Pondelkové Tréneroviny - Muži v čiernom

22.08.2016 / Richard Hanzlik
Slovan - Žilina na Pasienkoch. (photo: SITA/Marko Erd)

Slovan - Žilina na Pasienkoch. / (photo: SITA/Marko Erd)

Liga sa ešte len rozbieha a vrece so sťažnosťami na výkony rozhodcov sa začína napĺňať. Nespokojní boli už v Ružomberku po remíze s Trnavou, v Dunajskej po prehre v Trnave, v Trnave po prehre so Žilinou a teraz to bude zase trnavská sťažnosť na rozhodcu Vlka na Myjave. Najhoršie na tých sťažnostiach je, že väčšina obvinení je komisiou rozhodcov uznaná. Celé sa to potom skončí tak, že rozhodca si na pár zápasov odpočinie a neskôr sa do kolotoča vráti ešte spokojnejší. Ligový reťazák ide ďalej, len tú hudbu kolotočári obmenia.

Super na tom je aj fakt, že zväz v rámci nejakého nariadenia od UEFA ani nemôže zverejniť výšku trestu. Takže ak sa povie, že rozhodca dostal exemplárny trest, môže to znamenať hocičo. Celkom dobrý spôsob ako udať zápasu svoje želané tempo. Je to určite ľahšie, ako prehovoriť celý jeden klub a stojí to oveľa menej. Na všetko ostatné je tu potom Mastercard. Všetci sme predsa len ľudia, ktorí majú na chyby právo. A keď si niekto dovolí rozhodcu kritizovať, neminie ho trest, 2 roky v Ilave a pri recidíve ho upálime na námestí s bohatým kultúrnym programom moderovaným Slávom Jurkom. Pritom niekedy sa na tých panáčikov stačí len pozrieť a je vidno, že ak toto prešlo nejakou fyzickou previerkou, ja si po nedeľnom obede môžem odbehnúť tréningový program US NAVY SEALS s prstom v zadku. Ale s mojím, nie Bubánovým.

Vlk exceloval aj v tomto kole a ja sa už teraz teším na pokutu zo zväzu. Možno ďalšie Tréneroviny už budem písať zo svojho exilu na Korzike. Takže súboj Spartakov a mňa s Martinom Feriancom skončil remízou. Na rozdiel od súboja na Pasienkoch, keďže Žiline o body tentokrát asi nešlo. Nový kouč belasej armády Ivan Vukomanovič si vďaka tomu prvý víkend v hlavnom meste mohol užiť bez výčitiek. Len by mu mal niekto povedať, že viac ľudí na štadión chodí iba na rannú burzu, lebo bol prekvapený. Podbrezová brala všetky tri body v Senici a dostal sa na čelo ligy. Teraz je čas pre všetkých športových odborníkov vytiahnuť nejaké to klišé. Napodobnia príbeh Grécka a Leicestru? Je Fabuľa novým Ranierim? Nie, nie a ešte raz nie. Už len to nám chýbalo. Ale zatiaľ je to pre nich pekné. Okrem ankety o najkrajšie slovenské mesto vedú zatiaľ aj ligu v štýle Atlética Madrid. 6 gólov dali, jeden dostali. DAC si tiež ide to svoje, tvrdohlavo za titulom v druhej lige a tentokrát sa z jeho formy radovali v Michalovciach. Že bude v Bratislave v pondelok veselo je aj zásluhou prvej výhry Prešova v tejto sezóne. Prvý gól a prvá výhra. Made by Leško. Kto vydržal nepapať, v nedeľu večer si pozrel, či sa po facke proti Rapidu Trenčín oklepe a poradí si s Ružomberokom. Oklepal, poradil.

ŠK Slovan Bratislava - MŠK Žilina 1:0, 1264 divákov

Kedysi by to bol naozaj šláger s plným hľadiskom. Časy sa ale menia a s nimi aj úroveň zápasu. Žilina sa prispôsobila komornej atmosfére Národného divadla snov a celý zápas vyzerala, ako by sa len tešila domov a na výhru jej hráči ani nepomysleli. Možno len nechceli pokaziť ostrú premiéru novému trénerovičovi Slovana. Tá vyšla, keďže jeho hráči mali na hru viac času a priestoru ako Christopher Nolan v Interstellare.

Ak si ale človek pozrie kvalitu prihrávok a streľby hráčov nášho najbohatšieho klubu, začína ľutovať, že sa v škole neučil menej a nesústredil sa radšej na futbal. By ma zaujímalo, kde sa stratila Žilina z posledných ligových zápasov, pretože takto bez odvahy by na Pasienkoch nevystúpil ani Polemic. Čoho sa zľakli? Výpredajov v Poluse? Zápchy na Prístavnom moste?

Spartak Myjava - FC Spartak Trnava 1:1, 2 269 divákov

Už taká tá tradičná remízka na Myjave, po ktorej si obidve strany myslia, že stratili dva body. EPO očividne kolovalo zo šatne do šatne. Ako inak si vysvetliť rozdielne nástupy do polčasov. Prvý chytili domáci, ale pykali po chybe. Zase sa nakopli, vyrovnali, ale druhý polčas zase zaspali. Z pohľadu aktivity však treba priznať väčšiu snahu čierno-bielych.

Možno ak by pískal rozhodca a nie vĺčik, skončil by zápas inak. Inštitút makrobiológie pri univerzite Fera Laurinca ešte stále analyzuje dôvod neuznania Schranzovho gólu. Výsledky budú vyvesené na nástenke zväzu. Mladší brat síce staršieho neporazil, ale ten by sa mal zamyslieť nad tým, prečo sa mu občas ujde facka od takého krpca. Vladko, čo povieš? V zápase zase platila teória relativity. Pretože je relatívne veľká šanca, že proti trnavskému Spartaku skóruje jeho bývalý hráč. Peter Sládek by na túto tému mohol písať do víkendovej prílohy Nového času.

FK Senica - ZP Šport Podbrezová 0:1, 1 645 divákov

Už to môžem povedať nahlas. Mám veľké podozrenie, že záchodové dvere u Fabuľovcov boli kedysi plné plagátov Diega Simeoneho. Ako inak si vysvetliť štýl prípravy mužstva Mareka Fabuľu. Bojovné, každý vie, čo hrať a inkasuje málo gólov. Pomerne málo ich aj strieľa, ale to je aj zásluha nízkej efektivity. Len Breznaník mal v Senici na nohe hetrik. A to boli také šance, do ktorých sa niektoré mužstvá za celý zápas nedostanú.

Domáce chorizo zostalo rýchlym gólom obarené a pomohol mu až kouč svojimi striedaniami. Navyše mohli byť Seničania radi, že do polčasu na tabuli svietilo nezmenené skóre. V druhom polčase sa stretla štatistická Barcelona s autobusom, ktorý sa už nedal obrať o historické prvé miesto v lige a keby sa hralo na držanie lopty, Senica si po zápase preberá z rúk Jána Kováčika pohár pre víťaza Fortuna ligy.

MFK Zemplín Michalovce - DAC Dunajská Streda 1:0, 2 457 divákov

Je až neuveriteľné, s akou rýchlosťou dokázal Németh svojmu mužstvu vnútiť svoj štýl hry. Dunajská Streda je od začiatku sezóny ako znovuzrodená a do tabuľky svojim súperom pripisuje jedno víťazstvo za druhým. Ak to takto pôjde ďalej, bude jej štadión v druhej lige vynikať. V Michalovciach jej hráči pôsobili akoby im do vody niekto namiešal kartón kinedrilu. Ďakovať mohli iba faktu, že Škutkagól bola len fikcia s platnosťou na území Košíc a v dnešnej dobe by sa dal charakterizovať iba ako človek, ktorý by bol rád útočníkom. Ako to v týchto zápasoch býva, o všetkom rozhodol gól zo štandardky, pri ktorej by sa dal bez problémov pískať aj ofenzívny faul. Kráľovič to aj chvíľku zvažoval, ale potom predpažil na stred a intenzita zákrokov hraničiacich skôr s MMA ako futbalom začala stúpať.

1. FC Tatran Prešov - ViOn Zlaté Moravce 1:0, 1 408 divákov

Geniálny ťah v sobotu z rukáva vytiahol kouč Zlatých Moraviec Peter Gergely. Rok pred prvým zápasom skupinovej fázy Ligy majstrov radšej podľahol Prešovu, aby neukázal všadeprítomným skautom silné stránky svojho mužstva. Iba blázon by pre vidinu troch bodov v domácej súťaži zahodil šancu prekvapiť Manchester United na jeho pôde.

A tak hostia nechali Prešov útočiť bez pocitu viny. Pretože každý vie, že jeho hráči dokážu zahodiť všetko. Aj plechovku piva v najvyššom pásme ochrany Tatranského národného parku. Šance, ktoré si ViOn aj vypracoval, s chladnokrvnosťou zahodil. Čo sa nedá povedať o Leškovom banáne, ktorý rozradostil všetky prítomné a prinavrátil futbalovú radosť do mesta, ktoré svetu dalo soľ a Petra Nagya.

AS Trenčín - MFK Ružomberok 3:1, 1 921 divákov

Hovorí sa, že to najlepšie na koniec. Tak aj bolo. Majstra prišlo podporiť viac divákov, ako do Žiliny proti Rapidu, len obraz hry bol chvalabohu pre nich úplne iný. Možno ste cez týždeň zachytili zaujímavý trejd, v ktorom si Žilina s Trenčínom vymenili Paura s Holúbkom, 15 tréningových lôpt, dve prepravky vína, albumy so samolepkami futbalistov EURO 2016, 10 kíl granulátu na umelú trávu, predavačku lístkov, pípu na pivo a názory na spoločenské dianie. Paur prešiel do Trenčína s okamžitou platnosťou, Holúbek ešte musí vypadnúť s Rapidom a pôjde kade ľahšie. Kto je z prestupu spokojnejší, nebude ťažké uhádnuť.

Zatiaľ si spolu vychutnali výhru nad Ružomberkom, ktorá je presne ako rande na slepo. Na internete vyzerá akože v pohode, naživo to ale naberá črty apokalyptickej drámy. Pretože, ak by za stavu 1:1 oranžoví svojho súpera pošteklili ešte jednou ranou, nemuseli sa v druhom polčase ocitnúť v hlavnej úlohe čertovho kola, ktoré ukončil až záverečný hvizd. Pikoškou je aj strelecká listina zápasu - 2x Bala, 1x Janga.

Richard Hanzlik

Richard Hanzlik

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár