Ženská futbalová liga: Dole vylepšiť čísla, hore bez prekvapenia

28.08.2016 / Martin Ferianec
Ženská liga cez víkend otvorí brány. (photo: Jaroslav Zeman)

Ženská liga cez víkend otvorí brány. / (photo: Jaroslav Zeman)

Kde niečo končí, iné začína hovorí jedna múdrosť. Posledné roky, dá sa povedať pravidelne, posledný augustový víkend končia letné prázdniny a začína ženská futbalová liga. Platí to aj pre rok 2016. Dievčatá si zaslúžený odpočinok v pokoji užili a vracajú sa na čerstvo pokosené a sýto zelené ihriská.

Počas leta sa kadečo udialo. Prebehlo asi najviac prestupov v histórii ligy. Dôvod je jednoduchý - neexistuje možnosť hosťovania amatérov. Hráčky s profesionálnymi zmluvami narátate na jednej ruke a je reálne, že vám ešte zostane aj 5 prstov voľných.

Ako sa pohli ľady, kde ako vietor vial si zhrnieme v najbližších riadkoch. Začneme tak ako ma dedko ako správneho šporťáka naučil noviny čítať. Odzadu. Ale my s láskou. Pomôckou buď nám posledná tabuľka.

Dole s ambíciami nevypadnúť, prípadne vylepšiť vlaňajšie čísla

Pokiaľ ideme podľa nej, prvé oko nám musí padnúť na nováčikov. Ak ešte vychádza Bravíčko, svoj príbeh do rubriky „tenkrát poprvé“ po víkende môžu poslať hráčky nového účastníka z východu. Michal a jeho ovce, resp. tréner Michaloviec Radek okúsia, či je prvoligový trávnik zelenší a rovnejší. Ciele budú skromnejšie, než ambície Janky Gantnerovej na OH. Prežiť a ideálne sa zachrániť. Bez výrazných posíl asi reálne väčšie byť nemôžu. Každopádne sa tešíme na ďaleký východ. Za mňa o Michalovciach len v dobrom.

Druhým nováčikom bude Šaľa. I keď v tomto prípade by si slovo nováčik zaslúžilo úvodzovky, ktoré by zabrali väčšinu textu. V meste má ženský futbal obrovskú tradíciu i zopár titulov. Po minuloročnom, reštarte v druhej lige sa vracajú v plnej paráde. Keďže na trase Nové Zámky – Šaľa už skoro vytvorili nový jazdný pruh, po ktorom prichádzajú posily do Šale, označenie nováčik je takmer nemiestne. Káder má našliapnuté na viac ako solídnu sezónu a nováčikovská daň sa asi platiť nebude. Keď tak vratky za sezónu minulú.

Teoreticky by sme mohli hovoriť o treťom nováčikovi. Banská Bystrica na ženskej futbalovej mape minulú sezónu neexistovala. Mala však zastúpenie pod hlavičkou Seliec. Klub hrajúci v Banskej Bystrici len zmenil názov. Zutekala im reprezentantka U19 Havranová, avšak zmena možno nastane na poste brankárskej jednotky. Matrika vraví, že majiteľom registračky s menom Chládeková je už Bystrický klub. Ďalšia zo zoznamu repre hráčok možno pomôže vylepšiť ôsmu priečku.

Žilina už rozhodne žiaden nováčik nebude. Keď som si pozeral retro tabuľku spred 10 rokov zistil som, že Žilina je jeden z mála klubov (presne 3), ktorý hrá ligu aj po viac ako 10 rokoch. Vážne zmeny v kádri nenastali, spomenieme len dve. Ďalšia reprezentantka Líšková sa rozhodla okúsiť severnejší legionársky chlebíček v Poľsku. Z výpredaja, ktorý sa v lete konal v Nových zámkov si Žilina vybrala svoju bývalú hráčku Bačovú. Doplnené vlastnými mládežníčkami skúsia aj ony vylepšiť svoju pozíciu.

Naši národovci by nám dali, keby vedeli čo sa na Myjave chystá. Jemný pokus o obnovenie Veľkomoravskej ríše práve v mojom rodnom kraji. Čo sa minulú sezónu započalo, sa aktuálne dolaďuje. Káder znova posilnia sestry Češky spoza rieky Moravy. Keď si s domácimi sadnú, vidím to na veľmi konkurenčný tím. Ak si myslíte, že sa budú snažiť zlepšiť svoje nováčikovské umiestnenie, myslíte správne.

Hore bez (prekvapenia)

Pod Zoborom sa na prvý pohľad ani lístok nepohol. Minimálne čo sa ligového kádra týka. Nový vietor, alebo aspoň vánok bude duť z lavičky. Ten im bude do kopačiek fúkať nový tréner. Baby makali. Prípraváky dva krát do týždňa s jediným cieľom. Samozrejme tiež vylepšiť pozíciu z poslednej sezóny.  Už mám dojem že priečky 8-10 ostanú snáď aj neobsadené.

Prichádza rubrika „Čo nové Mrázikovci“. Pozreme čo nové majú Trečianske Teplice. Na prvý pohľad to vyzerá, že káder skôr oslabili ako posilnili. Mamu Mrázikovú vytlačila zo zostavy na futbalový dôchodok najmladšia dcéra. Odišla ďalšia z účastníčok dievčenského Eura, Kulová. Ďalšie dve hráčky sa rozhodli zdokonalovať svoju germánčinu a futbalové umenie v Rakúsku. Zostavu doplnia pravdepodobne len z vlastnej liahne. Netreba však nič podceňovať, ich juniorka skončila poslednú sezónu druhá.

Najväčšia neznáma minimálne pre mňa sú Nové Zámky. Čo malo nohy a vedelo kopnúť do lopty, ktorá letela aspoň približne požadovaným smerom, odišlo. Z minulého ročníka zostala vraj len jediná hráčka. Aj to Srbka, fanúšička červených kariet, Connor McGregor slovenskej ligy, Maja. Som zvedavý aký sociálny experiment zažijeme nasledujúcu sezónu. Povráva sa, že by to mohla byť  maďarsko - srbská spolupráca. Uvidíme.

Ženský Bardejov sa pomaly ale iste transformuje medzi profesionálne slovenské kluby. Po ich vzore po najúspešnejšej sezóne skončili tréneri, ktorí za ňou stáli. Také slovenské. Najnovšia tvár na ich lavičke si teraz dvakrát rozmyslí či vôbec chce so svojím tímom nejaký úspech dosianuť, keď vidí ako to končí. Okrem trénerov sa na rodný západ vrátila Šurnovská a odišla tiež vyššie spomínaná Chládeková. K nim nejaké to ukončenie kariéry, no ambície sú neskromné. Titul.

Na záver nám zostal tím, ktorý vydržal najdlhšie hájiť slovenské farby počas futbalového Euroleta. Začali síce posledné ale nevadí, stále ich čaká ešte jeden zápas v kvalifikácii Ligy majstrov, čo si mužskí kolegovia povedať nemôžu. Mierne posilnení tím na najlepšiu Európu mať nebude. To už vieme. Či budú stačiť na obhajobu domáceho titulu, uvidíme od budúceho víkendu.

Kolo číslo 1

Vieme aké vetry duli počas leta a od dnešného dňa uvidíme ako sa to prejaví na trávnikoch. Dievčenské Euro ukázalo, že ženský futbal má potenciál i na tribúnach. Podporte svoj tím aj vy. Cez víkend nás čakajú tieto zápasy:

27.8. o 13:00   Zemplín Michalovce – Sport Ladies Club Banská Bystrica (0:1)

27.8. o 13:00   VIX Žilina – Union Nové Zámky (7:0)

28.8. o 15:00   Slovan Duslo Šaľa – Spartak Myjava

28.8. o 15:00   Partizán Bardejov – Nitra

Slovanistky svoj zápas pre európske povinnosti museli odložiť. Ak si z nepochopiteľných dôvodov nenájdete cestu na ihriská, viem sľúbiť súhrn po každom kole. Navyše obohatený o malé predstavenie jedného z ligových klubov. Tešíte sa? Ja rozhodne áno. 

Martin Ferianec

Martin Ferianec

Napíš komentár