Viete, odkiaľ pochádza najviac olympionikov?

27.08.2016 / Roman Krajniak
Matej Beňuš otváral v Petržalke plaváreň. Ako využijú ostatné mestá svojich medailistov? (photo: SITA/Marek Mrvis)

Matej Beňuš otváral v Petržalke plaváreň. Ako využijú ostatné mestá svojich medailistov? / (photo: SITA/Marek Mrvis)

Po skončení OH v Riu sa v médiách objavilo veľa analýz úspešnosti jednotlivých krajín v počte získaných medailí. Kritériá boli rôzne. Od oficiálneho poradia krajín zverejneného MOV, cez rebríček podľa absolútneho počtu cenných kovov, až po prepočty na HDP na obyvateľa. Jedna, trochu iná, štatistika ma zaujala a inšpirovala. Tak som si sadol a zistil z ktorého mesta pochádza najviac slovenských športovcov, ktorí nás reprezentovali v Riu. Výsledok prekvapil.

Vedeli ste, že...

Začiatkom týždňa som náhodou narazil na jedno porovnanie z USA, kde po skončení OH zhodnotili, ktorý z 50 štátov bol v počte získaných medailí najúspešnejší. Síce to nie je pre môj príspevok podstatné, ale vraj to bol Texas :) My sme tých medailí až tak veľa nezískali, tak som sa inšpiroval a pozrel sa aspoň na to, odkiaľ pochádzajú (kde sa narodili) naši olympionici. 

Už dlhšiu dobu ma zaujíma, ako sa k športu, jeho podpore a využívanie vo svojej komunikácii stavajú mestá a obce na Slovensku. Som totiž presvedčený, že najväčším “sponzorom” športu na Slovensku nie je ani štát, ani súkromné spoločnosti, ale mestá a obce. Tiež som presvedčený, že mestá a obce by svoje “sponzorské príspevky” mohli a mali zužitkovať v omnoho väčšej miere a lepšie. Ale o tom niekedy inokedy a verím, že sa mi k tejto téme podarí v dohľadnej dobe pripraviť aj nejaký relevantný príspevok.

Tak sa pozrime na výsledok. Každého športovca reprezentuje na mape jedna ikonka s jeho športovým odvetvím. Pre úplnosť som do mapky pridal aj miesta, kde by sa teoreticky mohli ľudia stretnúť s olympijskou medailou.

 

...víťazom je Bratislava!

Prekvapilo ma jednoznačné “víťazstvo” Bratislavy s 13 účastníkmi OH, čo je až 26% z celej našej výpravy. Subjektívne som očakával, že ich bude viac zo stredného resp. východného Slovenska.

Pri pohľade na tieto výsledky ma napadlo veľa otázok.

Ako to jednotlivé mestá a obce dokážu zužitkovať?

V týždni som napríklad videl, ako Matej Beňuš prestrihával pásku na novootvorenej petržalskej plavárni. Ako svojich medailistov využijú v Dunajskej Strede, Kežmarku, Komárne či Bojniciach? Majú nejaký plán? Myslím si totiž, že každé mesto by malo budovať svoju “značku”. A toto je jedna z obrovských príležitostí. Nemyslím však len to, že sa primátor/starosta odfotí s medailou a nič viac.

Ako to tieto mestá a obce inšpiruje k tomu, aby sa zamysleli nad prioritami jednotlivých športov, ktoré na svojej pôde podporujú?

Za všetky príklad Šale

Som presvedčený, že mestá a obce by sa mali sústrediť na podporu vybraných športov, v ktorých majú tradíciu, nie na podporu všetkých. Veď vždy bolo známe, že v Prievidzi boli skvelí basketbalisti, v Novákoch vodní pólisti, v Komárne veslári, v Šali ženské hádzanárky atď. Aj tieto atribúty by mohli napomôcť k budovaniu “značky” daného mesta. Je málo pravdepodobné že napr. Šaľa vyhrá mužský futbalový titul. Ale hádzanárske tituly môže, tak ako v minulosti, získavať pravidelne. A to prináša zábavu, turistov (lokálnych ale aj zahraničných v prípade účasti v európskych pohároch), tržby pre miestnych podnikateľov a následne zvýšenie príjmov z miestnych daní, atd, atď. A toto samozrejme neplatí len pre spomenutú Šaľu.

Týchto a podobných otázok je určite veľké množstvo a odpovedí na ne je zatiaľ niekedy pomenej.

Jedno je však isté. Ako povedal Nelson Mandela “Šport má silu zmeniť svet.”

Roman Krajniak

Roman Krajniak

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár