruskom 1:0, ja som ho ale zmeškal. Lietadlo do Prahy, kde som cestoval meškalo, prišiel som až na konci prvej tretiny. Moja obľúbená story je úplne iného dátumu a kontextu.

Bolo leto roku 2008 a bratislavský zimák vo svojom ešte starom vydaní hostil majstrovstvá sveta v inline hokeji. Hokeji na kolieskových korčuliach. Štvrťfinále hralo Slovensko proti Česku a to bol pre mňa dostatočný dôvod na zápas sa ísť pozrieť. Okrem toho v drese Slovenska nastúpil môj bratranec (Peter Staroň, v zápase 0+3) a tím mal posilniť práve Ľubomír Višňovský.

Najprv to bola zábava. Prvé Višňovského tempá boli priam vtipné. Podľa dostupných dobových informácií sa vyjadril, že na kolieskových korčuliach nestál tri roky. Napriek tomu naskočil do štvrťfinále MS, do zápasu proti Česku. Dres súpera v ten júnový podvečer takisto vetrali známe hokejové mená: Tenkrát, Mojžíš, Hemský. Vedelo sa, že Višňa nastúpi, aj preto prišlo na zimák viac ako tisíc divákov. Na konci júna. 

Bola to prestrelka. Vo svojom prvom zápase zaznamenal Ľubomír gól, dva kanadské body a prispel k remíze 5:5 po základnom hracom čase. Nasledovalo predĺženie. V ňom o postupe Slovenska do semifinále rozhodol Richard Kapuš. Dodnes to je jediný jeho gól, z ktorého som mal úprimnú radosť. O tom ale možno inokedy. Višňovského podpora bola veľkou vecou, Slovensko prehralo až vo finále so Švédmi, ktorí sa inline hokejom živia.  

V Slovane začínal aj končí

Vzťah k reprezentácii Slovenska v ľadovom hokeji preukazoval obranca, ktorého chválili reprezentační tréneri od roku 1996 až do roku 2011. Pätnásť solídnych rokov, šestnásť veľkých podujatí. Vlastní zlatú, striebornú aj bronzovú medailu z majstrovstiev sveta a aj nešťastnú zemiakovú z OH vo Vancouveri. Bol teda pri všetkom úspešnom v národnom drese.

Špeciálne prepojenie existovalo a bude existovať medzi Višňom a Slovanom Bratislava. Klub, ktorý ho z Topoľčian potiahol do hokejového sveta ho prichýlil aj na jeho hokejovom konci. V pokročilom veku síce nebola posledná sezóna podľa predstáv vďaka opotrebovanému telu, vždy keď hral, bol to v Bratislave sviatok. Slovanisti mu navyše nikdy nezabudnú lockoutové sezóny, v jednej z nich vyhral Slovan titul v najprestížnejšom ročníku slovenskej ligy všetkých čias (2004/05).

Je preto správne, že na jeho ľade sa odohrá veľkolepá rozlúčka. Sedemnástka si ju zaslúži, rovnako ako si zaslúži svoj dres vyvesiť pod strechu zimného štadióna. Bodaj by Slovensko malo vo svojej budúcnosti čo najviac takých hráčov, aký vo štvrtok jedenásteho augusta skončí kariéru, ktorá taká famózna vlastne ani byť nemala. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár