Nový začiatok, alebo koniec kariéry tanečníka salsy?

27.08.2016 / Vlado Kurek
Victor Cruz rád tancuje v endzóne salsu. (photo: SITA/AP Photo/Mel Evans)

Victor Cruz rád tancuje v endzóne salsu. / (photo: SITA/AP Photo/Mel Evans)

Cruuuuuuuuuuz!

Zaznie tento legendárny pokrik v sobotu v noci? V treťom prípravnom zápase pred sezónou amerického futbalu proti sebe nastúpia mestskí rivali New York Giants a New York Jets. Množstvo hráčov v ňom bude bojovať o zmluvu, pre jedného z nich to však bude vrchol najdôležitejšieho týždňa v kariére. Victor Cruz, wide receiver (WR) a miláčik Giants totiž nastúpi na prvý zápas po nekonečných 653 dňoch strávených na maródke.

Príbeh ako z rozprávky

Kariéra Cruza je príkladom amerického sna. Malý chlapec, ktorý vyrastal v neúplnej hispánskej rodine na periférii New Yorku, sa len silou vlastnej vôle dokázal udržať v škole a vo futbalovom mužstve. Napriek výborným výsledkom (hlavne na ihrisku) si ho v následnom drafte žiadne z 32 NFL mužstiev nevybralo. Pre všetkých bol príliš malý a nevýrazný.

Deň po drafte mu však zavolali Giants a pozvali ho do tréningového kempu. Každé mužstvo potrebuje aj nedraftovaných hráčov. Väčšinou iba ako "telá" do tréningu, ale aj s miernou dávkou nádeje, že medzi nimi bude aj skrytý poklad. A Giants ho v ten deň aj objavili. Dozvedeli sa to o pár týždňov, v prípravnom zápase práve proti Jets. Absolútne neznámy nováčik s číslom 3 na drese vyrazil súperom dych. Tréneri Tryskáčov zúfalo a zbytočne pozerali do poznámok, ich hlavný tréner Rex Ryan sa neveriacky po zápase pýtal: "Kto do čerta je to číslo 3?" Cruz zachytil v tom zápase 3 TD a hlasno si vypýtal miesto v zostave. A napriek tomu, že sa čoskoro na to zranil a vynechal celú sezónu, v tej ďalšej sa nielen že udržal v týme, ale stal sa jeho najlepším útočníkom. Big Blue, vyhrali SuperBowll a Cruz sa stal symbolom tohto úspechu.

Veď si to pozrite v piatych minútach plných zimomriavok.

Kúsok dopredu, kúsok dozadu

Victor sa stal víťazom, ostatne má to v mene. Každý touchdown (TD) oslávil tancovaním salsy a tak ako v tomto tanci, aj v jeho živote to bol raz dopredu, raz dozadu.

Už s číslom 80 na drese zaznamenal množstvo výborných zápasov, veľkých individuálnych výkonov. Okrem iného vyrovnal rekord ligy, keď skóroval 99-yardový TD. Ako inak, samozrejme proti Jets. Tento beh nezabudnem ani ja, ani kolega Bohumil. Giants boli v kľúčovom zápase prikovaní k vlastnej endzóne, len kúsok od katastrofy. A vtedy urobil Cruz, to čo vedel najlepšie. Zabrzdil a otočil sa na milimetri, vyhol sa špičkovému obrancovi a uletel tryskáčom.

Brilantným individuálnym výkonom však v tej sezóne chýbal tímový úspech. A potom prišlo ďalšie zranenie. Roztrhnutý meniskus ho vypojil na celý rok. Zranenie, ktoré ukončuje kariéry.

Rozhodujúci týždeň

Sezóna bez Cruza skončila neslávne a tak sa všetci tešili na ďalšiu, lepšiu. V nej mal Cruz vytvoriť smrteľné kombo s natupujúcou megastar Odellom Beckhamom Jr. Lenže v lete 2015, pár dní pred letným kempom si Cruz zranil lýtkový sval. A ako sa ukázalo, bola potrebná ďalšia operácia a ďalšia ročná pauza. Dve nekonečné sezóny bez zápasu, zmenšujúca sa množina fanúšikov, ktorí verili v návrat. Až prišlo leto 2016. Postupné, opatrné tréningové dávky. A pred dvoma týždňami ďalšie zranenie. Tentokrát trieslo. Pre mnohých symbol, že číslo 80 končí.

Salsa tanečník sa však nevzdal a pokračoval v rehabilitácii. Výsledkom je, že tento pondelok, po dvoch rokoch, obliekol uniformu a vybehol na prvý ostrý tréning.Na poslednú chvíľu. Predsezóna sa končí, hráči majú poslednú šancu presvedčiť, kým ich mužstá neprepustia. Aby Cruz prežil osekávanie na základnú zostavu, musí ukázať, že dokáže zostať zdravý celý tréningový proces a celý zápas. Musí ukázať, že dva roky a tri zranenia mu neubrali na rýchlosti a šikovnosti.

Ako to v jeho živote chodí, presne v tomto okamihu je pred ním ďalší zápas s Jets. Presne ten zápas, ktorý ho pred rokmi urobil a ktorý, môže ukončiť jeho kariéru.

Keď som ho náhodou v júni stretol v Cannes, skoro som od nerovzity nedokázal zapnúť fotoaparát na telefóne. Nakoniec som mu však stihol popriať zdravie a veľa salsa tancov v endzóne súperov. Ak dnes v noci jeden zatancuje, budem ako celý štadión kričať: Cruuuuuuuuz!

Vlado Kurek

Vlado Kurek

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár