Generálova armáda

23.08.2016 / Denis Bohumil Schvarcz
Generál Říha. (photo: SITA/Ján Slovák)

Generál Říha. / (photo: SITA/Ján Slovák)

Zápasom v Kazani začína HC Slovan Bratislava ďalšiu sezónu v KHL. Aké očakávania si môžu dovoliť jeho fanúšikovia čo sa výsledkov a výkonov týka? Aká bude belasá armáda pod generálom Říhom? 

Priemerná história 

Slovan si zahrá v KHL po piatykrát. Prvé štyri účasti ho radia k priemerným klubom, hrajúcim nadnárodnú hokejovú ligu. Od vstupu do súťaže je na desiatom mieste v tabuľke reflektujúcej úspechy mužstiev umiestnených v Západnej konferencii.

Tých je v novej sezóne 14, počet nie je každý rok rovnaký. Slovan v prvom a štvrtom ročníku postúpil do playoff, nikdy v ňom ale nevyhral čo i len zápas. Podobne je na tom ruské Soči, deväť rôznych mančaftov vyhralo aspoň jednu sériu počas posledných štyroch sezón playoff. Konferenciu vždy niekto iný. 

Klub

Playoff

Séria

Konf.

Titul

Petrohrad

4 4 1 1

Dynamo

4 3 1 1

CSKA

4 3 1  

Lev Praha

2 1 1  

Jaroslavľ

4 1    

Jokerit

2 1    

Nižný Novgorod

2 1    

Čerepovec

1 1    

Doneck

1 1    

Slovan

2 0    

Soči

2 0    

Atlant Mytišči

1 0    

Medveščak Záhreb

1 0    

Minsk

1 0    

Riga

1 0    

Ambícia Slovana je teda pred prvým buly jasná. Prekonať klubové maximum a vyhrať aspoň jeden zápas v playoff. No dobre, odvážnejší snívajú hneď o jednej víťaznej sérii. Uveríme, keď uvidíme najprv aspoň jeden playoff zápas s výhrou belasej armády na jeho konci. 

Prišli, odišli

Posledný zápas sezóny 2015/16 odohrala táto zostava:

Brust - Kundrátek, Barker, Starosta, Švarný, Ľ. Višňovský, Sersen, V, Mihálik, M. Rosandič - L. Kašpar, Viedenský, V. Nedorost - Jeglič, Tičar, A. Šťastný - L. Nagy, T. Surový, Bartovič - J. Šiška, Lušňák, Skalický 

Trinásť hráčov, ktorí ten spomínaný zápas (1:3 v štvrtom zápase prvého kola playoff proti CSKA Moskva) odohralo, je napísaných na súpiske tímu pre sezónu 2016/17. Na oficiálnom tímovom webe sú fotografie a profily týchto hokejistov, na ktorých sa Říha bude spoliehať v novej sezóne: 

Brankári Brust, Pogge, Pavlas.

Obrancovia Meszáros, Kundrátek, Švarný, Plastino, Sersen, Sekera, Starosta, Luža, Rosandić, Bačik, (Ďaloga je na ceste)

Útočníci Cheechoo, Chipchura, Jeglić, Kubalík, Nedorost, Taffe, Viedenský, Šťastný, Lušňák, Zigo, Hlinka, Miklík, Sadecký, Patoprstý, Šiška, Valský, Vopelka. 

Budú chýbať Barker, Višňovský, Kašpar aj Tičar, alebo ich nahradia Meszáros, Plastino, Cheechoo, Chipchura a Taffe tak že si nikto nič nevšimne? A prečo sú Slováci sústredení na modrej obrannej čiare? 

Generál 

Za všetkým netreba hneď hľadať ženu. Za belasou armádou však treba hľadať trénera. Miloš Říha si poskladal mužstvo podľa vlastných predstáv. Hráči, ktorí ho presvedčili vlani pokračujú, možno s dvoma výnimkami. Ľubomír Višňovský zavesil korčule na višňu, Cam Barker bol pre Slovan príliš dobrý. Čítaj príliš drahý. Škoda ho.

Říha sa nerozpakoval vymeniť overené značky za nové. Je už raz taký, čo na srdci, to na lavičke. Mihálik, Nagy, Surový aj Bartovič sú silné mená, ktoré korčuľovali po Zimnom štadióne najslávnejšieho krasokorčuliara a už nebudú. Namiesto nich zaviažu korčule hráči, ktorých mentalita je koučovi bližšia. 

Problémom slovenských útočníkov bolo, že nestrieľali tony gólov. Nielen v Slovane, v ňom sa ale najväčší deficit súčasného slovenského hokeja prejavil v rovnakej miere, ako v reprezentácii. Preto museli odísť, preto zostali a prišli hráči, ktorí sú priamočiarejší, neboja sa ísť do súboja a nehľadieť vo vojne na obete na telách. Vlastných, ani súperových. 

Preto bude tohtoročný Slovan hrať ešte viac štýlom trénera Říhu, ako vlani. Agresivitu v obrane bude prekladať typickou českou vychcanosťou snahou o efektívne protiútoky. Taká bude identita Slovana, ročník 2016/17 - brankári si schuti zachytajú, rozhodcovia si schuti zapískajú. Divákom v Bratislave sa odvážny, drzý spôsob boja belasej armády bude páčiť. Dokážu sa s ním ľahko identifikovať. 

Predikcia

Krištáľovú ani inú guľu som neleštil, no vidím v nasledujúcich mesiacoch dobrú sezónu pre hokejový Slovan. Čo dobrú, doteraz najlepšiu. Do playoff pôjdu z vyššieho, ako ôsmeho miesta. V ňom vyhrajú ak nie hneď sériu prvého kola, tak aspoň jeden, dva zápasy. Možno tri. Vypredajú väčšinu zápasov. 

Otázkou, na ktorú neviem odpovedať zostáva, či aj v tejto sezóne nebude najpopulárnejší klubový kalendár znova ten čo vždy. Splátkový. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár